„Решението да замина за Америка преди години не беше по мое желание - казва Малина. - Заминах да сбъдвам чужда мечта, без никакъв план лично за себе си. Приех тази промяна със страх, но и с по-голяма доза любопитство.

Калифорния! Ах...! Това парче от Рая! Толкова много ми даде! Толкова много я обикнах! Мястото се сля с душата ми. Простих и безбожно скъпите наеми, и високите данъци.

Тя ми даде красота, толкова много истински приятелства, прекрасни възможности за развитие, срещна ме с невероятни хора...“

Сериозна лична причина кара Малина Калоянова, любимата учителка на децата в Ориндж Каунти, да напусне обичаната Калифорния и да се върне в България.

„Още когато обявих, че се прибирам, много хора в Пловдив, а и в Калифорния ми казваха: „Ти си луда!“

споделя Малина. Решението е драматично, но категорично, а раздялата с децата и родителите, които я обожават, е сърцераздирателна.

Окончателно решава да се прибере през май 2023-а и дълго се прощава с любимата Калифорния. Обикаля из местата, които не е успяла да посети, и запечатва на фотоси прекрасните кътчета, които трябва да напусне.

В Ориндж Каунти тя оставя разплакани деца, красив и пълноценен живот „като от списание“, чудесен климат и много истински приятелства.

„Изпратих в 20 огромни кашона целия си близо 9-годишен живот, тъй като за контейнер на пристанището трябваше да чакам с месеци.

Взех си всичките 100 чифта обувки, които са ми страст, и заедно с котарака ми Джони Деп на 4 август миналата година напуснах Калифорния“, споделя българката.

В Калифорния тя оставя не само любими места и хора, а и впечатляваща кариера. Само за 2 години - от 2016-та до 2018-та, с новаторските си методи тя печели авторитет в най-богатия регион на Америка.

Създава първото българско училище в Ориндж Каунти. Преподава и във веригата частни математически школи RSM, които днес са в топ 3 на най-престижните училища в Щатите.

Освен това е треньор и ментор на учители от всички щати на Америка - по системата RSM. Тя се налага като успешен начален педагог със своя професионализъм, с креативността и иноваторските си идеи.

По ирония на съдбата, преди 9 години тя, която не иска да замине за Америка, решава почти на майтап да се пробва за Зелена карта и е одобрена.

През 2015 г. семейството „събира живота си в 4 куфара“ и заминава за Калифорния с двете си деца – Йоан, тогава на 17 и Емануил на 12 години. В Нюпорт Бийч се настаняват при приятел. От четиримата само Йоан владее езика.

Тъй като не знае английски, Малина започва тежка работа - зареждане на рафтове в магазин. Няколко месеца по-късно, заедно със семейство от българската църква в Ървайн, тя създава първото българско училище.

За RSM (съкратено от Russian School of Maths), специализирано в подготовката по математика, Малина се пробва няколко месеца по-късно - с нейния „никакъв английски“.

За първия си открит урок като кандидат за учител тя за 3 дни наизустява всичко на английски. След няколко дни изненадващо получава имейл: „Добре дошла в нашия отбор”.

От 2018 г. Малина е повишена в длъжност методист, после в главен учител и ментор.

Сред родителите на учениците й има собственици на големи компании, съдии, лекари, учени, от НАСА, доктори от „Харвард“.

И всички те са силно дисциплинирани и силно мотивирани хора, за които препоръките на българската учителка са закон. Така възпитават и децата си.

Малина става и треньор на начинаещи учители от всичките 50 щата на Америка. Освен това е valuation - педагогът, който прави подбор на децата за начален курс в 3 групи - начинаещи, напреднали и изявени, тъй като училището прилага много ефективно индивидуален подход в обучението.

Тъй като изпълнява и административни функции, Малина решава да продължи обучението си.

През април 2023-а завършва с отличие два курса за лидери. Единият е към Harvard Business School, Cambridge, a вторият - към International Business Management Institute, Berlin. „Издържах успешно 134 теста“, споделя Малина.

... И всичко това тя трябва да остави, за да се върне в Родината.

„За мое щастие, живея във век, в който технологиите помагат за това, времето и разстоянията да не са пречка“, казва Малина.

В училища RSM има добре разработен онлайн клон. В него се обучават дистанционно деца от цял свят, както и от всички щати на Америка, където няма физически училища от веригата.

А за Малина и нейните разплакани от заминаването й ученици това означава да продължат срещите си, макар и само виртуално: тя от Пловдив, те от... някъде по света.

Обучава деца от Индонезия, Бали, Дубай, Бразилия, Мауи, Колумбия, Швейцария, Албания, Италия, САЩ, Канада.

Води подбор и с децата, кандидатстващи в училището, като разговаря с тях онлайн и ги пренасочва в 3 групи - за начинаещи, напреднали и надарени.

Имало е всякакви комични случаи на онлайн уроците. След всеки учебен час Малина казва на децата да станат от екрана и да се разходят, да отпочинат очите им.

Веднъж вижда как едно дете взема плетка. Пита го кой го е научил да плете, а момиченцето казва: „My baba“. Оказва се, че е от семейство на българи, живеещи в Швейцария, които преди това са били в Америка.

Друг път вижда от Дубай красива жена с момченце, а зад тях - много високи мраморни колони, палми, дивани и преминаващи хора с бели дрехи.

Решава, че са на някаква чакалня на ВИП летище и им предлага да пренасочат урока за друг час - когато са си вкъщи. „А, защо, ние сме си вкъщи“, казва майката, а Малина е изненадана от лукса на техния дом.

В събота тя продължава от Пловдив работата си с деца от българското училище в Нюпорт Бийч. Спомня си с тъга какво домашно лятно училище им организира, докато е в Калифорния - в нейния собствен хол.

Посреща децата със закуска, приготвена от нея, с био продукти. Правят бижута, фигурки от тесто, рисуват, садят цветя, учат се и да боравят с пари.

Малина купува картонен павилион за лимонада, който децата сами изрисуват. Правят лимонада, която „продават“. Така също упражняват българския си език в свободни разговори.

За обяд тя им готви, те сервират. Точат заедно баници, правят пици. След обед имат занятия по български.

„Често някой родител, като идваше след обед да си прибере детето, питаше: „Остана ли от мусаката?“ и си хапваше българска домашна храна“, разказва през смях Малина.

Всеки четвъртък продължава да обучава онлайн и нови учители от Щатите. Разпределя по график и тези, които кандидатстват за работа и им прави тренинг.

Това са учители, живеещи в Америка, но от всякакви нации - китайци, индийци, рускини, американки, колумбийки, афроамериканки, има и няколко българки.

От 1 февруари тази година тя е поканена и като заместник-директор на Общински институт „Старинен Пловдив“.

„Сега се чувствам като мома, искана от двама ергени, и не мога да направя избор“ - шегува се Малина.

Нейният отдел е „Маркетинг и реклама на туристическата дейност на Стария Пловдив“, в пряк контакт е с екскурзоводите, от които е възхитена.

„Работата ми е много интересна и вдъхновяваща. Преоткрих родния си Пловдив, стария град“, казва тя.

Пет дни тя работи по 8 часа през нощта. Преди часовата разлика Пловдив - Лос Анджелис е 10 часа. А сега, тъй като работи към Ню Йорк, Бостън, Масачузетс, където е седалището на RSM, й се пада 7 часа разлика.

Заради децата от българското училище в Калифорния изчаква с часовата разлика с Лос Анджелис. Така че работи на 3 часови зони - Лос Анджелис, Ню Йорк и Пловдив.

Започва работа в 11 часа вечерта, до среднощ. Спи по 3 часа и половина и в 7 сутринта става, за да отиде в Стария Пловдив.

„Приятели ме питат, докога ще я карам така, по 3 часа сън в денонощие - споделя тя.

Реших от новата учебна година да поема само уроците с децата. Това с тях не е работа, а удоволствие! Невероятно много ме зареждат!“

Големият й син Йоан остава в Калифорния, заради приятелката си. Малкият Емануил се прибира в България.

„Той постави условие да живее самостоятелно. Работи дистанционно за английска компания и иска да учи киберсигурност в София“, споделя Малина.

И тримата са с двойно гражданство - българско и американско, а тя не изключва възможността някой ден отново да се върне в Калифорния, където се чувства като вкъщи. Родният Пловдив пък я „тегли“ с неповторимата атмосфера и дух.

Скоро ще е готов апартаментът й в Пловдив, но напоследък й минават през главата и други мисли.

„Мечтая за къща на село, с градина със зеленчуци и цветя и няколко кокошки да се разхождат свободно из нея“ - къде на шега и през смях, къде съвсем насериозно споделя българката.