Поколението Y - така социолозите наричат родените през 80-те години. Те са независими, с подчертана индивидуалност и ревниво пазена свобода. Израсли са в мрежата и живеят в свят без граници. Българите от авангарда на това поколение изглеждат, сякаш кризата е минала край тях, без да я забележат. Докато родителите им говорят за безработица и безпаричие, те обсъждат нови проекти.
„Да си треньор по художествена гимнастика в Америка - това отваря страшно много врати“, казва Силвия. А „шампионка от националния отбор по художествена гимнастика, и то от България“ - в Съединените щати това звучи гордо. За 20-те й години в САЩ Силвия Тасева е срещнала толкова много уважение, признание и успехи, че винаги се вълнува, като разказва за това.
Тя пресича Океана с богатото си CV на златен медалист от световната отборна купа, бронзов медалист на европейско първенство, 5-кратен шампион на България за девойки и медалист от много международни турнири Гран При и световни квалификации...

Нелепа контузия спира полета й към олимпийския връх. Но затова пък Съдбата я компенсира като треньор на американски и пуерторикански деца и създател на елитния клуб по художествена гимнастика Manhattan Rhythmics в сърцето на Манхатън.
Малката Силвия има шанса да се роди близо до Герена, където е залата на националния отбор по художествена гимнастика. Нейна приятелка тренира там.
„Искам и аз!“, казва 4-годишната Силвия, а дядо й я хваща за ръка и я води в залата.
„Започнах естествено със сълзи, не можех да си представя как в тази голяма зала, с толкова много треньори и деца, ще ме оставят сама“, споделя тя. После не само свиква, но и се влюбва завинаги в художествената гимнастика.
Малкото момиченце тренира на един килим със звезди и златни момичета като Мария Петрова, Мария Гатева, Стела Салапатийска, Вяра Ваташка, Мария Гатева и много други. Тя е от първото поколение гимнастички на Бранимира Маркова, днес - треньор на националния отбор.
Трудно й е да учи в „нормално“ училище, и да тренира и пътува по състезания. Майка й се опитва да я пренасочи към математиката, към нещо друго. „Тя видя, че тази страст и любов към този спорт е абсолютно невъзможно да бъде заменена с нещо друго“, казва Силвия.

На 12 години е в националния отбор за девойки младша възраст, а Нешка Робева отговаря за целия национален отбор - девойки, жени и ансамбъл. Получава специална покана да учи в спортното училище на „Левски“, тъй като вече е станала републиканска шампионка при девойките. „В това училище се съобразяваха с календарния ти режим като състезател, с тренировките и пътуванията по състезания в страната и чужбина“, казва тя.
На 14 години е, предстои й да навърши 15 и да я включат в ансамбъл девойки. Готвят я за олимпиада. И тъй като на Герена залата е пълна с национални състезателки, отвеждат 15-годишните да тренират в залата на „Славия“ на ул. „Коломан“ в „Овча купел“. Там те нощуват в хотел „Юнак“ до залата, а Силвия, макар че е от София, няма право да се прибира вкъщи, заради строгия тренировъчен режим.
Веднага след успеха й на европейското първенство, където е бронзов медалист, я включват в ансамбъла жени. Участва на една световна купа - като част от ансамбъла, и дотам приключват ангажиментите й. Сериозна травма в кръста прекъсва полета й. Това я срива.
„Представи си, какво е едно малко момиче, за което целият свят е художествена гимнастика, да чуе от лекарите: „Ти беше дотук“, споделя тя.
Тогава личната й треньорка, като вижда колко страда, я запознава с бившата гимнастичка Зорница Петрова, хореограф и основател на популярния модерен балет „Дива“, който работи със звезди като Кристина Димитрова, Силвия Кацарова, Слави Трифонов и много други. „Намерих отново живот, сродни души и нещо, което със същата страст и любов правех, макар да не беше гимнастика“, споделя тя.
Така се запознава със Слави Трифонов. „Беше грандиозно. Работехме заедно, пътувахме на турнета из България, снимахме клипове“, спомня си тя.
Междувременно Нешка Робева я кани, още не навършила 18 години, да тренира деца в „Левски“. Тя завършва спортното училище, учи и в Националната спортна академия, в треньорския профил.

След балет „Дива“ пътищата й със Слави се разделят временно, до един момент, когато 10 бивши гимнастички в добра форма, сформират нов балет с няколко впечатляващи танца. „Когато ме видя, Слави каза: „О, падьомче, ти ли си?“ Беше се впечатлил от падьомите ми“, казва Силвия.

В балет „Дива“ я определят като „царица на падьомите“ - силно опънатото стъпало, мечта за всяка балерина и гимнастичка. Началото на 2000-та година е, Слави се допитва до феновете си за името на балета и го наричат „Магаданс“. А Силвия е момичето, чиято ръка Слави целува всеки ден, когато слиза по стълбицата в началото на шоуто.
Тя заминава за Щатите през 2004-а - уж за 4-месечно пътешествие.
„Носех 3 дини под една мишница - студентка в спортната академия, танцьорка в „Шоуто на Слави“ и треньорка на Герена“ - споделя тя.
Бях момиче само на 22 години, поисках да поживея по-дълго в Ню Йорк, да усетя атмосферата му. Завърших академията, но бях решила, че щом съм си сменила града, ще сменя и професията си. Ще се втурна в нещо друго, което да ме жегне и да започна така наречения нов живот“.

„Гимнастиката ме намери дори и през Океана! - вълнува се Силвия. - В момента, в който някой около мен разбираше, че съм гимнастичка и националка от България, вратите ми се отваряха! Засипваха ме с предложения за работа!“ В началото отказва.
„В Щатите останах 20 години точно заради това - че там уважават постиженията ти и имаш ли успехи, те издигат на пиедестал“, казва тя. На едно интервю в елитен клуб по художествена гимнастика собственичката, като разбира, че е националка от България, дори не поглежда CV-то й, директно я кани на работа.
Започва в клуб в Бруклин - Aviator Sports. „Не мога да ти опиша, с какво удивление са ме гледали американците! Тогава този спорт не беше много популярен в САЩ“, споделя тя. И тръгват поканите - да показва художествената гимнастика под формата на арт.

Участва даже в Седмицата на модата в Ню Йорк, включва се в спектакли на Джон Леджънд, на момичешката група „Пусикет Долс“, с певицата Ishtar от поулярният бенд - Alabina, с певицата IN-GRID с популярното парче - Tu Es Foutu и други. В страната и града, където ентъртейнмънтът е на голяма почит, Силвия е ценена и желана на всякакви шоута.

Тя приема като предизвикателство и авантюра поканата да е треньорка в Пуерто Рико. „И там се чувствах като истинска дива! Не може да си представиш как ме посрещаха всеки път! „Силвия идва!“, казваха, и за тях беше събитие - споделя тя. - Пътувах си Ню Йорк - Пуерто Рико, 3 часа със самолет, все едно ми беше София - Пловдив“.
Треньор е на националния отбор на Пуерто Рико. През годините работа с отбора на Пуерто Рико много от децата й стават шампионки на международни турнири, а една от тях се класира на шампионата „Central American & Caribbean Games“ - миниолимпиадата за Северна и Южна Америка. Нейна възпитаничка печели бронзов медал, а името на българката Силвия Тасева е вписано в историята на този спорт в Пуерто Рико.

В един момент ангажиментите много й натежават - Пуерто Рико, състезания из цяла Америка и международни турнири. Натрупаният опит й дава увереност през 2015-а, заедно с нейна партньорка - Есма Серджинти, американка от алжирски произход, да отвори собствен клуб в сърцето на Манхатън - Manhattan Rhythmics. Бутиков клуб за взискателни клиенти, като една от тях е самата попикона Мадона, която записва дъщеря си Лурдес Леон.

В клуба всички знаят коя е Лурдес, или Лола, както я наричат. Силвия помни срещата си с Мадона, която отива на едно представление на клуба - без грим и прическа, като една обикновена майка. Впечатлена е от Лола, която е скромна, възпитана, дисциплинирана и мила с всички деца и треньори.
„В клуба си аз не затварям вратите за никого“, казва Силвия. За разлика от България, където децата от много малки се задължават да тренират всеки ден, да участват в турнири, да носят медали за клуба си и за страната, като са лишени от нормално детство, Силвия дава шанс на децата да избират.

Едната възможност е те да тренират само за удоволствие, за по-добра форма и, защото спортът възпитава у тях много ценни качества, като дисциплина, организираност, отговорност и старание. Имат правото да избират, дали да участват в състезания, или не. Другата възможност е родителите да записват децата си с перспективата да участват в състезания и да стават шампионки.

„Американците разбират, че художествената гимнастика отключва в техните дечица артистичността, независимо дали детските им мечти включват да станат гимнастички, танцьорки или артистки - коментира Силвия. - Все пак Ню Йорк е Бродуей, там е престижният световноизвестен American Ballet Theatrе, има много изпълнители, танцови трупи и всичките имат нужда от тази основа, която даваме на децата в школата. Получават координация, артистичност, дисциплина, двигателна култура, всичко!“

Запазила е напълно момичешката си фигура. „Нямам нужда да спазвам строги диети, просто познавам тялото си, продължавам да живея динамично и това ме държи във форма“, казва тя.
За момента е решила да живее за постоянно в София, по лични причини, като пътува до Ню Йорк и разчита на добре подготвените си треньори там. Така живее - между два континента. „Ню Йорк не ми липсва. Отне ми много, но и ме изгради, даде ми увереност“, казва българката.