Според ново проучване пациенти с рак, които изключват от диетата си маслото от семена, могат да забавят развитието на туморите си. Учените са изследвали 100 мъже с рак на простатата в ранен стадий в продължение на една година, и са установили, че тези, които ядат по-малко храни с растително масло и повече храни като сьомга, имат по-бавно развиващ се рак, отколкото хората, които се хранят с нормално.
Растителните масла - сред които са рапичното, царевичното и памучното - са с високо съдържание на омега-6 мазнини, които според някои проучвания могат да засилят възпалението, което улеснява завладяването на организма от рака. За разлика от тях маслата, съдържащи се в рибата, са с високо съдържание на омега-3 мазнини, за които се смята, че предпазват от възпаления и подсилват имунната система.
Д-р Уилям Аронсън, професор по урология в медицинския факултет на Калифорнийския университет, който е ръководител на проучването, казва: „Нашите резултати показват, че нещо толкова просто като коригиране на диетата може потенциално да забави развитието на рака и да удължи времето, преди да се наложи по-агресивна намеса.
Всички водещи медицински организации в САЩ твърдят, че маслата от семена са безопасни и не са свързани с рак или други заболявания. Но общественото мнение, отчасти ръководено от личности като Робърт Ф. Кенеди-младши, гласи маслата са „двигател на епидемията от затлъстяване“.
Новото проучване идва само няколко дни след публикувано по-рано тази седмица изследване на Университета на Южна Флорида, което свързва маслата от семена с увеличаването на случаите на рак на дебелото черво при младите хора. В това проучване изследователите предполагат, че мазнините, съдържащи се в маслата от семена, могат да стимулират възпалението, което може да увреди тъканите и да улесни растежа на туморите. Смята се, че тези липиди са опасни по два начина - те насърчават възпалението, което подпомага растежа на рака, и пречат на организма да се бори с туморите.
Приблизително 70% от пациентите се диагностицират с рак на простатата в ранните етапи на заболяването, преди да се наложи операция, лъчетерапия или химиотерапия. Около 60 процента от тях избират да лекуват рака си чрез по-лека терапия, по данни на Националния институт по рака.
Това означава, че промените в начина на живот, които могат да предотвратят по-нататъшния растеж на тумора, като например промяна в начина на хранене, могат да бъдат от ключово значение. Американското дружество за борба с рака изчислява, че през 2024 г. ще бъдат диагностицирани 299 010 случая на рак на простатата - което означава, че около 201 000 ще имат заболяване в ранен стадий, което може да изберат да следят, вместо да лекуват.
В новото проучване изследователите са разгледали 100 различни мъже с този стадий на рак на простатата. Докладът, който е публикуван в списание Clinical Oncology, се фокусира специално върху видовете мазнини, които те са консумирали.
Т.нар. "Западна диета" е традиционно богата на мазнини, наречени омега-6, които се срещат естествено в храни като царевица, слънчогледови семена, както и в растителните масла. Американската диета е традиционно бедна и на мазнини, наречени омега-3, които се съдържат в рибата, ядките и лененото семе, се смятат за по-здравословни.
Според изследователите предишни проучвания на рака на простатата, проведени върху животни, са установили, че намаляването на приема на омега-6 и увеличаването на приема на омега-3 може да забави скоростта, с която ракът се разраства и става по-агресивен.
Затова те назначили половината от участниците на диета с ниско съдържание на омега-6 и високо съдържание на омега-3, а другата половина оставили на нормалните им навици. Това включвало намаляване на консумацията на пържени храни, чипс и печени изделия и натоварване с храни като риба тон и сьомга. Те консумирали приблизително едно и също количество калории, но с различно количество мазнини и други хранителни вещества.
След една година те взели проба от туморите на простатата и ги анализирали за химически признаци, които дават на изследователите представа за това колко е нараснал и се е променил ракът. Те ги сравнили с измерванията, направени в началото на изследването, и установили, че при хората, подложени на диета, признаците за агресия на тумора са намалели с 15 %. Така че диетата всъщност е забавила развитието на рака на простатата.
Ракът на простатата е втората водеща причина за смърт от рак при мъжете в Америка и е засегнал знаменитости като Бен Стилър и Робърт де Ниро. Стилър е диагностициран с ранен стадий на рак на простатата през 2014 г., а Де Ниро е диагностициран през 2003 г.
За сравнение, при хората, които не са били на диетата, се наблюдава 24% увеличение на биомаркера, който показва агресивността на рака. Така че тези, които са консумирали променено количество от тези мазнини, са имали по-голям шанс да спрат развитието на рака, отколкото тези, които са се хранили с нормална западна диета.