Пандемията от коронавирус постепенно разхлабва хватката си в САЩ, но друга, не по-страшна тенденция отнема все повече жертвите в страната. Става дума за тежките катастрофи и броят на смъртните случаи в тях.
По данни на Националната администрация по безопасност на движението през първите шест месеца на тази година е имало около 20 160 случая на смърт, причинена от катастрофи. Това е най-високото ниво за този период от 2006 година и представлява ръст с 18.4% в сравнение с първите шест месеца на миналата година, става ясно още от данните.
Това е най-високото покачване на случаите на смърт на пътя за полугодие, откакто транспортното министерство започва да води статистика на фаталните катастрофи през 1975 година.
На базата на тези данни може да се прогнозира, че тази година в САЩ
ще има повече от 40 000 жертви
на пътя, като половината от тях ще са концентрирани в 15 щата и Пуерто Рико. Експерти по обществено здраве смятат, че покачването на смъртните случаи при катастрофи е пряко свързано с пандемията, която накара милиони американци да се чувстват стресирани и като в капан, и да търсят начини да избягат от изолацията си. „Въпреки че няма нито една пряка причина за това, безразсъдното поведение на пътя вероятно се дължи на прекаляването с алкохола и наркотиците и неспазването на правилата за безопасност – шофиране без колан, писане на sms-и по мобилните телефони, превишена скорост, които са свързани с желанието за свобода“, каза временният декан на Училището по здравни науки Карл Майнес. Новият ужасяващ брой смъртни случаи на пътя предизвиква тревога във Вашингтон и стана причина да се заговори за развитието на национална стратегия, която да отговори на черната статистика. „Това е криза“, каза и транспортният министър Пийт Бутиджидж в свое изявление преди дни. „Не можем и няма да приемем, че тези фатални случаи са просто част от ежедневието на Америка“, допълни той. Министърът обясни и че ще е нужно да бъдат привлечени всички нива на управление, индустриите, адвокатите, инженерите и общностите в цялата страна да работят заедно за деня, в който близките няма вече да трябва да се сбогуват с онези, които обичат, заради катастрофа. Възможно е
да се стигне до нови наказания
за онези, които превишават скоростта и отказват да носят колани. Проучвания, проведени от март до юни върху поведението на шофьорите, показват, че повече са онези, които нарушават ограниченията за скоростта, и по-малко онези, които използват предпазен колан. Това съобщиха отново от Агенцията за безопасност на движението. От там допълват, че тези тенденции са се отразили на увеличаването на случаи на безразсъдното шофиране по пътищата, което се свързва с пандемията и нейните ограничения. „Данните са отрезвяващи. Те са и напомняне за това, което стотици милиони хора могат да правят всеки ден, за да преборят това – да намалят скоростта, да носят предпазни колани, да шофират трезви и да бъдат концентрирани зад волана“, каза зам.-шефът на Агенцията Стивън Клиф. „Всички ние трябва да работим заедно, за да спрем агресивното и опасно шофиране и за да спомогнем за избягването на катастрофи с фатален край.