Въпреки че постоянно се откриват нови български училища в чужбина, едва 10% от българчетата ги посещават
Броят на българските деца в чужбина е над 200,000. Това става ясно от Протокол № 7 от заседание на Комисията по политиките за българите в чужбина. Той бе представен на заседание, проведено на 11 октомври 2017 г., и трябваше да послужи при разглеждането на законопроект за изменение и допълнение на закона за българското гражданство. „Поне 2.5 млн. души са зад граница, като само в Европейския съюз са над 750 хиляди. По данни от заседания на Комисията по политиките на българите в чужбина на 43-тото народно събрание е установено, че само в периода от май 2014 до май 2015 г. са дадени ЕГН на над 19 хиляди български деца, родени в чужбина, на които са съставени актове за раждане в Република България и същите са вписани в регистъра на населението. Това е информация от национална база данни „Население" и от проверките на Министерството на регионалното развитие и благоустройството", информира шефът на комисията Андон Дончев.
Националният статистически институт (НСИ) посочва, че през последните 10 години в чужбина се раждат средно по 9 хиляди деца годишно. На практика близо 20-25 процента от българските деца са родени или емигрирали с родителите си. „По данни на НСИ през 2016 г. са родени 65,084 деца. През същата година от България са емигрирали 9,254 души, от който 1,732 деца и младежи. Или близо 3% от децата, родени в България, напускат всяка година страната, което допълнително усложнява обстановката", констатира г-н Дончев. Подобна информация бе изнесена наскоро и от министъра на образованието и науката. „Това са децата, без тези, които по произход са родени там, и тези, които не си вадят актове за раждане в България, както и тези, който нямат деклариран настоящ адрес. Това е една неумолимата реалност. По същество имаме една друга България, която е зад граница", подчертава г-н Дончев.
Той даде пример с Испания. „В Испания общият брой български граждани по данните на тяхната статистическа институция е около 170 хиляди. От тях деца на ученическа възраст са 24 хиляди, като по-малко от 10% от тях посещават български училища."