Поне от 1911 г. български студенти посещават Университета на Илинойс. Някои от първите български ученици в Илинойс са химици, строителни инженери, електроинженери, лекари, металурзи, филантропи, филателисти, певци, войници и цигулари.

Ранните връзки на Илинойс с България

Още през 1903 г. като лектор на „Звездния курс“ в кампуса е поканен българският дипломат и учен Стефан Панаретов. Неговата вечерна беседа „Възраждане на българския народ“ на 3 декември е изнесена в бившия университетски параклис. Докато били в града, Панаретов и съпругата му пребивавали при професора по икономика и декана на факултета по хуманитарни науки и изкуства Дейвид Кинли, който по стечение на обстоятелствата е бил директор на гимназията в Норт Андоувър, Масачузетс, когато Панаретова е била ученичка там.

През 1924 г. Панаретов трябвало да се завърне за две лекции, включващи „Напредъкът на България от 1878 г. насам“ и „Външната политика на България“. За съжаление той се разболял и посещението в университета е отложено за следващата пролет. За щастие, пътуването през април 1925 г. се разширява до три беседи. Новият график включвал три теми: “Изкуството на България": „Развитието на България след политическото й освобождение през 1878 г.“ на 27 април в 202 Lincoln Hall; „Външната политика на България през последните четиридесет години“ на 28 април в 103 New Agriculture Building; и лекция на 29 април за последните политически събития в България. Още след първата беседа излязла и статия в Daily Illini.

Студенти

През 1911 г. един от първите студенти, които се записват, може би е бил Димитър Г. Фурнаджиев, който завършва медицина в Чикаго през 1915 г., от Самоков. Фурнаджиев е бил и един от четиримата студенти, които са получавали стипендия „Реа“ от Медицинското училище. След завършването си Фурнаджиев следва дълга медицинска кариера в Мичиган, Ню Йорк и Пенсилвания.
През 1912 г. се записва Рачо Петрофф Попов (бакалавър по електроинженерство, 1918 г.) от Мусина.

Докато е студент, Поппове е член на Дружеството по електротехника. След дипломирането си той получава заповед за „изпращане“ в Първата световна война. Макар че все още не се знае много за Попов, той може би е неидентифицираният български студент в статията от май 1918 г. в списание The American Magazine за декана на мъжката гимназия в Илинойс Томас Аркъл Кларк.

Първите BG студенти в Чикаго: Димитър от Самоков, Рачо от Мусина, Иван от Ловеч

През 1914 г. Иван Рачев, (бакалавър по свободни изкуства и науки 1917 г.), от Ловеч, България, пристига в Университета на Илинойс, за да учи химия, подготвяйки се за успешен живот в металургията. Докато е студент, Рачев е член на клуб „Космополитън“. Пътуванията му продължават, тъй като кариерата му го отвежда в цялата страна, а офисите му се намират в Илинойс и Тенеси. В Илинойс Рачев ръководи Металургичната лаборатория „Рачев“ в Чикаго.

Докато е в Тенеси, той развива Knoxville Iron Company в успешната Knoxville Iron Works. В края на кариерата си той планира сградата на Knoxville Iron Works да се превърне в градина, както и да бъдат предоставени големи финансови дарения за Университета на Тенеси и Университета на Илинойс, където множество престижни награди, дарения и стипендии на Илинойс носят неговото име.

Всъщност Рачев дори урежда докладите му за металургични изследвания да бъдат дарени и на университетската библиотека, където са достъпни и до днес.
Пенко Герганов, (бакалавър по машинно инженерство, 1918 г.) от „Калибето, Троян“ (също така веднъж шеговито объркан като „някъде в България“ от друг студент), бил активен в живота на кампуса и известен с любезността си. В Клуба по математика той изнася през есента на 1915 г. беседа на тема „Доказателства на теоремата за събиране в тригонометрията“. Същия семестър се присъединява към мултикултурната студентска организация „Космополитън клуб“. През 1916 г., заедно с едва седемдесет и двама други студенти

получава предварителни отличия

Владимир Тане Белев, (бакалавър по селско стопанство, 1920 г.) от Струмица, участва активно в живота на колежа и става пожизнен жител и на местната общност. През лятото на 1917 г. той се грижи за местните дворове. През пролетта на 1920 г., заедно с Дж. К. Блеър, Белев ръководи засаждането на дърветата от 131 до 142, за проекта за мемориал на ветераните от Световната война. 

Първите BG студенти в Чикаго: Димитър от Самоков, Рачо от Мусина, Иван от Ловеч

След като пристига през 1917 г., Богомил Георгиев, (бакалавър по банково дело, 1925 г.), е един от единадесетте български студенти (от общо двадесет в САЩ) до 1921 г. Като един от малкото български студенти в САЩ, Георгиев използва възможността си да информира другите студенти от университета за съвременна България. Всъщност в една откровена критика на Мирната конференция във Версай с репортер на „Дейли Илини“ той казва:

България не може да живее с огромния си дълг, наложен й от мирната конференция във Версай [...] В нормални времена тя вероятно би могла да се справи с това задължение, но трябва да се разбере, че най-ценната половина от нейната земя, богата както на културни хора, така и на реколта, е отнета. Единственото ни пристанище също отиде.

След войната обаче Георгиев е

оптимист за икономическото развитие на България

От войната насам американците са опознали България и следователно ние осъществяваме по-широка търговия с тях. Най-голямата американска търговска активност, която е представителна за истинските условия, се открива в Стандарт Ойл Къмпани, която прави много обширен бизнес.

Първите BG студенти в Чикаго: Димитър от Самоков, Рачо от Мусина, Иван от Ловеч

След края на Първата световна война някои български студенти пристигат с малко имущество и без пари. След като пристига в Ню Йорк, Джордж Джон Бошкоф (бакалавър по машинно инженерство, 1923 г.) продава богатата си колекция от марки, за да плати за образованието си, съобщава Daily Illini. За щастие само няколко години по-късно с дипломата си за инженер от Илинойс Бошкоф се завръща в Ню Йорк, където става инженер (преди да стане изпълнителен директор) в корпорацията „Юнион Карбид“. Остава на източното крайбрежие до края на кариерата си, където по-късно се жени и създава семейство.

Димитър Рамаданов (бакалавър по електроинженерство, 1924 г.) също пристига през 1920 г. и по-късно казва, че е пристигнал в САЩ „с 50 долара и цигулка“. В Илинойс Рамаданов използва ума и цигулката си за работа. Докато е в града, Рамаданов е популярен изпълнител на цигулка за обществени събития, организирани от Y.W.C.A., Китайската студентска асоциация и Филипинската студентска асоциация. 

Първите BG студенти в Чикаго: Димитър от Самоков, Рачо от Мусина, Иван от Ловеч

Скоро след това Рамаданов става и преподавател по цигулка. След многобройни изпълнения в кампуса, започвайки от 1923 г., той предлага уроци по цигулка „по метода на известния професор Отокар Шевчик“. През есента на 1926 г., по-точно на 12 септември, когато Рамаданов се жени за завършилата гимназия в Урбана Телма А. Бригс в дома на родителите й. Сватбата им е в същия ден, в който заминават. След сутрешната им сватба те организирали сватбена закуска за 25 гости и заминали, още същия ден, за Итака, Ню Йорк, за да продължат обучението си. Рамаданоф се записа в бакалавърска програма, а съпругът й се записа в магистърска програма. След дипломирането си те се установяват в Охайо, където Рамаданов участва в решението за ранното

използване на озон за филтриране на водата

в пречиствателната станция Berea. В резултат на това съоръжението по-късно е наречено Пречиствателна станция за вода „Д-р Димитър Рамаданов“.
Макар че много от българските ученици пристигат сами, те не остават сами за дълго. В ранните статии на Daily Illini често се появяват няколко български студенти, които са заедно на различни събития в кампуса. Българските студенти намират подкрепа от преподаватели като професора по история А. Т. Олмстед и професора по история Алберт Х. Либиер, които приемат студентите за ваканционни почивки или вечери, докато други студенти са извън града. Също така, българите в по-голямата общност на окръг Шампейн също приемаха студенти.

Записването на български студенти ще продължи до Втората световна война. След войната броят на студентите намалява и почти не съществува до края на 80-те години на ХХ век. Днес българските студенти продължават да идват в университета, а за някои е известно, че създават и български студентски клубове.