Членовете на Камарата на общините на британския парламент одобриха на второ четене спорен законопроект, който ще позволи на Лондон едностранно да промени протокола за Северна Ирландия, част от споразумението за оттеглянето на Обединеното кралство от Европейския съюз. В резултат на гласуването 295 депутати подкрепиха законопроекта, а 221 бяха против.
През следващите седмици документът ще трябва да бъде одобрен от парламентарните комисии, след което ще бъде върнат в Камарата на общините. Сред противниците на инициативата на правителството на премиера Борис Джонсън беше и неговата предшественичка Тереза Мей, която смяташе, че обсъжданият закон "противоречи на международното право" и одобрението му ще бъде удар по репутацията на кралството.
Британският министър на външните работи Лиз Тръс заяви, че одобряването на законопроекта ще разреши вътрешното напрежение в Северна Ирландия, ще създаде местно правителство и ще запази Белфасткото споразумение от 1998 г., което позволи постигането на устойчив мир на остров Ирландия. Тръс подчерта, че протоколът за Северна Ирландия има остра нужда от преразглеждане и "ЕС ще трябва да приеме промените", направени едностранно, или да се съгласи да ги обсъди с Лондон.
Съгласно търговското споразумение от декември 2020 г. Северна Ирландия, която напусна ЕС като част от кралството, остава член на митническия съюз на ЕС. Този двоен статут избягва границата между Ълстър и Ирландия, но изисква процедури за контрол на северноирландските пристанища за транспортиране на редица стоки от други части на кралството. Поради многобройните бюрократични усложнения доставките на много продукти за Северна Ирландия бяха значително затруднени, което предизвика недоволството на местните жители и направи невъзможно сформирането на регионално правителство след изборите поради демарша на загубилата Демократична юнионистка партия.
След месеци на безплодни преговори с ЕС правителството на Обединеното кралство предложи промени в ключови части от протокола в нов законопроект. Лондон например настоява да се премахне "ненужната документация", включително мерките за фитосанитарен контрол от страна на ЕС, за стоките, които влизат в Ълстър от други части на кралството. Британските власти също така смятат, че е възможно да се даде на компаниите правото сами да решават по кои регулаторни правила - на Обединеното кралство или на ЕС - да доставят продуктите си в Северна Ирландия. Органите на Обединеното кралство предлагат също така размерът на данъчното облагане на продуктите в Северна Ирландия, включително акцизната ставка, да се определя в Обединеното кралство и смятат, че всички спорове между Обединеното кралство и Общността следва да се решават чрез международен арбитраж, а не в съд на ЕС.
Британски експерти се опасяват, че едностранна промяна на протокола за Северна Ирландия може да доведе до "пълномащабна търговска война" между Обединеното кралство и ЕС. Предвид очертаващата се енергийна криза това би имало тежки последици за британската икономика. На 15 юни Европейската комисия възобнови съдебните действия срещу Обединеното кралство във връзка с решението на кралството да предприеме едностранни стъпки по отношение на протокола за Северна Ирландия.