Италианският остров Капри привлича целогодишно туристи и почитатели на морските приключения от цял свят.
Една от най-интересните забележителности – The Blue Grotto или Синята пещера, обаче може да бъде разгледана само през лятото. До нея се стига само по море с малки гребни лодки, които побират максимум четирима души.
За да влезете, трябва да оставите греблата и да се снишите, тъй като арката е ниска. Във вътрешността можете да се наслаждавате на пленителния син цвят на водата.
Тъй като Синята пещера на Капри е със статут на музей, е забранено във водите й да се плува.
Пещерата е дълга 60 метра и широка 25 метра. Чистите сини води стигат 150 м дълбочина до пясъчното дъно. Светлината в пещерата идва от два източника: единият е дребна дупка в пещерната стена, навръх водната линия, която е 1,5 м в диаметър и се употребява за вход. Вторият източник на светлина е по-голяма подводна дупка, намираща се тъкмо под входа и е „виновна“ за по-голямата част от осветяването.
Пещерата дължи името си именно на впечатляващия син цвят, който е резултат от пречупването на слънчевите лъчи, попадащи във вътрешността й, пише италианският сайт The Wom Travel. Флуоресцирането идва от
огромната подводна пещера
Светлината е тъкмо като неон в плувен басейн. Позната още от римски времена, пещерата е очаровала доста хора със своя интензитет и брилянтно синьо, написа hobyto.com.
Доказателство за това са античните скулптури, открити в нея. Предполага се, че пещерата е служела за персонален басейн на император Тиберий, когато той преместил столицата на Римската империя на острова през 27 година сл. Хр. По негово време Синята пещера била декорирана с няколко скулптури на римски богове, които по-късно били открити.
Предполага се, че на дъното има още. Според други историци, Синята пещера е била използвана като храм, в който е имало статуи на боговете Нептун и Тритон. Три от тези статуи са възстановени през 1964 г. и днес се намират в музея в Анакапри.
В по-късни векове местните наричали пещерата Градола, поради близкото място със същото име, само че била избягвана,
тъй като се говорело, че била населявана от вещици и чудовища
След като дълго време мястото е изоставено, пещерата е преоткрита от немския писател Аугуст Копиш и художника Ърнест Фрайс. През 1826 г., придружени от местен моряк, те я посещават и разказват за красотата й. Описват я в книгата Entdeckung der blauen Grotte auf der Insel Capri. Оттогава пещерата станала знак на остров Капри, привличайки туристи от далечни места.
Две години по-късно поетът Wilhelm Waiblinger написал ода за нея като знак на респект към епохата на романтизма и „връщането към природата“. Вследствие въодушевила Ханс Кристиан Андерсен да напише през 1835 г. романа The Improvisor, който станал бестселър и задействал един безконечен поток от гости към Капри. Сред тях е и Марк Твен, който отива в Капри и през 1869 г. и споменава пещерата в книгата си The Innocents Abroad.