Поколението Y - така социолозите наричат родените през 80-те години. Те са независими, с подчертана индивидуалност и ревниво пазена свобода. Израсли са в мрежата и живеят в свят без граници. Българите от авангарда на това поколение изглеждат, сякаш кризата е минала край тях, без да я забележат.
Докато родителите им говорят за безработица и безпаричие, те обсъждат нови проекти. Харесват ли ни или не, те са бъдещето и вместо да им налагаме остарели стереотипи на работа и живот, по-добре да се опитаме да ги разберем.
„Радвах се, когато екипът ни получи „Оскар“ за анимацията „Замръзналото кралство“, като всички от екипа, се снимах със статуетката, но не съм се замисляла, доколко това е и мой успех“, казва Светла. Сдържана е и по-скоро щастлива, че работи в легендарното студио на Уолт Дисни.
За 13-те си години там Светла Радивоева е била аниматор и супервайзър в най-успешните анимации като абсолютния хит „Замръзналото кралство“ 1 и 2, с всички възможни награди - „Оскар“, „Златен глобус“, VES...
Работила е и в любимите за деца и възрастни анимации „Смелата Ваяна“, и „Разбивачът Ралф“ (номинация за „Оскар“), и в много още от водещия списък на полнометражни анимации на „Дисни“.
Родена е в София и от малка много обича да рисува. Когато е на 9 години, разбира, че любимите й двумерни (2D) анимации са всъщност хиляди движещи се рисунки.
Тя започва да мечтае да вдъхва живот на героите от своите рисунки, но тогава, през 90-те години, светът вече е открил тримерната (3D) анимация.
Светла завършва „Фотография“ в Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография и учи „Анимация и анимационна режисура“ в Нов български университет. Започва работа като помощник аниматор в студио „Венелин анимация“, където получава добра подготовка.
По-късно работи в студио за компютърни игри Haemimont Games, където се обучава да работи със софтуер, за прехода от 2D към 3D анимация. 2D анимацията й е по-приятна, но вижда, че целият свят върви в посока 3D.
Точно тогава обаче - през 2910-а излиза абсолютният 3D анимационен хит „Рапунцел и разбойникът“ и реакцията й е „Уау!“. „Същият чар, същата красота като в рисуваните анимационни филми!“, си казва тя и това я вдъхновява.
Записва се на онлайн училище за актьорска анимация, с инструктори от водещи студиа като DreamWorks Animation и Pixel. Учи 2 години, като денем е в студиото за игри, вечер прави домашно по анимация.
„Моята мечта винаги е била да работя в пълнометражните анимационни филми, защото в тях има актьорска игра и това ми е най-интересно“, казва Светла.
Кандидатства в няколко големи студиа, никой не й отговаря и тя заминава за Белгия, където търсят хора като нея. На втората седмица обаче от „Дисни“ я канят на интервю. „Сигурни ли сте, че не сте се объркали?“, им пише изненадана Светла.
Приемат я и през 2011-а каца в Лос Анджелис, приятелка я посреща на летището. „Все едно че кацах на Марс, беше друга вселена, всичко беше различно, дори мирисът“, спомня си тя. Няма време много за културния си шок, защото каца в петък, а в понеделник почва работа.
Затова пък в студио „Дисни“ всички са мили, любезни и приятелски настроени - идват, помагат, тя пита, те отговарят, забележките им са деликатни... Колеги-мечта. „Такива са всички в секцията за пълнометражни филми на студиото“, казва тя.
3D анимацията е нещо много сложно. Дизайнер измисля визията на героите като рисунка. После специалист моделира рисунката в тримерна фигура в програмата. Други хора монтират на програма скелет отдолу, за да може той да движи 3D куклата, тя да си вдига ръцете, пръстите, клепачите на очите. Физически кукли няма.
Куклата после отива при аниматорите. Те работят по актьорската игра на героите, според сценария и поръчките на режисьора. След тях отделни хора анимират дрехите и косите. Добавят се специални ефекти, осветление... Тоест всеки кадър, преди да стигне до екрана, се пипа от много специалисти.
В една пълнометражна анимация работи огромен екип, като всеки аниматор разработва кадри, продължаващи секунди. А целият 90-минутен филм се изработва за около 9 месеца.
„Понякога кадрите са толкова кратки, че като гледаме с приятели и докато им казвам: „Това аз го направих“, и то вече е отминало“, смее се Светла.
Като аниматор, разработващ актьорската игра на героите, на Светла дават сцена и казват, какво се иска от режисьора да прави нейният герой - какво си мисли, как се чувства, тъжен ли е, щастлив ли е, има ли някакви специфични маниери.
Характеристиките на всеки герой се подготвят от супервайзърите. Например Елза от „Замръзналото кралство“ много често си държи двете ръце, защото я е страх да не си изпусне силата, да не нарани някого. Много често аниматорите се снимат - тоест изиграват своята идея - представят си какво да прави героят.
Първата й работа е по „Разбивачът Ралф“. В началото е младши аниматор - докато свикне със специфичните неща. След това продължава работа по „Замръзналото кралство“.
Работи по кадри с Елза - сцената, когато прави замъка, щастлива е и танцува, но не е ясно как точно.
Българката трябва да си поиграе малко с анимирането на този епизод. Накрая представят как Елза танцува като обикновен човек. „Тази сцена правихме много месеци“, смее се Светла. Имала е и други по-кратки сцени, основно главните герои Елза и Ана.
Следващият й филм е Big Hero („Героичната шесторка“), където анимира героя Хъни Лемън. Работи и по „Зоотрополис“, Moana (или на български „Смелата Ваяна“) - много любим неин филм.
В „Смелата Ваяна“ Светла работи по сцената, когато Ваяна открива кануто в пещерата, качва се на него, залюлява се на въжето и си представя, че е пътешественик. Има и друг момент, когато Ваяна, преди да срещне Мауи, попада на острова. Посипана е цялата с пясък, косата й е щръкнала и трябва да си изтупа лицето от пясъка.
Работа на Светла е и един специфичен жест на Мауи. Героят се озвучава от суперзвездата Дуейн Джонсън, а той още от турнирите си като кечист има един специфичен жест - да си повдига едната вежда.
Режисьорът заедно с аниматорите гледа мимиките на звездите, озвучаващи филма, защото те понякога им дават идеи за актьорската игра. Така решават и Мауи да си повдига веждата като Джонсън и тази сцена е направена от българката.
На 27 ноември "Смелата Ваяна 2" тръгва по екраните. "Още малко и сме готови за ноември", каза Светла, която отново участва в суперпродукцията.
След „Смелата Ваяна“ тя работи по „Разбивачът Ралф 2“. Там има повече свобода да разработва героите. Анимира Шенк - една „много нахакана мацка, на която подражава главната героиня“. На Светла й харесва, че Шенк не е принцеса, а обикновено момиче в кожено яке и дънки.
В „Замръзналото кралство 2“ Светла е повишена в позицията супервайзър. Води героя на коня на Елза - Нокк, много трудна и интересна задача. Ръководи цял екип, който работи над анимирането му, за което получават приз на наградите VES („Оскар“-и за специални ефекти), за героя - коня Нокк.
В чест на този запомнящ се кон Нокк, от една марка за обувки пускат специална серия кецове „Нокк“, които екипът носи на номинациите VES. Работила е и по анимациите „Рая и последният дракон“, „Енканто“, „Чуден свят“, „Желание“. Тази година са завършили „Смелата Ваяна 2“.
Тя се включва и в една много хубава инициатива на студио „Дисни“ - програмата Walt Disney Animation Studios Artist Showcase. Идеята е да се покажат разнообразните таланти на артистите, работещи в анимационното студио.
А Светла, чиято страст от дете е да рисува, винаги е била привлечена силно от илюстрацията. Избират я за програмата и през 2020-а тя създава детската книжка Malina’s Jam, която тази година през март излиза и на български - „Конфитюрът на Малина“ (изд. „Ентусиаст“).
„Благодарна съм на инициативната и сърцата българка Лора Касабова, която „помогна на Малина да проговори български“, казва Светла.
„Книгата отвори пред мен чудния свят на илюстрацията. Чудех се, дали не съм си сбъркала професията, дали не е трябвало да работя като илюстратор“, смее се тя.
Вдъхновена, тя започва по-активно да работи и по илюстрацията. През декември излиза книга с нейни илюстрации „Вдън гори“.
Представя български митологични същества, като самодиви, наречници, русалки, но по модерен и интересен начин.
Днес тя живее със съпруга си, също българин, и с децата си - син на 4 години и дъщеря на година, в Бърбенк, Лос Анджелис, където са студиата „Уолт Дисни“, „Уорнър Брадърс“ и много други. Наблизо е и „Дрийм Уъркс“. Там живеят основно аниматори и хора от индустрията.
Благодарна е на съпруга си, с когото се срещат в студио „Венелин анимация“ в София, че търпи доста лишения в своя живот, в името на това, тя да е в Лос Анджелис и да работи това, което обича. Той също е в индустрията. „Определено съм щастлива, че съм в „Дисни“, но искам да включа и малко повече илюстрация в живота си“, казва българката.