Финансирано от правителството на САЩ проучване показва, че някои видове олиа за готвене може да са причина за увеличаване на рака на дебелото черво сред младите американци. Консумацията на големи количества олио от семена, сред които са слънчогледовото, рапичното, царевичното и гроздовото, отдавна се свързва с възпаленията в организма.

Но сега проучване, анализиращо туморите на повече от 80 пациенти с рак на дебелото черво, установи, че те могат да повишат риска от една от най-бързо развиващите се форми на заболяването. Изследователите откриват, че туморите на пациентите имат високи нива на биоактивни липиди - микроскопични мастни съединения, които се получават при разграждането на маслата от семена в организма.

Смята се, че тези липиди са опасни по два начина - те насърчават възпалението, което подпомага растежа на рака, и пречат на организма да се бори с туморите. 
Изследователите призовават хората да се откажат от маслата от семена и вместо това да наблегнат на масла с омега-3 мастни киселини, като например зехтин и масло от авокадо.

Здравните власти в САЩ твърдят, че няма доказателства, че умерените количества масла от семена допринасят за тези заболявания. Но се наблюдава все по-голямо движение срещу тях поради проучвания, според които те предизвикват възпаления и повишават риска от заболявания като сърдечни болести и диабет.

Робърт Ф. Кенеди-младши, кандидатът на новоизбрания президент Доналд Тръмп за министър на здравеопазването и човешките ресурси, заяви, че американците са „несъзнателно отровени от тях“.

Откритията идват в момент, когато броят на случаите на рак на дебелото черво сред младите американци рязко се е увеличил. Очаква се от 2010 г. до 2030 г. диагнозите сред хората под 50-годишна възраст, които се класифицират като ранни, да нараснат с 90 % при хората на възраст от 20 до 34 години. Не е установена една-единствена причина, но се смята, че ултрапреработените храни играят роля, тъй като съдържат мазнини, захари и други химикали, които водят до възпаление на храносмилателния тракт. Авторитети като Американската сърдечна асоциация също предполагат, че няма доказателства, че маслата от семена в умерени количества причиняват възпаление.

Всъщност по-рано тази година агенцията заяви, че „няма причина да се избягват маслата от семена и има много причини да се консумират“, тъй като те могат да намалят холестерола и риска от сърдечни заболявания и инсулт. Но екипът от Университета на Южна Флорида, който направи последното проучване, заяви, че американците консумират твърде много от „тези лоши масла“.

Според някои оценки средностатистическият американец консумира почти 100 килограма олио от семена годишно, което е около 1000 пъти повече в сравнение с 50-те години на миналия век. Семенните масла стават популярни в САЩ след Втората световна война благодарение на напредъка в селското стопанство.

В последното проучване, публикувано във вторник в списание Gut, са разгледани 81 туморни проби от пациенти с колоректален рак на възраст от 30 до 85 години. 
Малко над половината от пациентите са имали рак в трети или четвърти стадий, а една трета са били във втори стадий.

Екипът установява, че пациентите с колоректален рак имат значително по-високи нива на биоактивни липиди, отколкото на здравословни мазнини в туморите си.

Олиата от семена естествено съдържат мастни киселини, включително омега-6 и полиненаситени мастни киселини. Тези мастни киселини се превръщат в биоактивни липиди чрез сложен биохимичен процес в семената на растенията. 
Когато се консумират, киселините се синтезират в част от растителната клетка, наречена пластид, която произвежда и съхранява храната. Това ги кара да се формират в мастни киселини с по-дълга верига, наречени арахидонова киселина. След това ензимите превръщат арахидоновата киселина в ейкозаноиди - вид биоактивен липид.

Откриването на биоактивни липиди в дебелото черво предполага, че организмът ги е метаболизирал, което се случва чрез консумация на храни, които съдържат омега-6 мастни киселини. Те са свързани с възпаление на дебелото черво, когато се консумират в излишък.

В случая с рака на дебелото черво възпалението кара клетките в дебелото черво постоянно да се разделят и регенерират, което ги прави по-податливи на грешки, причиняващи рак, като мутации. Хроничното възпаление също така потиска способността на имунната система да унищожава тези анормални клетки.  
Д-р Тимъти Йетман, автор на изследването и професор по хирургия в Медицинския колеж „Морсани“ на USF Health, заяви: „Добре известно е, че пациентите с нездравословен хранителен режим имат повишено възпаление в организма си.

Сега виждаме това възпаление в самите тумори на дебелото черво, а ракът е като хронична рана, която не се лекува - ако тялото ви живее от ежедневна свръхпреработена храна, способността му да лекува тази рана намалява поради възпалението и потискането на имунната система, което в крайна сметка позволява на рака да расте.

Изследователите от Флорида твърдят, че предвид получените резултати лечението, насочено към преодоляване на възпалението с непреработени здравословни мазнини като рибено масло, може да помогне за възстановяване на оздравителните механизми на организма.