Изборът на първия папа от Северна Америка, непосредствено след смъртта на първия латиноамерикански глава на Католическата църква, е сигнал за известно оттегляне на папската власт от Европа, пише в. "Вашингтон пост". Робърт Франсис Превост е упрекван, че по време на службата си в Перу и САЩ не е предприел действия във връзка със случай на сексуално насилие. Подобни обвинения могат да доведат до нови предизвикателства в страни като Германия, където стотици хиляди хора вече не ходят на църква, тъй като са отвратени от липсата на мерки срещу такива злодеяния, коментира "Вашингтон пост".
Остава отворен и въпросът дали новият папа ще бъде приет в глобалния Юг, където Католическата църква се разраства най-бързо, а някои страни от региона имат скептично отношение към САЩ, пише още американското издание.
Не са съвсем ясни позициите на Лъв XIV по много от горещите въпроси, които разделят традиционалистите и реформаторите. Преди повече от десетилетие той изрази неприязън към нормализирането на хомосексуализма в поп културата и прояви скептицизъм към идеята за ръкополагане на жени за свещеници, отбелязва Вашингтон пост. Във вчерашната си реч от балкона на базиликата "Свети Петър" обаче Лъв XIV даде знак за известна приемственост с Франциск, който оспорваше нормите, приветстваше мигрантите и бедните и се стремеше да изгради църква, чиято структура не е толкова строго вертикална и в чиито решения участват не само кардиналите и епископите, но и миряните, пише още американският вестник.
Изборът на Лъв XIV шокира някои анализатори и наблюдатели на Светия престол и зарадва други. Превост десетилетия наред служи в Латинска Америка, поради което той е възприеман във Ватикана като интернационалист, посочва "Вашингтон пост".
"Това беше чудесен геополитически отговор от страна на колегията на кардиналите в точния момент, в който международната сцена изглежда е оставена на лидери, отправящи заплахи да прибегнат до насилие. Сега се появява американски папа, който говори за мир, за мостове, за Христос и в същото време се придържа към темата за синодална, т. е. по-актива църква", каза за "Вашингтон пост" Марко Пилоти, дългогодишен наблюдател на Ватикана.
"Такава чест за страната ни", заяви президентът Доналд Тръмп пред журналисти. "Да имаме папа от САЩ. Това е голяма чест", добави той.
Някои консерватори в САЩ изразиха тревога, докато други бяха по-оптимистично настроени, пише още "Вашингтон пост". Шон Дейвис, редактор на консервативния новинарски сайт "Федералист" (Federalist), написа в социалната мрежа "Екс", че се е "притеснявал, че католическите кардинали ще изберат ляв, западноевропейски папа, който да използва Римокатолическата църква, за да се противопостави на възхода на националния популизъм като цяло и на Тръмп в частност, и да подкрепи глобалистките сили срещу онези, които вярват, че целта на една държава е да защитава собствения си народ". Освен за националността, "опасявам се, че не съм сгрешил за останалото", добави Дейвис, цитиран от "Вашингтон пост".
Месеци преди кардинал Робърт Франсис Превост да стане първият американски папа, в акаунт в социална мрежа "Екс", регистриран с неговото име, бяха отправени критики към вицепрезидента Джей Ди Ванс, пише в. "Ню Йорк таймс". В акаунта бе споделена статия, публикувана в американското издание "Нешънъл католик рипортър” (The National Catholic Reporter), която критикува интерпретация на католическо учение, която Ванс използва в защита на новата политика на Белия дом за депортиране на нелегални мигранти, отбелязва "Ню Йорк таймс".
В този акаунт бяха споделени още няколко статии, които съдържат критики към позициите на правителството на Доналд Тръмп по отношение на миграцията.
През април акаунтът с името на кардинал Превост сподели коментар от католически писател, който задава въпроса дали Тръмп и президентът на Салвадор Наиб Букеле виждат "страданието", причинено от техните имиграционни политики.
В. "Ню Йорк таймс" отбелязва, че не е могъл да потвърди чрез независим източник дали кардинал Превост лично е управлявал акаунта, или тази дейност е била поверена на негов сътрудник. Акаунтът обаче е свързан с телефонен номер и имейл адрес, за които се смята, че са на американския кардинал, посочва изданието. Почти всички публикации в акаунта, които датират от 2011 г., споделят статии, изявления и коментари, направени от други църковни лидери, а не от самия Превост, добавя американският вестник.
Критиките към Тръмп до голяма степен повтарят позициите на папа Франциск, който също изрази несъгласието си с политиката на президента републиканец по отношение на депортирането на мигранти, пише още "Ню Йорк таймс".
Понякога публикациите в този акаунт засягат и други белязани от спорове области от американската политика. През 2020 г. в акаунта бе споделено обща позиция на седем американски епископи, които казват, че са "съкрушени, отвратени и възмутени" от убийството на Джордж Флойд, което те определиха като "сигнал за събуждане". (Това убийство, което бе извършено по време на арест в Минеаполис , стана повод за масови протести под мотото "Животът на чернокожите има значение" – бел. ред.).
През 2017 г. в акаунта бе споделена публикация на сенатора Крис Мърфи – демократ от Кънектикът, в която той критикува колегите си конгресмени за отказа им да приемат законопроект за контрол на оръжията след масовата стрелба в хотел "Мандалaй Бей" в Лас Вегас. Оттогава Мърфи се превърна в един от най-яростните критици на правителството Тръмп.
Още преди избора на новия папа консервативният политически стратег Стив Банън - един от главните съюзници на Тръмп, определи Превост като един от слабо известните кандидати, който може да поднесе изненада, оглавявайки Светия престол. "За съжаление, той е един от най-прогресистки настроените, каза миналата седмица Банън, цитиран от "Ню Йорк таймс".
"Американският папа ще се опита да обедини разделената църква", извежда в заглавие в. "Уолстрийт джърнъл".
Превост е правил малко публични изказвания, особено по най-разединяващите въпроси в църквата, като например ролята на жените. Това, което е казал, показва, че ще запази акцента на либералния си предшественик върху работата с бедните и грижата за околната среда, отбелязва американският вестник.
Все пак някои политически коментатори определят стила на Лъв XIV като по-умерен от този на Франциск, чиито непринудени изказвания често ставаха повод за нежелани заглавия в пресата и за полемики, пише още "Уолстрийт джърнъл". Има наблюдатели, които например видяха в името Лъв и в избора на традиционни одежди за първата поява на американския папа фини сигнали към вярващите, които копнеят за завръщане към традицията след Франциск.
"Мисля, че това бяха жестове, с които той може би се опита да протегне маслинова клонка към по-консервативното крило на църквата", каза за "Уолстрийт джърнъл" Джошуа Мърсър, съосновател на организацията "Католик воут" (CatholicVote), която подкрепи Тръмп на последните президентски избори. "Надяваме се, че това ще бъде папа, който ще обедини църквата", добави Мърсър.
Изборът на Превост опроверга дългогодишните предположения, че няма как американец да стане папа, тъй като Католическата църква се опасява да не се окаже твърде близък съюзник на световната свръхсила, коментира изданието. Избирайки Превост, Конклавът изглежда залага на очакването, че неговата смесена идентичност - папа едновременно на Америка и на света, ще му помогне в качеството му лидер на Католическата църква, която се намира в период на сътресения и преход, пише още вестникът.
Новият папа ще бъде изправен пред предизвикателството да реагира на продължаващите войни в Украйна и Газа, както и на непредсказуемия американски президент, който разкъсва следвоенната тъкан на Запада, заключава "Уолстрийт джърнъл".