Добрата новина я посрещнахме тук.
През цялото време гледах по сайтове, не знаех, че победителят ще стане ясен в 23:40 часа. В 01:00 часа звънна снаха ми и каза, че Георги е спечелил наградата.
Това разказаха в ефира на bTV родителите на Георги Господинов - Радка и Господин Балчеви в дома им в ямболското село Окоп, ден след историческия успех на Георги Господинов и спечелената литературна награда "Букър".
"Тези новини минават винаги през сълзите на майката. Някои са гледали го гледали на живо, а ние го гледахме по телевизията вчера. С него се чухме в 10-11 часа на следващия ден, не дочаках да се изкаже, веднага започнах с емоциите – с гордостта и благодарността. Пожелах му да е жив и здрав и да продължава да твори и да докосва читателите“, сподели Радка Балчева.
„Аз му казах, че се радвам и че го обичаме. В нощта на наградата не успях да заспя до 4:00 часа“, сподели неговият Господин.
Родителите на Георги Господинов споделиха, че неговият първи литературен успех дошъл, когато е на 7 години. Стихове за слънцето и слънчогледа, които се гледат „двама като син и мама“, са публикувани тогава в местния вестник „Сакарско ехо“. От него Георги получава хонорар – 4,15 лева, с които отива на сладкарница и черпи приятелчета.
„Имаше тогава един човек дядо Коста Балзака, който е бил служител към църквата в Тополовград. Той го е завел да си вземе хонорара, а Георги го описва в разказите си. Имало е много добри съседи – дядо Коста, баба Бойка“, разказа бащата на писателя.
„В творческия си път нямаше тежки моменти, те бяха в личен план. Не споделя много, таи в себе си. Когато вече нашумя и започна да се изявява, се появи едно его. Има неща, които го нараняват, но той не им отговаря и не се разправя. Не търси отмъщение. Не се оплаква и на нас“, сподели Радка Балчева.
„За него наградата не е на всяка цена, но много се радва. Много хора ни се обадиха вчера от страната и чужбина, за да ни поздравят за отличието му. Някои не се сещахме кои са. Имаше хора, които не съм виждал от 50 години. Радват се и ни поздравяват“, допълни съпругът ѝ.
„Георги винаги е смятал, че празникът на буквите трябва да е националният ни празник. Той много обича да идва тук със семейството си, почиват си на двора. На всички празници ние сме тук с двете семейства – на Георги и на брат му Бойко.
Събират се, много силна връзка има между двамата братя. Звънят по-рано и питам какво да им приготвя. Правя обикновени селски ястия – пиле каша, пиле с ориз, пиле с картофи, ориз с домати, салата много обича. Обича да се разхожда из райграса, да помирисва пролетните дръвчета, да е сред цветята, много обича мириса на индрише, обожава аромата на босилек. И в творчеството си пише за ароматите, които иска да съхрани“, разказа майката на писателя.
„Много обича цветче на цъфналата ябълка, на череша, на вишна. И пчеличката, ако е там, е много щастлив“, допълни баща му.
„С голяма емпатия се отнася и към животни, и към насекоми“, каза още Радка Балчева.
Родители на Господинов отглеждат куче джак ръсел в Окоп, а в дома си в София той има Кавалер Кинг Чарлз шпаньол - Йори. Когато семейството пътува, го оставя на хотел.
„Вероятно ще се приберат у дома към неделя. Очакваме ги да дойдат при нас след завършването на учебната година. Преди това ние ще отидем при тях. Понякога идват само за събота и неделя, много им харесва сред природата. Може би това е едно от всичките му времеубежища. Тук му е много спокойно“, разказаха още родителите на Господинов.
„Всички негови книги съм чела по няколко пъти. Първият път го четеш през сълзи и си мислиш, че е преживял дори литературните измислици, а пък аз не съм знаела какво му се е случвало“, сподели неговата майка.
„Пожелаваме му да пише все така, че да докосва читателите си. Той много се грижи за тях, получава писма и им отговаря. Неговите читатели са най-голямата му награда и мисия. Писали са му, че заради негови книги са се съвземали в трудни моменти и са продължили живота си“, разказа още тя.
Както е известно българският писател Георги Господинов и преводачката Анджела Родел бяха обявени за носители на Международната награда "Букър" за романа "Времеубежище" - първата книга от български автор, печелила престижната награда.
Призът се присъжда за художествени произведения от цял свят, които са преведени на английски език, а наградата от 50 000 паунда (62 000 долара) се разделя поравно между автора и преводача.
Спечелилият роман разказва за "клиника от миналото", която предлага експериментално лечение на Алцхаймер. За да се задействат спомените на пациентите, тя пресъздава атмосферата на отминалите десетилетия до най-малкия детайл, го с времето в клиниката започват да идват здрави хора, които търсят спасение от ужасите на съвременния живот.
Роденият през 1968 г. романист и поет Господинов е най-признатият в международен план съвременен български автор. Произведенията му са преведени на 25 езика.