От Орландо
Заплетена мрежа от преплитащи и противоречащи си следи оставя след себе си убиецът от нощния клуб "Пулс" в Орландо. Дни след най-кървавото масово убийство в САЩ разследващите се опитват да наредят пъзела и да отговорят на въпроса защо 29-годишният Омар Матиин влиза и разстрелва 49 души.
Според федералните власти стрелецът се е саморадикализирал в интернет и няма данни да е получавал инструкции или помощ от терористична организация като "Ислямска държава". Матиин е роден в Ню Йорк, а родителите му са имигранти от Афганистан.
"Излежда, той е бил ядосан, объркан и нестабилен млад мъж, който е бил радикализиран", каза президентът Обама.
Неговата съпруга се е опитала да го разубеди от плана му за атака, коментират запознати с разследването. Тя съдейства на властите и им е казала, че е била наясно с идеите на Матиин за атака, но не и с конкретния план за "Пулс". Двамата имат малък син.
Дали става въпрос за тероризъм или престъпление от омраза е все още голямата загадка за разследващите. Или е възможна трета версия - с убийствата Матиин е искал да изкупи греховете си.
В дните след стрелбата се появиха и спекулации, че стрелецът всъщност е бил гей, който не можел да приеме този факт заради религията си.
По думите на бивш състудент на Матиин от полицейската академия той искал "да се чувства нормален и да се слее с останалите". Същият познат на стрелеца твърди че той му е отправил романтична покана преди години, както и че Матиин най-вероятно се е чувствал "отритнат".
Други твърдят, че Омар Матиин е имал профил в две от популярните приложения за гей запознанства. Бившата му съпруга казва, че когато са се запознали, Матиин е бил изключително социален, обичал е нощния живот и най-вероятно е имал страна, "за която не е искал никой да разбира". Друга хипотеза е, че Матиин е бил привлечен от радикалната ислямска идеология именно заради неприязънта си към хомосексуалните.
Баща му разказва, че Матиин е бил очевидно подразнен от двама мъже, които видял да се целуват на улицата в Маями. Посетители на гей клуба "Пулс" обаче казват, че Матиин е посещавал нощното заведение и преди, и то неколкократно. Не е ясно дали тези посещения не са били с цел планиране на атаката, която разследващите вече определиха като "добре организирана".
ФБР са успели да отключат телефона на Матиин в опит да разберат повече за неговите контакти и дали е имал съучастник.
29-годишният Омар Матиин е бил изключително хладнокръвен, докато разстрелвал жертвите си. Очевидци разказват, че той вървял измежду заложниците и ги питал за тяхната етническа принадлежност, преди да стреля. Властите казват, че Матиин е бил спокоен и в обаждането си до 911 само 20 минути след като започва да стреля в клуба. В обаждането той признава своята вярност към "Ислямска държава" и споменава имената на братята Църнаев, виновни за бомбения атентат в Бостън от 2013 г. Според ФБР обаче няма знак, че Матиин е директно свързан с някоя терористична групировка.
Дебатите за притежанието на оръжие
Тази поредна масова престрелка отново повдигна въпроса за притежанието на огнестрелно оръжие. Кандидатът за президент на демократите Хилъри Клинтън призова за промени в законодателството. "Ако ФБР ви наблюдава за евентуални връзки с терористични групи, не би трябвало да можете просто да отидете и да си купите оръжие без никакви върпоси." Омар Матиин е разпитван два пъти от ФБР през 2013-а и 2014-а заради симпатиите си към терорист камикадзе. Доналд Тръмп използва момента, за да предложи ограничаване на имигрантите от "проблемни райони" с история на агресия към Съединените щати. "Не може да продължаваме да допускаме хиляди хора да нахлуват в страната ни, много от които имат същия мисловен процес като на този безмилостен убиец."
Светът скърби за жертвите в Орландо До рано сутринта в понеделник властите още изнасяха и идентифицираха телата на 49-те жертви от клуба "Пулс". Повечето от застреляните са млади мъже между 25 и 35 години. Други 53-ма бяха ранени. Шестима остават в критично състояние. В цялата страна и на много места по света хората почитат жертвите с бдения. Хиляди се събраха в понеделник вечерта пред популярния център за изкуства в Орландо на първото официално бдение в памет на жертвите от масовата стрелба в клуб "Пулс". Хората изразиха скръбта си, като поднесоха цветя, запалиха свещи и развяха флагове с цветовете на дъгата - символ на хомосексуалната общност. Многолюдни бдения се състояха в Лондон и много големи градове в Съединените щати, сред които Ню Йорк, Чикаго и Лос Анджелис. В знак на солидарност Айфеловата кула в Париж също светна в цветовете на дъгата. |