Години наред представителите на „бейби бум“ поколението в САЩ „остаряваха в дома си“. Но сега те не само остават в домовете си, а също са поколението, което купува най-много имоти, изпреварвайки купувачите на жилище от поколението Y (родените между 1980 и 2000 г. – бел. ред.) за втори път от 2013 г. насам, пише онлайн изданието fastcompany.com.

Представителите на поколението Y, които попадат във възрастовата група от 26 до 44 години, доминират на жилищния пазар в САЩ през последните десет години. Единственото изключение беше през 2023 и 2024 г., сочат данни на Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти (NAR). Между юли 2023 и юли 2024 г. делът на представителите на поколението Y сред купувачите на жилища намаля до 29% спрямо 38 на сто година по-рано. В същото време „бейби бумърите“ (на възраст между 60 и 78 години) са съставлявали 42% от покупките на жилище.

„В поврат за пазара „бейби бумърите“ изпреварват представителите на поколението Y, най-голямата част от населението в САЩ, и се превръщат във водещото поколение сред купувачите на жилище“, казва Джесика Лауц, заместник-главен икономист на NAR и вицепрезидент за изследванията, цитирана в прессъобщение. „Удивителното е, че половината от по-възрастните представители на това поколение и двама от петима по-млади представители купуват жилище изцяло с пари в брой, като изключват напълно банковото финансиране“, допълва тя.

Какво означава това за кандидат-купувачите?

Макар че едва за втори път „бейби бумърите“ изпреварват представителите на поколението Y през последните години, това все пак представлява по-голяма тенденция – купувачите на първо жилище стават все по-възрастни. През 1991 г. средната възраст на купувачите на първи дом в САЩ е била 28 години. През 2024 г. тя е 38 години.

„Средният купувач на първо жилище в САЩ през 2024 г. е на 38 години, той е напуснал училище преди 20 години, но е само на 24 години от най-ранната възраст за получаване на социални плащания, която е 62 години“, отбелязва Ланс Ламбърт, експерт по недвижими имоти.

Един от основните двигатели на тази промяна е фактът, че както разходите за живот, така и достъпността нараснаха значително през последните няколко години. От 2020 г. насам необходимите доходи, за да може средният американец да си позволи покупка на жилище, са се повишили с цели 79%. Първоначалните жилища са отживелица за много от младите купувачи на жилище.

Въпреки това някои млади американци успяват да станат купувачи на първо жилище. Според доклада на NAR 3% от купувачите на жилище през миналата година са били представители на поколението Z (родените от средата на 90-те години на XX век до началото на 10-те години на XXI век).

„Поколението Z бавно навлиза на жилищния пазар с най-ниските доходи на домакинствата и за тях е по-вероятно да нямат семейство в сравнение с другите купувачи“, казва Лауц.
Поколението Z има най-големия дял неомъжени жени купувачи на жилище, може би защото много жени отлагат създаването на семейство или избират да останат сами.