Почетният консул на България в американския щат Вашингтон Елка Рускова е отстранена с решение на Министерския съвет в сряда. От края на 2022 година Рускова заемаше символичния пост, но се оказва, че го е придобила в нарушения на изискванията на американския Държавен департамент. Причината – когато е назначена за почетен консул на щата Вашингтон, Русков е била жител на щата Невада където е и до днес. А когато от Държавния департамент миналата година са питали посолството ни във Вашингтон за казуса, вече бившият посланик Георги Панайотов е прикрил измамата. Това беше и поредният гаф на Панайотов, след който от Външно му казаха да си подаде оставката. Той се прибра в София повече от година преди да изтече мандатът му.

От години Елка Рускова (по-известна с поамериканчената си фамилия Русков)  е активна в българската общност на Западния бряг. Тя е спонсор на различни културни и образователни инициативи и е съ-президент на Българския център за култура и наследство в Сиатъл. Преди няколко години решава, че иска да е почетен консул в щата Вашингтон и организира кампания в подкрепа на кандидатурата си с писма до Външно министерство от различни български организации в САЩ. В този период обаче тя се мести да живее в друг щат - Невада.

Отстраняването на Рускова идва след сигнал на български гражданин, за който писахме през януари. Калин Здравков е изпратил писмото си до Министерския съвет, Министерството на външните работи, и до българските медии. В него той задава риторичния въпрос дали почетните консули на България в САЩ трябва да спазват законите на Щатите, и пита „защо посланикът на България във Вашингтон не следи дали почетните консули спазват закона и задълженията си?" Той се опитал да се свърже с Рускова за да търси помощ по негов въпрос, но се оказало, че на посочения адрес в Сиатъл на сайта на посолството живеят приятели на Елка Рускова.  „Там офис на почетен консул няма със сигурност. Казаха ми, че трябвало да й напиша писмо или да й пиша във фейсбук ако искам да се свържа с нея. Профилът й във фейсбук е публичен и е доста активен. От него се вижда, че тя наистина си живее в Лас Вегас от много дълго време", разказва Здравков.

След като от МВнР започват проверка през януари т.г. те искат от Рускова да предостави доказателства, че легалното й жителство е наистина в щата Вашингтон, както изискват американските правила. Тя обаче не го прави. Вместо това отговаря, че е подала нужните документи още през юли миналата година.  Така в София с изненада установили, че американската страна вече е проверявала за статута на Рускова преди половин година. Посланикът ни в САЩ Георги 

Панайотов скрил американската  проверка

от Външно министерство. През юли м.г. Рускова обяснила, че живее в два щата едновременно. Предоставила договор за наем на жилище в Сиатъл и шофьорска книжка от щата Вашингтон. Легално обаче това не е възможно – както при подаването на данъчна декларация човек може да има жителство само в един щат. 

Посланикът препратил този отговор на Държавния департамент. Панайотов обаче бил наясно, че Елка Рускова не живее в Сиатъл повече от половин година преди тя да бъда назначена за почетен консул. Това става ясно от нейния пост във Facebook от февруари 2022 г. за новия й дом в Лас Вегас, на който Панайотов коментира с добри пожелания. Двамата всъщност се познават още от 2018 г. когато заедно организират събитие в сградата на ООН докато Панайотов е посланик там.

Близостта на Рускова и Панайотов стана публична на коледния концерт в Сиатъл м.г., на който двамата се появиха заедно. „Посланик Панайотов дойде на коледно тържество в Сиатъл, заедно с г-жа Русков и се снима с нея и публично я похвали за дейността й, нищо че тя също като него е само турист за няколко дни при нас. Двамата си разменят във фейсбук хвалби и сърчица, а сиатълци трябва да се радваме на тяхната близост, сякаш ще има полза от това. ... Защо българската държава допуска посланик и почетен консул в близки приятелски отношения да лъжат и да демонстрират своята надменност и да не спазват законите на САЩ?! Злепоставят България и всички българи, които се трудим в тази свободна страна", пита още Здравков в писмото си до МС и МВнР.  Той ги нарича

„българският тандем на лъжата и фалша в САЩ“

Не е ясно дали проверката на МВнР е разкрила схемата на Панайотов да прикрие фалшивото жителство на Елка Рускова. Според източници на BG VOICE именно той е дал указания на Рускова да отговори на Държавния департамент, че има две постоянни жителства - в щата Вашингтон и Невада. Тя се опитва да докаже това с договора за наем в Сиатъл, който изглежда фиктивен. След приключване на проверката по казуса Панайотов беше прибран за консултации в София, а след това си подаде оставката, което BG VOICE първи съобщи. Той излетя за България на 30 април. Той разказва, че му е обещано да замине за посланик във Финландия.

Решението на Министерски съвет за Рускова идва с типичното бюрократично закъснение, тъй като проверката е приключила още през март. До дни се очаква посолството ни във Вашингтон да уведоми Държавния департамент за промяната в статута на Рускова.