В продължение на години експертите по киберсигурност съветват потребителите да използват по-дълги и сложни пароли за достъп до личните и служебните си профили. Хората обаче масово не спазват този съвет, тъй като изисква повече усилия.
А и мнозина смятат, че "никой няма интерес към мен". И макар действително доста хакери да не се интересуват от данните на обикновените хора, има и немалко, за които те са важна цел. Причините могат да са най-различни, но е факт, че никой не е напълно защитен,
Въпреки това много хора предпочитат да използват най-елементарните пароли, които се помнят лесно. Така правят работата на хакерите повече от тривиална, особено в наши дни, когато те вече разполагат с много опит, усъвършенствани методи и инструменти и ресурси. Фактът, че повечето хора все още имат най-ниското ниво на лична киберсигурност, създава огромна разлика между тяхната защита и възможностите на хакерите.
И тъй като повечето онлайн услуги, сайтове и приложения, вече спазват сравнително прилични защити, най-слабото звено в сигурността остават именно паролите. А чрез елементарна парола, дори и най-високото ниво на киберсигурност се обезсмисля.
От компанията за киберсигурност NordPass са направили анализ на най-рисковите пароли, съобщава How-to Geek. Те откриват кодовете, които модерните инструменти и методи на хакерите могат да разбият за по-малко от секунда.
Това са всякакви пароли като 123456, qwerty, password, Password1, football123456, 111111 и т.н. Списъкът е доста дълъг, но може да бъде обобщен така:
Всякакви пароли, които съдържат известни спортове, известни личности, популярни герои, филми, сериали, прякори, лични имена, названия и дори произволни думи като cheese, shadow и unknown са елементарни за хакерите. Опитите за надхитряне на техните системи чрез комбинации като f00tb@ll1234 вече също са пределно ясни на хакерите.
Въпреки това правилата за създаване на успешна, по-сложна парола, важат - тя трябва да е поне 12 символа, да комбинира главни и малки букви, цифри, препинателни знаци, специални символи като @ # $ и др. Инструментите на хакерите обаче лесно предвиждат популярните комбинации, като замяна на I с 1 или о с 0 в популярни думи.
Затова по-доброто решение е измислянето на цяла фраза, която да бъде паролата, като в нея се комбинират и въпросните символи. И тук има уловки. Парола като 1L0vEy0usomuch! ще бъде разгадана лесно. Според инструмента PasswordMonster тя ще бъде разгадана от хакерите само за 36 минути.
Но тук българите имат предимство. Ако напишем фразата "обичам те много" на латиница и я комбинираме с цифри, тя ще изглежда така: 0b1CHamT3Mn0g0! и според PasswordMonster ще са нужни 46 млн. години за разбиването ѝ с настоящите методи, т.е. е практически непробиваема. Е, тъй като точно този пример вече е написан онлайн, няма да е много сигурен, но лични фрази и истории, комбинирани по подобен начин, засега са сред най-сигурните пароли, които могат да се помнят лесно.
И е силно препоръчително да не се използват за повече от един профил. Според KnowBe4, 64% от паролите са използвани повече от веднъж, което увеличава риска от разбиването им и по-сериозните загуби за жертвата, ако паролата бъде разгадана и се окаже, че е използвана в няколко профила.