Никулден е един от най-важните български празници. На 6 декември Православната църква почита паметта на свети Николай Мирликийски. Той е смятан за избавител на пленниците и покровител на моряците, пътешествениците, търговците и банкерите, на семейството и рода. Заради многото чудеса, които е направил, е наречен свети Николай Чудотворец. Първообраз е на Дядо Коледа.

Кой е свети Николай?

Роден през втората половина на III век. Семейството му било знатно и богато. Чичо му, епископ на град Патара в Ликия, приел племенника си в храма и оттук нататък той щял да му служи до края на дните си.

За разлика от повечето свои събратя светци, Николай умрял в почит и признание на преклонна възраст. Не изпитал силно мъчение на преследвачи и екзекутори, но изпитал радостта да даваш без никой да знае за това, без нищо да очакваш от това. Когато починали родителите му, раздал своя имот и никой дори не научил какво е направил.

Св. Никола е погребан в катедралата на град Мира и сред вярващия народ се носела мълвата за благовонното миро, което оросявало мощите му и от което всеки можел да получи изцеление.

През 1099 г. мощите му са откраднати от италиански моряци от храма в Мира и са пренесени в гр. Бари, Италия, където се пазят и до днес. Това е причината да се счита за покровител на крадците. По-късно частици от тези мощи са дарявани от Римокатолическата църква на различни поместни православни църкви. Такава частица се пази и почита и в храма „Св. Николай“ в София и Созопол.

Български поверия и обичаи, свързани с Никулден

Според народните вярвания светецът причинява бурите и ураганите в морето, и затова на Никулден всички гемии спират да се движат и в морето не се влиза.

Традициите повеляват на Никулден масата да бъде богата и отрупана с ястия, предимно от риба (шаран или друга риба, но да е задължително с люспи). Рибник (шаран, обвит и изпечен в тесто), обреден хляб, шаран, пълен с ориз и орехи и т.н. – все ястия, които присъстват на празничната маса. Понеже Никулден съвпада с времето на Коледните пости, на трапезата освен риба се поставят и други постни ястия – боб, пълнен пипер с ориз, сарми, царевица, варено жито и т.н.

Според народните вярвания жените трябва да бъдат изключително внимателни при почистването на рибните люспи. Смята се, че ако люспа падне на земята и някой стъпи върху нея, ще го споходи лоша болест или смърт. Най-голямата люспа от шарана се прибира в портфейла, като се смята, че това ще донесе пари и благополучие на семейството през годината.

След празничната вечеря костите на шарана се изгарят, закопават се в земята или се хвърлят в течаща вода, за да бъдат всички членове на семейството здрави през цялата година. Запазва се само костта от главата на рибата, тъй като се приема, че има формата на кръст. Хората вярват, че костта е лековита, затова се пришива към шапката на новороденото, за да го пази от зли очи и болести.

На Никулден завършва и сезонът на есенния риболов, който се отбелязва с угощение и почерпка от рибарите и търговците на риба. Поверието гласи, че когато се прави нова лодка, в нея трябва да се вгради икона на свети Никола. Вярва се, че тя пази лодката от бурите и ветровете. 

Народът ни вярва, че свети Никола носи първия сняг – разтърсва дългата си бяла брада и от нея се изсипват първите снежинки. 

Как се празнува Никулден по света?

Холандия и Белгия

Денят на свети Никола, познат като Синтерклас, се отбелязва на 5 декември в северните части на Холандия и на 6-и в южните региони, както и в Белгия.

Празникът е свързан подаряването на подаръци на малките деца. Всяко дете трябва да остави обувките си до камината или пред входната врата и да остави в тях захар, морков или ябълка за коня на свети Никола, а то получава малък подарък, ако е било послушно през годината.

Франция

Във Франция свети Никола се счита за защитник на децата. Една от легендите, свързани с него, е тази за три деца, които се загубили в гората. Премръзнали и гладни, те били подмамени от зъл месар, който ги поканил в магазина си и ги убил. Видял всичко отстрани, свети Никола ги съживил чрез молитвите си и ги върнал при семействата им.

Германия

В нощта на 5 декември, позната още като Нощта на Крампус, млади мъже се обличат като Крампус, обикалят улиците със звънци, за да плашат децата. Крампус е фолклорно същество, характерно за вярванията на германоезичните народи. Вярва се, че чудовището залавя децата, които не слушат. Както във Франция, така и в Германия и Австрия се вярва, че свети Никола ги защитава. Децата оставят плетен ботуш до камината, за да получат сладки, играчки или пари.

Италия

Свети Никола е покровителят на град Бари, където са положени неговите мощи. Почитта към светеца италианците отбелязват с пищни тържества в началото на месец май. На 6 декември обаче се провежда така нареченият „Ритуал на неомъжените“ , тъй като се счита, че св. Николай защитава не само децата, но и девиците. Вярва се, че неомъжените жени, които искат да намерят съпруг, трябва да присъстват на ранната сутрешна молитва в базиликата „Св. Никола“.

Палестина

Свети Николай е покровител и на град Бейт Джала в Палестина. Там светецът прекарал четири години от живота си на поклонение в светите земи. На всеки 19 декември (6 декември в Юлианския календар) в православната църква „Свети Никола“ се провежда тържествена божествена литургия.

Класиката за Никулден – пълнен шаран

Необходими продукти:

1 шаран

2 ч.ч. ориз

1 ч.ч. счукани орехи

4 глави лук

300 г гъби

2 моркова

1 лимон

1 ч.ч. олио

магданоз

черен пипер

сол

 

Начин на приготвяне:

Шаранът се почиства от люспите и се измива добре. Задължителна част от приготвянето му е обтриването с едра сол от външната страна, за да падне слузта. Избягвайте ситната сол, тъй като месото ще поеме много от нея. След като рибата е почистена, се полива със сока от един лимон – отвън и вътре в коремната кухина. Едро смлян черен пипер също би се харесал с рибата.

Междувременно се подготвя плънката, като в тенджера се задушава нарязаният лук в олио и малко масло. Когато се запържи, постепенно се добавят 50 мл бяло вино. Когато течността се изпари и лукът се карамелизира, се прибавят гъбите и настърганите моркови. След като се позадушат, се добавя оризът и пърженето продължава, докато стане прозрачен. Подправя се със смлян черен пипер и се долива топла вода или зеленчуков бульон. Важно е да се спази съотношението на течностите с ориза. За плънка е хубаво да е 2.5 части течност към една част ориз. 

Щом оризът започне леко да поомеква, тенджерата се маха от котлона, прибавят се ореховите ядки и ситно нарязаният магданоз. Сместа се оставя да изстине, след което с част от нея се пълни шаранът. Зашива се с конец.

Пече се в предварително намазнена тава, като около рибата се разстила останалото количество плънка. Полива се с 2-3 с.л. олио и лимонов сок. Долива се и вода.

Ястието се пече до готовност в предварително загрята на умерена температура фурна.