„Винаги съм имала две мечти - казва Джина. - Едната е да бъда актриса, да съм на сцена, да забавлявам хората, но и да казвам неща, важни за тях. А другата беше да съм учителка по литература“.

И двете си мечти Джина ДиДонато реализира в Ню Йорк, с цената на всичко. С еднаква страст играе на сцена, преподава риторика в два университета и е оригинален и иновативен учител на децата в българското училище „Гергана“.

Джина ДиДонато е българката, която вече трета поредна година изпълнява акапелно и на живо българския и американския химн в сърцето на Манхатън - до „Бика на Уолстрийт“ в Ню Йорк на 3 март.

„Приемам го като еманация на българския дух“, казва Джина и показва снимка, на която лично кметът на Ню Йорк - Ерик Адамс, я поздравява за изпълнението.

На 8 март пък лично генералният ни консул в Ню Йорк Ангел Ангелов й връчва грамота за това, че от две десетилетия се е посветила на артистичното образование на българските деца в Ню Йорк.

Да успееш в Ню Йорк... За близо 25 години в Голямата ябълка тази истинска фурия е минала през какво ли не, но като типичен Стрелец, говори за премеждията си през смях. Останала си е вечният оптимист - любопитна, любознателна, талантлива, позитивна, борбена...

Родена е като Виргиния Хинова, но още в България всички й казват Джина. В София участва 4 години в експерименталния театрален клас „4хС“ на режисьора Николай Георгиев. Играят на сцената в Столична библиотека, в постановки в България и зад граница.

Спомня си как с Нети Добрева участват в постановката на Народния театър „Страхотни момичета“ на Керъл Чърчил, заедно със звезди като Жоржета Чакърова, Виолета Бахчеванова, Виолета Гиндева и Ванча Дойчева. „Виолета Гиндева беше отстранена по политически причини и след 2 години постановката падна от афиша на Народния театър“, казва Джина. „С Нети бяхме най-малките и родителите ни трябваше да подпишат договор, че са съласни да играем“, спомня си тя.

Джина има договор с Народния театър за 2 години, участва и в „Първи женски театър“ и „Театър на маса“, на чиито сцени е още като ученичка. Тя завършва театралния клас „4хС“ през 1994-а. Някои от участниците кандидатстват във ВИТИЗ, а тя решава да следва „Българска филология и културология“ в Софийски университет, защото обича и да пише.

Там любими са й семинарите и уъркшоповете. Запознава се с Георги Господинов и групата около „Литературен вестник“. За алманаха „Et cetera“ със съставител Майя Праматарова интервюира Емил Табаков, Райна Кабаиванска, Блага Димитрова.

Брат й учи в Западна Вирджиния и я кани да му отиде на гости, но от американското посолство все й слагат черен печат, като на потенциален имигрант. Междувременно се запознава с американец, който гостува на родителите й, и го развежда из църквите и галериите на София.

Когато се връща в Америка, той й праща покана. Отново й слагат черен печат. Тогава мъжът написва уникално писмо до американския консул в София. Пише, че той, примерният гражданин на Съединените щати, плаща данъци вече 25 години и за пръв път иска нещо от американската администрация - да позволят на негов приятел да пътува до Америка.

Завършва с думите: „Ако ми откажете, искам си всичките данъци обратно". На другия ден от консулството се обаждат на Джина да си занесе паспорта и на следващия ден тя се сдобива с туристическа виза.

Заминава за Америка през 1999-а с намерението да попътува, да види страната. Във Вашингтон в една книжарница вижда в Theatre Journal обява - прослушване за Американската академия за мюзикъл и драма (AMDA), основана от Лив Тейлър и Тим Бъртън в сърцето на Манхатън.

„Цял живот бях мечтала да участвам в мюзикъл и си казах, че трябва да опитам. Спомням си как от малка с приятелките вземахме по една кръгла четка за коса като микрофон и пеехме песни от мюзикъли“, споделя тя.

Тъй като почти не знае английски, решава да наизусти монолога си от спектакъла „Страхотни момичета“. Намира пиесата в оригинал, приятел записва как звучи монологът на английски и тя го наизустява. Приготвя си и любима песен - I Don’t Know How to Love Him от мюзикъла „Исус Христос супер звезда“. „А те взеха, че ме приеха, с туристическата ми виза - смее се Джина. - Дадоха ми няколко хиляди долара стипендия.“

Тя се прибира в България и след държавните изпити в университета на 17 октомври 2000 г. пристига в Ню Йорк като студент в AMDA, на Бродуей, със страхотна сцена. Програмата е 2-годишна и много интензивна - за мюзикъл актьори.

„Беше ми изключително трудно - всички говореха бързо, нищо не разбирах. Отне ми 6 месеца да проговоря. Това, което ме спаси, беше, че наизустявахме песни, монолози и сцени“, спомня си тя. Там дават на студентите много билети за театър и мюзикли, концерти, балет, опера и тя непрекъснато ходи на театър.

В тази трескава борба се налага и да се издържа с нещо. Когато започва да разбира какво й говорят, работи в сладкарница, като хостеса в ресторант и като бавачка.

„Трудно беше, но исках да се пробвам в мюзикъл, да видя колко близко ще стигна до Бродуей - споделя тя.

В това има адреналин. Тази професия е удоволствие и болка едновременно и всяко преодоляване на успеха те изпълва с една идейка повече вътрешна увереност.“

След завършването цяла година тя се явява всеки ден на по 2 кастинга, по обяви във вестник Backstage. „Много ми харесва енергията ти, присъствието ти, страхотна си... Обаче типажът ти не пасва на другия главен герой“, й казва кастинг директор. „Мой професор от академията ми каза: „Не се явявай повече на прослушвания в Ню Йорк. Никой няма да те вземе. С този акцент и типаж на нищо не пасваш“.

На един кастинг я канят на второ прослушване, за ролята на надзирателката Мама Мортън от мюзикъла „Чикаго“. „Наех специално студио и пианист, 8 часа репетирах тази нейна песен, дадох сърце и душа на прослушването - споделя Джина. - Свършвам, те се споглеждат и чувам: „Аз печеля баса. Давайте сега парите“. Викнали ме на прослушване само, защото се хванали на бас, дали една чужденка ще може да изпее без акцент цялата песен!“.

Това обаче не я отчайва. След едно прослушване пак й се обажда асистент-режисьор. Дава й пример как в „Стъклената менажерия“ на Тенеси Уилямс главната героиня е куца.

„Ти мислиш ли, че търсим куца актриса? Не, ние ще вземем една здрава актриса, която ще играе куца жена. Твоят акцент е като един голям недъг“, разказва Джина.

Звънкият й смях още звучи в ушите ми. Смях, когато разказва за ходенето си по мъките... „Не, не плаках. Бях благодарна, че този човек ми спести безумното очакване и надежда. Всяка информация, дори и негативна, за мен е отваряне на нови възможности, а не обратното. В този момент аз разбрах, че ще трябва да правя моето си нещо“, споделя тя.

По това време среща Франки ДиДонато - американец от италиански произход, композитор, музикант, преподавател. Влюбват се и през лятото на 2003-а се женят. „Франки и Джина ДиДонато“ - така ги знаят в продължение на 7 години, правят записи, участват на фестивали, записват няколко албума. Раждат им се дъщеря Екатерина (на 19), и син Антонио (на 17). Джина записва втора магистратура по „Театър и театрознание“ в „Хънтър Колидж“ (Hunter College, City University of New York, CUNY).

Тя си спомня съвета на приятел - че за да успее, трябва да има своята общност, както Барбара Стрейзанд разчита на евреите в Ню Йорк. Започва да се среща с хора от българската общност.

„Дойдоха на турне българи, беше ми много приятно... Особено ми е приятно, когато някой пристигне от България, „мирише на България", смее се тя.

Участва в големия концерт за 24 май, който организира Боряна Павлова. С Майя Праматарова правят постановката „Револверът“, която представят пред българите в Чикаго, Бостън и Ню Йорк. Джина се включва и в конкурса „Мис България в Америка“, като сценарист, водеща и певица.

„После се появи Нели Хаджийска и ми даде абсолютната свобода в българското училище „Гергана“, вълнува се Джина. А българчетата в Ню Йорк имат шанса да учат български при една необикновена учителка. Нищо в неделните й уроци не прилича на другите. В тях Джина и децата си разказват истории, пеят песни, разиграват театрални етюди, танцуват, правят цели постановки... С по-големите деца дори поставят мюзикъли.

„Когато цялото същество на едно дете е ангажирано, това е най-естественият начин да научи бързо и правилно езика“, казва тя. В работата си приобщава и родителите. Мотивира ги през седмицата да продължат да общуват по същия начин с децата си, дори правят самодейна театрална трупа от родители, поставят спектакли.

А сцената? „Дори и нищо да не правя, сцената някак ме намира“, смее се Джина. Режисира и играе в постановката „Ваше въображение“, с премиера на 1 юни. Участват 11 родители от българското училище. Междувременно са я потърсили за главна роля в постановка в Step theatre. От 5 години преподава „Публична реч“ ("Риторика") в 2 университета - PACE University и City University of New York (CUNY).

Децата й знаят български, обичат да гостуват при роднините в България. „Дъщеря ми е споделяла:

„Когато съм много тъжна, си казвам: „Аз може да нямам приятели, може да са ме обидили, обаче си имам България и те даже не знаят какво е това!“.

Във всичко, през което преминах, аз усетих ценността да заявявам, че съм българка и че нося нещо, което никой друг няма... Хайде, чао, че отивам на уроци по пиано“, смее се звънко българката.