Влак, превозващ токсични химикали, дерайлира в източната част на Охайо този месец.

Жителите се страхуват за безопасността си,

жителите се страхуват за безопасността си, предаде "New York Times". Контролираното изгаряне на токсичните материали е изпълнило въздуха и е покрило повърхностните води и почвата с химикали. Мъртви риби са изплували в близките потоци, а във въздуха се носи неприятна миризма.

За много хора от целия политически спектър обаче спекулациите са надхвърлили известните факти. Десните, коминтиращи инцидента, бяха особено критични, използвайки кризата, за да посеят недоверие към правителствените агенции и да намекнат, че щетите могат да бъдат непоправими.

В социални медии като Twitter и Telegram коментаторите нарекоха ситуацията „най-голямата екологична катастрофа в историята“ или просто „Чернобил 2.0“, позовавайки се на ядрената катастрофа от 1986 г.

Те предупредиха, без доказателства, че жизненоважни водни резервоари, обслужващи Щатите надолу по реката, може да са силно замърсени. Предполага се, че властите, железопътните компании и основните новинарски медии целенасочено прикриват пълните последици от кризата.„Планирана атака, прикриване или и двете?“ попита „Conservative Daily Podcast“, програма, известна с прокарването на крайнодясна политика.

Някои от спекулациите бяха

повторени от масови издания като Fox News, които предполагаха, че последиците може да са катастрофални.

„Градът в Охайо изглежда като Чернобил”, каза саркастично Джеси Уотърс, водещ на Fox News.

Агенцията за опазване на околната среда и държавни служители признаха, че ситуацията е катастрофална в много отношения. След като влакът дерайлира на 3 февруари, избухна пожар и около 50 от 150-те вагона бяха дерайлирали или повредени. Опасявайки се от експлозия, служителите наредиха на близките жители да се евакуират, преди да извършат контролирано изгаряне, което отделя токсичен дим в продължение на няколко часа, който се вижда от километри.

Оттогава EPA заяви, че качеството на въздуха се е върнало до безопасни нива. На жителите е разрешено да се върнат в домовете си. Химическата миризма остава, защото хората могат да помиришат замърсителите дори когато са далеч от опасните концентрации, твърди агенцията. Тестването на водата досега не е открило "никакви индикации за риск" за обществените водни системи, информира EPA, въпреки че частните кладенци трябва да бъдат тествани. Комуналните служби, черпещи от река Охайо, взеха предпазни мерки и поне една компания съобщи, че не е открила никакви промени във водата.На среща в кметството в сряда разочарованите жители притиснаха служителите за уверения, че въздухът и водата са безопасни. Експертите призоваха за предпазливост, докато оценяваха дългосрочните последици, като предупредиха, че замърсителите във въздуха могат да се утаят по повърхностите, да проникнат в кладенци и да мигрират през пукнатини в мазета и домове.

И все пак влиятелни лица и десни коментатори побързаха да направят свои изводи, теоретизирайки степента на щетите и федералния отговор, за който казаха, че представлява широко прикриване.

„Това е наистина страшно нещо. Да си помислим, че на федералното правителство не може да се вярва достатъчно, за да ни каже дали е безопасно, или не да отидем в район като този“, каза Ник Сортър, видеожурналист, който отразява ситуацията, в популярното шоу на Fox News.

„Е, те наложиха Ковид ваксините в страната, така че мисля, че не може да им се вярва“, отговори  Карлсън.

Министърът на транспорта Пийт Бутиджиг, който отговаря за железопътните линии, се превърна в обект на критики за много консерватори. Карлсън нарече Бутиджиг „изключително некомпетентен“ и подчерта, че действията му са несериозни „почти до степен на зло“.

Онлайн бяха публикувани някои сложни анализи за токсичните химикали и спекулации, че концентрацията на винилхлорид във въздуха, един от химикалите, превозвани във влака, е опасно висока. Те отхвърлиха оценката на EPA, че въздухът е безопасен, като вместо това заключиха, че районът около Източна Палестина е силно замърсен на километри.

„Имайте предвид, че не съм химик, но просто е тревожно какво могат да направят тези съединения“, написа един потребител на приложението за чат Telegram в анализ, в който твърди, че токсините биха били по-безопасни, ако не бяха изгорени. На срещата в града в сряда Трент Р. Конауей, кметът на Източна Палестина, заяви: „Имаше две възможности: или да го взривим, или то да се взриви само. Нямаше трети вариант.”

Местните медии описват

няколко последици за околната среда от контролираното изгаряне, включително, че някои риби са намерени мъртви в близките потоци и че някои домашни животни са се разболели. Представител на EPA съобщи на срещата в града, че химикалите са смъртоносни за рибите, а не за хората, и че водните пътища вече се заселват отново с риба, пише darik.bg.

Тези доклади обаче бързо се сляха с непотвърдени и много по-тежки доклади за екологични вреди, простиращи се далеч отвъд мястото на изгаряне.

„Съобщава се за мъртва риба и едър рогат добитък на 100 мили от мястото“, написа Стю Питърс, десен анализатор, в Twitter, без да предлага доказателства. Туитът получи повече от 40 милиона гледания.

Вярването, че се прикрива голям проблем се разраства в дните след това, тъй като потребителите използваха хаштага #OhioChernobyl, твърдейки, че националните и местните медии пренебрегват бедствието, въпреки че всички големи новинарски мрежи и няколко местни новинарски организации посветиха поне малко отразяване на събитията.

Тези твърдения бяха насърчени, след като репортер на NewsNation, новинарски канал за кабелна телевизия, беше арестуван, докато снима репортаж на пресконференция и обвинен в престъпно проникване и съпротива при арест. По-късно обвиненията бяха свалени.

„Как един репортер прави „престъпно проникване“?“ попита Крис Куомо, бивш водещ на CNN, който води предаване на NewsNation.