На 9 май православната църква отбелязва пренасянето на мощите на св. Николай Мирликийски Чудотворец от балканските земи в италианския град Бари.

Народът нарича този празник Летен Никулден или Летни Св. Никола.

Празникът се отбелязва още от 1087 година. Според вярванията, за да не се разгневи светецът и накаже хората с природни бедствия, на този ден не трябва да се работи.

В някои региони празникът се нарича още Сухи Св. Никола и се прави молебен за дъжд. Богомолците носят икони и, водени от свещеника, обхождат нивите с песни. Прави се водосвет на свещени дървета, на извори и кладенци.

На този ден се прави курбан от мъжко животно като кръвта му се оставя да изтече или на оброка, или насред нивата. Приготвят се богати общоселски трапези, обикновено на поляни, до извори и чешми

На Летен Никулден, както и на други пролетни празници, се изпълнява и друг старинен ритуал за дъжд – Пеперуда. Момите избират едно малко момиченце, което трябва да е сираче, и го наричат „пеперуда”. Хората вярват, че с молбите и плача си сирачето ще трогне небесата и те ще изпратят дъжд.

На 9 май православната църква почита и Св. пророк Исаия.

Св. пророк Исаия, син Амосов, произлизал от рода на юдейските царе и пророчествал във втората половина на VІІІ век преди Христа.

Той бил женен и имал деца. Сред развратения народ той живеел свято, спазвал строго закона Господен и угаждал на Бога, Който му се явил в чудесно видение и му заповядал да възвести Неговата воля на юдейския народ. Исаия сам разказва за това чудесно явление в глава VІ на своята книга. Исаия пророчествал в течение на 60 години.

Преданието говори, че Исаия умрял в дълбока старост – на 126 години.