В публикация в X през февруари, американският кардинал Робърт Превост ретуитна статия, която атакува Джей Ди Ванс, след като вицепрезидентът на САЩ се опита да оправдае политиката на администрацията на Тръмп за депортиране на нелегални мигранти, позовавайки се на църковното учение.

„Съществува християнска концепция, че първо обичаш семейството си, после обичаш ближния си, после обичаш общността си, после обичаш съгражданите си и след това даваш приоритет на останалия свят. Много от крайната левица напълно е обърнала това", каза Ванс в интервю.

Превост публикува отново линк към статия в католическо издание, озаглавена: „Джей Ди Ванс греши: Исус не ни моли да класираме любовта си към другите.“

Миналия месец кардиналът критикува депортирането от администрацията на Килмар Абрего Гарсия, салвадорец, работещ легално в САЩ, в Ел Салвадор, ретуитвайки публикация, която гласеше: „Не виждате ли страданието? Не е ли смутена съвестта ви? Как можете да мълчите?“

Вчера 69-годишният Робърт Франсис Превост беше избран за папа Лъв XIV, с което опроверга неписаното правило, че светът никога няма да има папа от суперсила, и създаде потенциален разрив между Ватикана и Белия дом.

„Това е много важен избор, защото е вот срещу Америка, тъй като той е водещ опонент на Доналд Тръмп“, каза Франка Джансолдати, експерт по Ватикана в италианския вестник Il Messaggero.

Отец Томас Рийс, старши анализатор в Religion News Service, който също е американец, казва, че за него изборът на кардинал Превост е изненада, тъй като никога не е мислил, че американец може да стане папа.

„Голяма част от глобалния юг беше подозрителна към американец, който ръководи Католическата църква, но кардиналите не бяха против Превост. Кардиналите от Латинска Америка изглежда са се обединили зад него. Те го виждаха като някой, представляващ Северна и Южна Америка, не само Америка. Те го виждаха като свой, а не като гринго. Изглежда, че е получил много гласове в първия вот, тъй като латиноамериканците са се обединили зад него", обяснява той пред The Times.

На конклава имаше 17 южноамерикански кардинали и четирима от Централна Америка. Това можеше да го превърне в повторение на изборите през 2013 г., когато аутсайдерът Хорхе Бергольо се представи по-добре в първия вот, като се нареди на второ място след Анджело Скола, след което броят на гласовете му се увеличи. Превост вероятно е постигнал висок резултат в първия вот срещу големия фаворит Пиетро Паролин, бившия италиански държавен секретар на Ватикана.

„Очакванията за Превост бяха ниски, но той вероятно ги е надскочил при първото гласуване, а след това да е натрупал инерция“, казва Рийз.

Тихият августинец, наречен „най-малко американецът от американците“ от италианските медии, има впечатляваща международна учебна програма, включително дълги периоди като мисионер в Перу.

Смятан за близък до папа Франциск по мироглед, той похвали предшественика си в първата си реч от балкона на базиликата „Свети Петър“. Но не последва примера му за по-скромно облекло, като се появи с червена стола и наметало от моцета до лакътя, вместо в обикновено бяло.

Роден в Чикаго в семейство от италиански, френски и испански произход, Превост завършва математика във Филаделфия и се присъединява към Ордена на Свети Августин през 1977 г., издигайки се до генерален приор. Докато е с августинската мисия в Перу, той развива репутация на многостранна ефикасност и способност да насочва умерен път между леви епископи, симпатизиращи на теологията на освобождението, и консерватори под влиянието на Opus Dei.

Тих човек и добър слушател, той доказа таланта си на администратор като ръководител на дикастерията за епископи във Ватикана през последните две години, позиция, която го доведе до контакт със световната католическа йерархия.

Гласуването за Превост може да се разглежда като консолидиране на наследството на Франциск, но с акцент върху тихата компетентност пред харизматичната жизнерадост.

Превост постъпва в новициат на Ордена на Свети Августин през 1977 г. и дава тържествените си обети през 1981 г. Образованието му включва бакалавърска степен по математика от Университета Виланова през 1977 г., магистърска степен по богословие от Католическия богословски съюз в Чикаго и лиценциат и докторска степен по канонично право от Папския колеж „Свети Тома Аквински“ в Рим. Докторската му дисертация е на тема „ролята на местния приор в Ордена на Свети Августин“.

Той беше много близък с Франциск по въпросите на околната среда и работата с бедните и мигрантите, като миналата година заяви, че „епископът не е малък принц, седнал в царството си“.

Той подкрепи промяната в пастирската практика, за да се позволи на разведените и граждански женени повторно католици да получават Свето Причастие, но се смяташе, че е по-малко ентусиазиран от гостоприемния подход на Франциск към ЛГБТ общността.

Джон Алън, редактор на уебсайта Catholic Crux, каза, че Превост е удовлетворил кардиналите, които търсят лидер, който съчетава дарби като мисионер, държавник и губернатор. В профил той пише, че Превост е „някой, който може да стои на световната сцена с Доналд Тръмп, Владимир Путин и Си Дзинпин по света и да се справи със себе си; и някой, който може да поеме контрола над Ватикана и да накара влаковете да се движат навреме, включително да се справи с финансовата криза“.