Митата, които Доналд Тръмп заплашва да наложи за основните си търговски партньори - Китай, Мексико и Канада, ще нанесат удар на транспортната индустрия на САЩ, която генерира около 1,7 трилиона долара на година, съобщава БТА, позовавайки се на свое проучване за автомобилните превози.

Едно от първите заключения е, че това ще влоши продължаващата вече три години рецесия за превозвачите.

Индустрията, която транспортира всичко, което американците произвеждат и купуват, се смята за икономически показател и традиционно е сред първите, които сигнализират за всякакви непредвидени последици от търговските политики, които според Тръмп ще помогнат, а не ще навредят на американския бизнес.

Тръмп каза, че ще наложи мита от 25 на сто върху стоки от Мексико и Канада, освен ако техните правителства не предприемат мерки срещу потока от имигранти и фентанил в САЩ. Той също така обеща да добави мита от поне 10 на сто към вече наложените на китайски стоки.

Стойността на товарите, които се движат между тези страни и САЩ - което включва готови превозни средства, авточасти и авокадо от Мексико, както и стомана и дървен материал от Канада - достигна 88,5 милиарда долара през септември 2024 г., което е със 7,7 на сто повече от годината по-рано, според към Бюрото за транспортна статистика (BTS) на Министерството на транспорта на САЩ.

"Тарифи като предложените ще повишат цените, а по-високите цени означават по-малко търсене. По-малкото търсене означава по-малко товари", каза Джейсън Милър, временен ръководител на отдела за управление на веригата за доставки в бизнес колежа на Мичиганския държавен университет.

Превозът с тежкотоварни автомобили представляват около една трета от транспорта в САЩ, повече от всеки друг сектор – въздушен, железопътен, морски.

Тарифите, наложени от Тръмп по време на предишния му мандат, допринесоха за рецесията на товарния транспорт, която продължи през по-голямата част от 2019 г.

На практика всяка транспортна компания, работеща в САЩ, е изложена на спад на приходите заради евентуалното прилагане на тарифите. Сред най-големите е "Джей Би Хънт трансоирт стрвисис" (J.B. Hunt Transport Services) и Ю Пи Ес, както и железопътните оператори "Канейдиън Пасифик Канзас сити" (Canadian Pacific Kansas City) и "Юниън пасифик" (Union Pacific).

Всички посочени по-горе компании са отказали коментар пред Ройтерс, като железопътните са посочили, че ще го направят, ако тарифите бъда въведени.

Тръмп има желание да превърне търговската политика в оръжие за създаване работни места в САЩ и да събере приходи, за да замени тези, които ще бъдат изгубени от планирани намаления на данъци. Това се случва въпреки, че тези акцизи върху вноса на практика ще служат като нов данък върху потребителите, чиито разходи представляват най-мощния икономически двигател на страната, отбелязва още Ройтерс.

САЩ са вносител номер 1 и износител номер 2 в света. Предложените от Тръмп тарифи ще намалят потоците и в двете посоки, каза Мери Лавли, старши сътрудник от Института за международна икономика Питърсън, който изучава въздействието на търговската война между САЩ и Китай. "Очакваме, че новата администрация ще започне работа  по този въпрос веднага", каза Лавли, който добави, че новите тарифи на Тръмп може да започнат да действат през второто или третото тримесечие на следващата година.