Драстичен спад на българските студенти, които идват да учат в университети и колежи в САЩ, показва нов доклад на Тhe Student and Exchange Visitor Program (SEVP) към Държавния департамент. Анализ на цифрите установява, че българите, дошли тук на F или М визи, са с 24,9% по-малко през тази година спрямо 2016-а. Тенденцията изпреварва общата за Европа, откъдето за същия период спадът на студенти, идващи в САЩ, е около 2%.

Българските студенти тук през март 2018 година са 916 спрямо 1,071 година по-рано и 1,220 през 2016-а. Нашенците представляват  0.08% от общо 1,019,333 студенти в САЩ. По-голямата част (близо 85 %) от тях идват в САЩ, за да се включат в бакалавърска, магистърска или докторска програма. Момичетата са повече от момчетата - 56.5% на 43.5%, което е точно обратното на общата картина на чуждестранните студенти в Америка. Близо една трета от българите (349 студенти за 2018 г.) идват тук за т.нар. STEM специалности (Science, technology, engineering, and mathematics). В тази категория момчетата са повече от момичетата - 60 на 40 процента.

Най-много българи с визи учат в щата Ню Йорк (132), следван от Илинойс (111), Масачузетс (107) и Калифорния (104). BG студенти има дори в Аляска (2) и Хаваи (3), но нито един в Южна Дакота.

Главната причина за по-малкото български студенти в САЩ са високите семестриални такси. Средната цена на бакалавърска програма по бизнес в САЩ е 35,000 долара за година, като това не включва разходите по престой и учебни материали. В университетите в Европа средната цена на обучение е 4,500 евро за студенти от страни членки на Европейския съюз. Според експерти студентите от България търсят обучение в Европа и заради по-кратките разстояния, които им позволяват да се връщат у дома или да пътуват в Стария континент.

„Образованието и живеенето в Англия имат много положителни страни.След няколко години пребиваване там, спокойно можеш да вземеш английско гражданство и целият свят да е отворен за теб, както например, ако искаш просто да отидеш на екскурзия в САЩ няма да имаш нужда от виза”, казва Габриела Карамалакова, която е студентка в Royal Holloway, University of London. Нейното обучение там е 3,456 паунда на година. „За мен Англия беше най-приемливият вариант”, казва още Габриела. За много от студентите възможността да ги приемат на работа веднага след дипломирането също е важен фактор. За Любомира от Бургас, която учи право в Лондон, стажът и в корпоративна адвокатска кантора е най-ползотворния резултат от обучението и в Англия. „Започнах да кандидатствам за стажове в лондонски фирми миналото лято. Първоначално нямах успех, защото конкуренцията е голяма, но след около 1 година кандидатстване, успях да получа място на стаж в лондонска фирма”, казва Любомира. За студентите в САЩ стажът е свързан с допълнителни процедури за статут – кандидатстване по програмата ОPT (Optional Practical Training) или издаване на временна работна виза H1B, която е спонсорирана от работодателя. 

Дипломите от ЕС са признати навсякъде по света и кандидатстването е по-лесно, отколкото в САЩ, и не се изисква виза. Новата имиграционна политика на администрацията на Доналд Тръмп допълнително отблъсква европейските студенти от САЩ. За сметка на това през 2018 г. в страната са дошли повече студенти от Южна Америка (+4.3%), Австралия (+3.3%) и Африка (+1.4%) спрямо м.г. Но общо чуждестранните студенти са намалели с половин процент за последната година. За разлика от студентите на F и М визи за същия период са се увеличили тези, които идват на летни бригади с J-1 визи - с 4 на сто.