Заместник-ръководителят на администрацията на Белия дом по политическите въпроси Стивън Милър заяви, че администрацията на Тръмп „активно разглежда“ възможността за спиране на действието на заповедта habeas corpus - конституционното право да се оспорва в съда законността на задържането на дадено лице от правителството - за мигрантите.
Коментарът на Милър беше направен в отговор на репортер от Белия дом, който попита за това, че президентът Тръмп се занимава с идеята да спре съдебната защита, за да се справи с проблема с незаконната имиграция в Съединените щати. Запитан кога може да се случи това, Милър отговори: „Конституцията е ясна, и това, разбира се, е върховният закон на страната, че привилегията на заповедта habeas corpus може да бъде спряна при „нашествие“ „Така че бих казал, че това е вариант, който активно разглеждаме“, каза той. Подобно решение граничи с диктатурата - решения, които не се съобразяват със съда, а се взимат еднолично от Доналд Тръмп и администрацията му.
Редица висящи граждански дела, оспорващи депортирането от администрацията на Тръмп на мигранти без легален статут в Съединените щати, се основават на искове habeas. Администрацията на Тръмп се възмущава от разпорежданията на съдиите, които блокират усилията за бърза депортация на мигранти, включително предполагаеми членове на банди, без съдебно производство.
Изявлението на Милър идва часове след като федерален съдия във Върмонт нареди освобождаването на студентката от университета „Тъфтс“ Румейса Йозтюрк от ареста на американските имиграционни власти. Озтюрк, която беше задържана в продължение на 45 дни, след като администрацията на Тръмп отне студентската виза на турската гражданка въз основа на оценка, че тя „може да подкопае външната политика на САЩ, като създаде враждебна среда за еврейските студенти и посочи подкрепа за обявена терористична организация“.
Озтюрк оспорва задържането си с петиция за habeas corpus, в която се отбелязва, че тя „не е обвинена в никакво престъпление“. Милър заяви, че решението на Тръмп дали да спре издаването на заповедта habeas corpus „зависи от това дали съдилищата ще постъпят правилно, или не“. Милър намекна, че „правилното нещо“ е съдиите да спрат да блокират депортирането на имигранти от страна на администрацията в случаите, когато тези хора упражняват правото си на habeas corpus. Откакто е ратифицирана Конституцията на САЩ, заповедта е била спирана само четири пъти. И във всички тези случаи, с изключение на един, Конгресът първо е разрешил спирането.
Идеята за habeas corpus произлиза от английското обичайно право. „Никой не може да бъде арестуван или лишен от свобода... освен по законно решение или такова взето по законите на страната, в която е“, се казва в разпоредба на Магна Харта, подписана от крал Джон в началото на XIII век.
В Конституцията на САЩ, в член 1, раздел 9, се казва: „Привилегията на habeas corpus не може да бъде преустановена, освен когато в случай на бунт или нашествие националната и обществена сигурност може да го наложи.“
Използването на думата „нашествие“ от Милър отразява аргумента на администрацията на Тръмп, че САЩ са изправени пред „нашествие“ на мигранти без документи. По същия начин администрацията твърди, че е налице национално извънредно положение от притока на смъртоносния опиоид фентанил в САЩ, което оправдава налагането на високи мита на Китай, Канада и Мексико без предварително разрешение от Конгреса. Милър заяви, че Конгресът е лишил федералните съдилища от юрисдикция по имиграционни дела със Закона за имиграцията и националността.
„Съдилищата не воюват само с изпълнителната власт, съдилищата воюват, тези радикални съдии-некоректници, и със законодателната власт“, каза Милър.