„Когато имаш една мечта и я следваш в главата си, в един момент рано или късно нещата ти се случват - казва Асен. - Нужен е и късмет, без него не може. Моята мечта беше да бъда не просто бакар, който забърква манджите, а шеф готвач.“

През какви ли не периперии минава шеф Асен Ибров, главен готвач на Посолството на Република България в Лондон.

Принуден е да работи още докато учи в техникума; да пътува от Шумен до Варна и да спи в ресторанта; да търпи хора, които го нападат и крещят в кухнята...

„Нямаше как, наясно бях, че трябва да минеш през школата, да си осъзнат, да знаеш какво искаш да постигнеш и това да те крепи, да те държи буден и да останеш силен“, казва той. Постига мечтата си с много кураж и упорство, стискайки зъби.

Роден е в Шумен. Като дете иска да стане полицай, и то от бързите, затова тренира усилено карате, кикбокс. „Спортът много ме дисциплинира и ми помогна да бъда това, което съм днес“, споделя Асен. Живее с брат си, майка му работи в чужбина.

Животът му минава от вкъщи на училище, после на тренировки. Принуден е да израсне по-рано от връстниците си. Чуди се какъв занаят да избере, за да може да преживява.

В IX клас учи в Преслав за модерен заварчик. Отличник е, но при първото посещение в Корабостроителния завод във Варна осъзнава, че не иска животът му да мине по такъв начин.

Пробва в Строителния техникум в Шумен за геодезист, но приемът е труден. И както си върви по един тротоар, решава да стане готвач.

На приемните изпити в Професионалната гимназия по облекло, хранене и химични технологии „Проф. д-р Асен Златаров“ изненадва учителите от изпитната комисия със знанията си на кулинарни теми. Питат го къде ги е научил, а той казва: „Неволята учи“. Взема изпитите с отличие.

Лятото започва да работи в ресторанти във Варна, където едни от най-елитните готвачи на България го въвеждат в светая светих на гурме кулинарията и дори на молекулярната кухня. Вижда различни начини за обработка на храната и приготвяне на ястия, и това го грабва.

„През деня съм на училище, после към Варна в ресторанта. Взимам си късния влак, прибирам се в 2 часа през нощта в Шумен и на сутринта пак на училище...

Понякога направо оставах да спя в ресторанта. И до днес винаги в трудни моменти, когато съм искал се откажа, се сещам за този период“, споделя Асен.

Кариерата му тръгва стремглаво още от училище, когато на 16 години, през 2010-а, става „Най-добър млад готвач на България“. Наградата му е една седмица в Холандия, с посещения на ресторанти със звезди „Мишлен“.

От тогава помни една вълнуваща история. На летището среща цар Симеон II, разговаря и се снима с него. „Той много ме похвали за успеха“, спомня си Асен.

След победата му в конкурса много хора проявяват интерес към него и започват да го канят да работи с тях. А храбрият млад готвач се явява смело от състезание на състезание. Печели много отличия.

През 2012-а е четвърти на националната селекция в „Bocuse d’Or, България“ - най-престижното професионално кулинарно състезание в света “Bocuse d’Or”.

След завършването на техникума осъзнава, че това, което прави и това, което трябва да знае, са две различни неща.

„То е все едно да можеш да караш ферари, а пък да не знаеш как да караш москвич. Тоест можех да готвя уникални ястия, но не знаех да готвя основните ястия...

И слязох на земята“, коментира той.

През 2015-а е втори в категория „Най-добре приготвено ястие от сьомга“ в „Национална кулинарна купа на България“. Междувременно приятел го вика да работи в Стара Загора, в прочутото ресторантче „Музикато“, където свирят популярни рокгрупи.

На една такава вечер всички хора в ресторанта танцуват и му предлагат да покани управителката Силвия Стойчева. „От този танц тръгна всичко - искрата, чувството. Омекваш, става ти топло и много приятно, едно вълнение те обзема“, споделя Асен.

Любовта им продължава, Силвия заминава за Лондон да работи за популярната верига ресторанти „Планета Холивуд“, чиито собственици са Силвестър Сталоун, Арнолд Шварценегер и Брус Уилис.

Асен последва любимата си Силвия и на 4 октомври 2015-а се озовава в Лондон. „Тогава пред мен стояха 2 варианта: да се оженя за работата си, да пътувам да работя по света и да придобивам опит, или да бъда с човека, когото обичам и да градя кариерата си. Избрах второто“, споделя Асен.

Той приема като свое дете 2-годишния й син Александър. Тогава е на 21, а тя - 8 години по-голяма, но разликата във възрастта не го интересува. „Това са едни глупави числа. Силвия е моята съпруга, нищо че не сме сключвали брак. За мен тези подписи не значат нищо“, споделя той.

Първите няколко месеца в Лондон са много трудни, не знае английски.

„Идвах от топ ресторанти лукс, а започнах да работя в Гринуич в някакъв пъб.

Ястията не отговаряха на моята класа. Казах си, аз не съм дошъл да правя някакви бургери и салати, и си тръгнах“, споделя той.

Кандидатства на различни места. Работи за голямата и изискана компания - ресторантите „Гаучо“ - за аржентински стекове. След това - за различни английски агенции, които наемат готвачи и ги изпращат на различни места.

„Трябваше да пречупя егото си, самочувствието колко съм добър. Това е начинът да се издигаш до там, докъдето искаш да стигнеш“, казва той.

Пращат го и в ресторанта на легендата Гордън Рамзи. „Човек няма нужда от идоли, а да става по-добра версия на самия себе си“, коментира той.

Истински осъзнава, че е постигнал успех, когато започва да работи за компанията AON - основен спонсор на футболния отбор „Манчестър Юнайтед“.

В корпоративната сграда приготвя ВИП кухня за гостите на AON - президенти на компании, директори на различни срещи.

Там на 48-мия етаж на сградата на AON спонсорите събират футболистите, но никога не му е хрумвало да се снима със звездите на „Манчестър“. „Бях перде. На 23 години“, казва той.

Тогава се среща с един от най-добрите готвачи в света - Пиер Кофман, който е сред първите притежатели на ресторант с 3 звезди „Мишлен“. Вижда и Хестър Блументал. „Тогава осъзнах, че съм на правия път“, казва Асен.

Работи и за ресторанти от средна класа, където се учи на много неща - как да е издържлив, креативен, как да работи с голям екип. Чува много интересни вдъхновяващи истории на хора, преминали през тежък път, за да станат готвачи звезди.

„В такива случаи много бързо се приземяваш и се надъхваш да постигнеш още повече“, коментира той.

По време на пандемията участва в националното състезание „Готвач на годината на Англия“, класира се в топ 40 на готвачите на Острова. Оттогава всяка година го канят да участва.

По покана на посланик Марин Райков работи в посолството ни повече от 4 години. Отговорен е за ВИП менюто на гостите на посолството. Готви по националните ни празници и когато идват на посещение наши и чуждестранни държавници.

Там след много години отново се среща с цар Симеон II. Готвил е за него, за престолонаследника на Япония, за Иван Костов, президента Румен Радев, на Гълъб Донев, Петър Стоянов. „Само още не съм готвил за крал Чарлз и на някой шейх“, смее се Асен.

Междувременно смело се впуска в различни кулинарни състезания. През 2019-а е четвърти на конкурса „Най-добър готвач на България“. Миналата година, на престижното състезание “Lumina Lamb Challenge UK 2023” в Лондон получава сребърна грамота, първи сребърен медал и трета голяма награда.

И тази година е стигнал до полуфинала на конкурса „Национален готвач на годината в Англия“, сред 40 топ готвачи на Острова. Изненадва гостите и журито с оригиналната си идея - шопска салата във вид на amuse-bouche.

„Поисках да представя лятото в една хапка. Нали по това време всички обичаме да ядем домати, краставици, сирене. Амюс бюш идва от Франция, сервира се в началото за възбуждане на сетивата“, обяснява Асен.

Работата в посолството не го ограничава. Работи за една от най-големите европейски банки - шеф готвач е на президенти, директори.

На 30 години е и на този етап не мисли, че все още има нужда да прави собствен ресторант.

„Не искам да изградя затвор за самия себе си, от който няма да излизам 24 часа, няма да имам време за семейството си и да живея живота, който искам.

Собствен ресторант означава много административна работа, мениджмънт“, коментира Асен. Между другото споменава, че следва „Бизнес мениджмънт“ във филиала на университета на Кентърбъри в Лондон.

В градината до дома им близо до Гринуичкия меридиан отглежда български зеленчуци, за което е благодарен на своята баба, че го е научила.

Силвия е първият му критик, когато вкъщи пробва ново ястие. Разчита и на чистата детска откровеност на доведения си син Александър.

Тримата са все така щастливи заедно, обичат да пътуват и да разговарят на различни теми. В България си ходят по няколко пъти в годината, по маршрута Шумен - Варна - Стара Загора - София - да си видят майките и приятелите.