Поколението Y - така социолозите наричат родените през 80-те години. Те са независими, с подчертана индивидуалност и ревниво пазена свобода. Израсли са в мрежата и живеят в свят без граници. Българите от авангарда на това поколение изглеждат, сякаш кризата е минала край тях, без да я забележат.

Докато родителите им говорят за безработица и безпаричие, те обсъждат нови проекти. Харесват ли ни или не, те са бъдещето и вместо да им налагаме остарели стереотипи на работа и живот, по-добре да се опитаме да ги разберем.


„Винаги съм била много амбициозна и съм се стремяла към неща, които на околните са изглеждали леко налудничави - казва Ива. - Посветих живота си на това, с личния си пример и ролеви модел като успешна жена да мотивирам, окуражавам и вдъхновявам жените по света, че могат да бъдат равнопоставени в един свят, доминиран от мъже - киберсигурността.“

В представите на повечето хора „хакер“ си е плашеща дума. Някакъв IT спец, който си седи там някъде, сам, брадясал и намусен, ровичка и разбива компютърните системи и сайтовете на хората, за да ги изведе от строя, да открадне информация или да се намърда в чужда “кожа”.

Запознайте се: Ива Бенн - едно от най-красивите нежни лица и световен лидер на „добрите магьосници в нета“. Това са онези етични хакери, висококвалифицирани специалисти, проникващи в компютърни системи, за да тестват сигурността им, като търсят уязвимите им места.

Неслучайно преди 10 години ги нарекох „петата власт“. Да, те са в състояние да хакнат и изведат от строя компютърни системи на всякакво, глобално ниво - световно, държавно, политическо, икономическо, социално, но са движени от други, етични правила - да ги бранят от злосторници.

Като вдъхновяващ лектор по киберсигурност

Българката Ива Бенн е специалист по етично хакерство, който се грижи за киберсигурността на „Майкрософт“ в централния офис на технологичния гигант в Сиатъл. Но това е само малка част от главозамайващата й кариера... Програмата й е толкова претоварена, че е цяло чудо, че отдели време за интервю за BG VOICE.

Родена е в София, но израства в „дивия“ Северозапад, във Видин, където родителите й работят по разпределение. От най-ранна възраст се заглежда през прозореца на малкия апартамент, който едва побира 4-членното й семейство, и се чуди, дали светът, който вижда навън, е всичко, което й е отредено. И още оттогава знае, че предназначението й е да промени света.

Завършва паралелка по програмата на английската гимназия и „Българистика“ във Великотърновския университет. Преди 20 години, през 2004-а се озовава в Ню Йорк, с 50 долара в джоба си и добър английски. „Бях сама и уплашена, но с доза здравословна лудост вярвах, че всичко ще се нареди по някакъв начин“, споделя Ива.

За да се издържа в колежа, взема нощни смени в ресторанти, а през деня е на лекции. През уикендите работи безплатно, за да придобие опит - консултантски проекти за неправителствени организации и малки бизнеси, като разработка на уебсайтове, организация на база данни.

Месеци наред работи без почивен ден, на ръба на бърнаута, но не може да напусне работата в ресторанта, защото с тези доходи се издържа. Много пъти, на прага на пълното изтощение, й идва да се откаже, но стиска зъби.

„Продължих да се боря с невъзможното“, споделя тя. Учи в престижния Университет на Вашингтон, който е в топ 10 в света. В училището по бизнес „Фостър“ завършва „Бизнес мениджмънт“ със специализация „Информационни системи“.

В киберсигурността попада случайно, преди 10 години, когато след много откази за работа е наета в отдела за киберсигурност на KPMG - глобална мрежа от професионални фирми за одит, данъчни и консултантски услуги, една от „големите 4“ в света. А там приемат само „отличници“.

Ива с Red team - етични хакери, които пробват специфични задачи - „отключване на ключалки“

В началото киберсигурността й се струва тайнствена и плашеща, но усеща, че в това е бъдещето й. Напредва светкавично в кариерата. Още на втората година получава CISSP - много реномиран световен сертификат за киберсигурност, за който повечето хора се борят след 5 години в индустрията. Изпитът е много тежък, продължава 6 часа, с 250 въпроса.

Третата година получава престижна национална награда сред 2500 номинирани. До четвъртата година вече е повишена в длъжност мениджър.

От гиганта Microsoft я забелязват и канят да ръководи една от техните програми за киберсигурност. През последните 6 години там заема различни позиции - като ръководител на екипи и като индивидуален сътрудник по киберсигурност.

От 3 години се фокусира върху офанзивната сигурност. Тя е програмен мениджър на високо ниво в Red team, или отборът на етичните хакери.

Работи с тях по създаването на програми за по-надеждна защита, когато те открият пробиви в системите. Разработват се нови, по-ефективни решения за управление на програми, с разузнаване, графи и изкуствен интелект.

Освен CISSP, Ива Бенн притежава най-престижните световнопризнати сертификати за киберсигурност - CEH, CCSP, Security+, GSEC, GCIH, GSTRT, GPEN и GWAPT.

Завършила е магистърска програма за проникващо тестване или етично хакерство в SANS - най-реномирания институт, специализиран за киберсигурност и единственият, признат от американското Министерство на отбраната.

Джейдън и Джордън гостуват в работата на майка си в „Майкрософт“

Макар че обича работата си, в началото на кариерата си често се чувства самотна, като „единствената жена в стаята“.

„За да се впиша в този силно мъжки доминиран свят, в един период се обличах, говорех и се държах като мъжете около мен. Сериозно ти говоря“, споделя Ива.

Въпреки всички сертификати и признанието й, изпитва непрекъсната нужда да доказва стойността си като жена в киберсигурността, докато не среща някои забележителни жени лидери в нейната сфера.

„Наблюдавах как те командват с увереност, но и с женствена мекота. Просветна ми, че се нуждаем от повече жени в лидерските и техническите позиции в киберсигурността, които да са автентични, да са себе си“, споделя Ива.

Изведнъж пред нея се откриват нови хоризонти.

„Осъзнах, че това е моята мисия: да вдъхновявам жените да открият и разкрият потенциала си

Да помогна на повече жени да преосмислят възможностите си, като ги вдъхновявам да свалят бариерите и да вярват повече в себе си.“

Тази година тя е номинирана за наградата „Киберсигурност Жена на годината“ - за САЩ и за света, от United Cybersecurity Alliance („Обединен алианс за киберсигурност“).

Избрана е сред стотици жени по света и след гласуването стига до финала и топ 3 на конкурса.

Ива на церемонията „Киберсигурност - Жена на годината“ в Лас Вегас

„Признанието не е толкова важно за самата мен. United Cybersecurity Alliance е мощна платформа, усилваща моята мисия: да достигна до повече жени и да ги вдъхновя да вярват в това, което не могат още да видят като сила в себе си.

Много малки момичета растат в малки градове, гледайки през прозореца, точно както аз го правех, и искам да бъда тази, която им помага да осъзнаят: „Да, това е възможно и за мен!“

Ива Бенн е в борда на директорите на 3 от най-елитните организации за киберсигурност: Women in Cybersecurity (WiCyS) Washington („Жени в киберсигурността - Вашингтон“) , OWASP Seattle и ISACA Puget Sound.

Като водещ специалист в киберсигурността в света, който е получил много, тя се чувства длъжна да върне жеста на професията.

Технически съветник е в комисиите за сертифициране на кандидати на EC-Council Certified Ethical Hacker (CEH) и GIAC Security Certifications. В екипа е от професионалисти, валидиращи, че въпросите към кандидатите са коректни.

Ива Бенн е и в ръководния екип на Microsoft Cybersecurity Forum („Форумът за киберсигурност на „Майкрософт“), осигуряващ възможности за жени не само в Microsoft, но и в цялата индустрия глобално.

Ива Бенн: Българката от САЩ, специалист по етично хакерство и световен лидер в киберсигурността

Съосновател е на организацията Women in Tech Global, чиято мисия е да вдъхва повече сила на жените да се борят да са равностойни във всички области. В началото започват като Bulgarian Women in Tech Global, а после решават да я разширят.

„Тази година взехме трудното решение да я закрием, за да използваме енергията си за по-големи неправителствени инициативи, в които вече сме замесени“, споделя Ива. Тя е вдъхновяващ лектор на различни форуми по киберсигурност и IT в Америка и по света.

Вълнува я и начинът, по който се обучават по-младите й колеги в киберсигурността. Затова се включва и в The Hacking Games - глобален мултимедиен проект, който работи с ФБР и NCA. „Искаме да революционизираме начина, по който обучаваме и набираме етичните хакери на бъдещето“, казва тя.

Целта на The Hacking Games е да вдъхнови млади хора от Gen Z („Поколението Z“), свикнали с TikTok и Instagram reels, за професията на етичния хакер.

Проектът им отваря път в кариериерата в киберсигурността чрез медии - телевизионни предавания, филми и гейминг съдържание.

Ива Бенн: Българката от САЩ, специалист по етично хакерство и световен лидер в киберсигурността

Страстта на Ива по прокарването на пътя за жените надхвърля само киберсигурността. Тя е и запален алпинист, вдъхновяващ повече жени да предизвикват физическите си възможности.

Покорила е много алпийски върхове в Швейцарските Алпи, както и някои от най-големите алпийски върхове в щата Вашингтон, като Рейниър, Адамс, Бейкър. „Обикновено съм единствената жена в екипа и искам да променя това“, казва Ива.

Майка е на двама сина, „две диви момчета“ - Джейдън на 9 и Джордън на 6 години. „Възпитавам ги да подкрепят жените като равностойни партньори, като им предавам ценностите на уважение, равенство и насърчение“, споделя българката.