„Харесва ми да разказвам за хора, чийто живот не се е развил според очакванията им - споделя Полина. - Обожавам историите за хора, които са успели в дадена област, после са претърпели крах, поучили са се от грешките си и отново са постигнали успех.

Животът винаги ще бъде изпълнен с несигурност. Затова аз се вдъхновявам от онези хора, които намират начини да преоткриват себе си и да израстват в най-тежките периоди от живота си.“

С Полина се радваме, че всяка от нас е намерила сродна душа в журналистиката. От двете страни на океана двете с нея представяме вдъхновяващи истории на успели хора: аз в BG VOICE - сред българите по света, тя в собствената си медия The Profile - сред всички хора по света.

Българката Полина Маринова Помплиано е създала собствена онлайн медия във вид на бюлетин, достигащ до над 100-хилядна аудитория, като годишната й печалба е 6-цифрена сума в долари. 

Да избереш кариерата на журналист и писател, на език, който не ти е роден, си е голяма смелост. Полина обаче постига американската си мечта сама, с много труд, огромна амбиция, умни и креативни решения и постоянство.

Тя е от българите, които не правят сами избора да емигрират. Заминава за Съединените щати заедно с родителите си, когато е във II клас. От детството си в София помни за една своя голяма страст.

„Много рано открих, че обичам да пиша. Стана ясно, че ми е страст, когато бях в I клас.

Моята учителка в I клас Евелина Андрова не само ме насърчи да продължа да пиша, но и ме увери, че мога да бъда наистина добра в това, ако се съсредоточа върху него“, споделя тя пред BG VOICE.

„Никога не съм предполагала, че писател ще е моята основна професия, но знаех, че ще работя в област, която ми дава възможност да проявявам любопитството си“, допълва тя.

През 1999-а, 8-годишна, тя се премества в Атланта, заедно с родителите си, които печелят Зелена карта.

„В началото беше толкова трудно, всичко беше ново - езикът, културата, хората, средата - спомня си тя. - Семейството и приятелите ми отчаяно ми липсваха и ми беше трудно да се приспособя към САЩ.“

Спомня си как я подценяват в началото заради това, че родният й език не е английски. „Сигурна съм, че това подценяване беше най-голямото ми предимство - коментира тя.

Имигрантите трябва да работят двойно повече, за да научат езика, да разберат културата и да създадат чисто нов живот в чужда страна. Ето защо никога не съм се страхувала да работя усилено и смятам, че безмилостната упоритост е това, което ме отличава от много мои американски колеги.“

И двамата й родители са инженери-химици, тя също ходи на уроци по биохимия и органична химия в гимназията, но не й харесва да прави експерименти. Нещото, което наистина обича, е да задава въпроси и да пише докладите от изследванията.

Избира журналистиката, защото е стил на писане, подобен на научния метод за формиране на хипотеза, задаване на въпроси, откриване на истината и описание на откритията.

В гимназията е в класа по журналистика. Още от началото се включва във вестника и 3 години по-късно е негов главен редактор. Завършва Университета на Джорджия в Атланта. Стажът й като репортер е в регионалните центрове на водещите американски телевизии CNN и USA Today.

Когато завършва университета през 2013-а, свободни места за журналисти няма. Полина обаче е упорита и има оригинална идея.

Тя предлага на шефовете на CNN и USA Today да замества титуляри, когато са във ваканция или почивки по празници. 

„Хората са склонни да харесват такива като мен, които решават проблеми, така че това беше моята стратегия“, споделя Полина. Така придобива повече опит, освен това започват да й се доверяват с по-големи проекти, тъй като вече знаят, че е надеждна.

Мечтата й винаги е била Ню Йорк.

„Още в България винаги съм си представяла Ню Йорк като център на Вселената

споделя тя. - Така си мислех, че е навсякъде в Съединените щати.“

В Атланта тя спестява пари, за да се премести в своя град-мечта, и го прави през 2014-а. „Обичам Ню Йорк, защото това е върховното проявление на американската мечта - споделя тя.

Там хора от цял ​​свят се опитват да постигнат целите си и да превърнат мечтите си в реалност. Излизам всеки ден и съм много щастлива, че живея в Ню Йорк.“

В града на мечтите си тя работи в бизнес списанието Fortune. Отначало светът на бизнеса й е чужд, трябва да навлиза в непознати територии като инвестиции, финанси, но много скоро намира вдъхновение в света на предприемчивите успели хора.

Във Fortune тя публикува над 1300 статии. Интервюира бизнес лидери като Мелинда Гейтс - предприемач и филантроп, бивша съпруга на основателя на Microsoft Бил Гейтс.

С него заедно учредяват Фондация „Бил и Мелинда Гейтс“, която се бори за ваксинирането на всички африканчета против детски паралич и за даването на равни шансове на всички деца по света да учат.

Българката интервюира и Стивън Шварцман, председател и главен изпълнителен директор на глобалната инвестиционна компания Blackstone Group.

Особено вълнуваща е срещата й с Ричард Брансън. „Той е забележителна личност - много харизматичен, любопитен и представителен“, спомня си тя. Първият му въпрос към нея е за България.

„Преди интервюто бях много нервна, но той веднага ме накара да се почувствам комфортно. Говорихме за амбициите му в Космоса, за живота му, изпълнен с приключения, за любовта му към предприемачеството“, разказва Полина.

Работата с такива личности разпалва предприемаческия й дух.

„Във Fortune разказвах за амбициозни хора, които рискуваха всичко, за да създадат компания, и тяхната енергия беше опияняваща.

Говорих с някои от най-успешните хора в света и знаех, че един ден искам да започна нещо свое“, споделя тя. И го прави, през 2017-а, с уникалната идея да изпраща имейл бюлетин.

„Когато за първи път започнах да го пиша, дори не го мислех като бюлетин“, споделя Полина. Първоначалната й идея е да изпраща имейл до семейството и приятелите си, в който да разказва за всички интересни статии, които е чела през седмицата.

Първо The Profile, както нарича проекта си, съдържа 8 или 9 връзки към статии, които е чела през изминалата седмица. После добавя 2 допълнителни секции, с препоръки за подкасти и видеа. Започва да публикува и свои оригинални интервюта.

През януари 2020-а Полина съобщава на аудиторията си, че след 3 години, в които им е предлагала безплатно съдържание, ги кани да бъдат част от платен абонамент.

Споделя, че е готова да напусне Fortune, за да се отдаде само на The Profile, и точно тогава много хора я подкрепят, като заявяват платен абонамент. А тя разбира, че ще може да достигне и дори надмине заплатата си във Fortune.

Когато това се случва, тя напуска работата си във Fortune. Днес аудиторията на The Profile e над 100 хиляди, а печалбата й за година надхвърля шестцифрена сума - много повече от заплатата й във Fortune.

Проектът й The Profile придобива широка международна популярност и аудиторията й нараства с експоненциални темпове през 2020-а, когато публикува профил на Дуейн Джонсън-Скалата. А той харесва историята и я споделя в собствените си социални мрежи.

За The Profile тя представя вдъхновяващи личности като Франсис Нгану, шампион на UFC (най-голямата ММА организация в света), Джеф Имелт, бивш главен изпълнителен директор на GE (General Electric).

Представя и Джим Маккелви, съосновател на платформата за финансови услуги Square, и 3-кратния олимпийски плувец Кара-Лин Джойс.

Докато разказва за тези вдъхновяващи личности, тя непрекъснато търси отговор на въпроса, какво прави успешните хора успешни. Открива, че всеки от тях е намерил своята скрита дарба, която го прави успешен.

Пред 2022 г. редактор от издателска къща Harriman House, който следи публикациите ѝ, предлага тя да ги събере в книга. По това време току-що е родила дъщеря си София и започва да работи по книгата си всяка вечер от 19 до 21 ч, докато бебето спи.

Днес книгата Hidden Genious („Скрита дарба“) се издава на 12 езика. Излязла е и на български от издателство „Сиела“ - по изричното желание на Полина. Представя вълнуващия път на успеха на вдъхновяващи личности като Коби Брайънт, Антъни Бурдейн, Ал Пачино.

Тя, която разказва за хора, постигнали американската мечта, смята ли, че я е постигнала? "За мен американската мечта е просто да си постигнал лична реализация - споделя Полина. - Когато родителите ми и аз дойдохме тук, не беше лесно, но животът, който изградихме, е невъобразим в никоя друга страна.

Нещото, което ме прави най-щастлива от всичко това, е да видя колко горди са семейството и приятелите ми в България – леля ми, баба и дядо ми, братовчедите ми, приятелите ми и учителите ми – че ме виждат да успявам. Хубаво е да покажем, че има много успешни българи, които вършат страхотна работа по целия свят."

Мъжа на живота си Антъни Поплиано - предприемач и технологичен инвеститор тя среща през декември 2016-а, като репортер в отдела за високи технологии на Fortune. Срещата на кафе от професионална преминава в лична.

„Започнахме да си говорим и беше ясно, че истински се наслаждаваме на компанията си - спомня си тя. -

Попитах го: „Мислите ли, че двама амбициозни хора могат да бъдат заедно?“ И това е въпросът, който определя цялата ни връзка.

Той невероятно ме подкрепя и това беше от ключово значение за смелото ми решение да напусна Fortune и да работя за The Profile на пълен работен ден. Наистина съм късметлийка, че намерих някой, който искрено иска да ме види как успявам.“

Днес Полина е щастлива майка на София (на 2,5 години) и Лео (на 8 месеца). Споделя, че се надява те да открият рано своята страст в живота си и да се съсредоточат върху изграждането на нещо невероятно.

Двамата с Антъни планират всяка година да ги водят в България, за да научат езика, да разберат културата и да обичат корените си.