Тримата българи, осъдени за шпионаж в полза на Русия, са присъствали на събитие в Уестминстърския дворец, установи разследване на Би Би Си.
Орлин Русев, Бисер Джамбазов и Катрин Иванова са присъствали на събитие за обсъждане на Брекзит в залата на комисията през май 2016 г.
Снимки, публикувани в социалните медии и открити от Би Би Си, показват шпионите с представители на европейски политически партии.
Говорител на парламента заяви, че парламентът е обществена сграда, но че процесите на сигурност са „стабилни“.

Двама души, които са познавали Орлин Русев през съответния период, потвърдиха, че той е човекът, сниман на събитието. Би Би Си визуално прегледа снимките, за да потвърди присъствието на Джамбазов. Иванова, която също се вижда на снимките, фигурира в списъка на хората, които са посочили, че ще присъстват.
Използването на залата за събитието е спонсорирано от бившия депутат от Уест Хем Лин Браун, сега баронеса Браун от Силвъртаун. Тя е номинирана за пожизнено ператорство от министър-председателя сър Киър Стармър.
Баронеса Браун от Силвъртаун заяви пред Би Би Си, че няма „абсолютно никакъв спомен“ за събитието и не вярва да е „срещала или разговаряла с трите лица“.
Няма предположения за неправомерни действия от страна на организаторите или участниците в събитието.
Катрин Иванова е осъдена за престъпления, извършени заедно с Тихомир Иванчев и Ваня Габерова между август 2020 г. и февруари 2023 г., след четиримесечен процес в Олд Бейли в Лондон.
Русев, лидерът на британската шпионска клетка, и Джамбазов, неговият основен лейтенант, вече се признаха за виновни, заедно с още един мъж - Иван Стоянов.
Заедно те са провеждали операции за наблюдение в цяла Европа, насочени срещу врагове на режима на Владимир Путин, включително разследващите журналисти Христо Грозев и Роман Доброхотов, както и руски дисиденти и политически фигури.
Всичките шестима, които се намират в Обединеното кралство, ще бъдат осъдени тази седмица.
В предишно разследване на Би Би Си бяха посочени имената на две жени, които са били част от групата извън Обединеното кралство и които остават на свобода.
Дейността на клетката е била ръководена от Русия от Ян Марсалек - австрийски бивш финансов директор, за когото се съобщава, че се укрива в Москва, след като е избягал от обвинения в измама в Германия след фалита на компанията за обработка на плащания Wirecard.
Марсалек е в полезрението на руските разузнавателни служби. Намерените от британската полиция десетки хиляди съобщения в Telegram между Марсалек и Русев показват тясна координация с „приятелите на австриеца в Русия“.
Размяната на имейли, видяна от Би Би Си, показва, че Русев вече е бил в контакт с Марсалек по време на събитието в парламента през май 2016 г.
Русев е работил като главен технологичен директор на фирма за финансови услуги, след като се е преместил в Обединеното кралство през 2009 г. Ролята му е изисквала да прекарва известно време и в Русия.
Но Би Би Си е научила, че той е бил уволнен през 2012 г., след като е бил хванат да източва значителни суми пари - 130 хил. долара (98 хил. паунда) - в продължение на шест месеца.
След като е уволнен, Русев се представя за легитимен бизнесмен на събития в бранша.
Събитието в парламента е организирано и на него присъстват представители на европейски политически партии, включително на Българската социалистическа партия (БСП), към която Джамбазов и Иванова се присъединяват в началото на 2016 г.

По време на делото бяха прочетени като доказателство съобщения между Джамбазов и Русев, в които първият се хвали с политически връзки във „висшия ешелон“ на БСП. От 2015 г. насам Джамбазов участва активно в администрирането на българските избори във Великобритания чрез посолството. Иванова и Габерова също са работили в това си качество в различни моменти.
На снимки от събитието в парламента, публикувани във Facebook, се вижда, че Русев, Джамбазов и Иванова са седнали зад Георги Пирински, който е бил председател на българското Народно събрание. По време на срещата той е член на Европейския парламент от БСП, която замени Българската комунистическа партия през 1990 г.
Сред другите участници на снимката са Роберто Сперенца, който беше министър на здравеопазването на Италия при министър-председателя Джизепе Конте между 2019 и 2022 г., представители на Социалдемократическата партия на Румъния и съветник от Партията на труда.
В запис на уебсайта на БСП, публикуван преди събитието, се твърди, че на него ще присъстват „представители на всички парламентарни партии в парламента на Обединеното кралство“. Не е ясно дали това се е случило.
Депутатът сър Иън Дънкан-Смит, бивш лидер на Консервативната партия, заяви, че Парламентът трябва да разследва дали групата е имала достъп до сградата и в други случаи.
„Парламентът трябва да проучи какво се е случвало“, каза той.
„Толкова е лесно да се влиза и излиза... Вътре в тази сграда те имат възможност да се сблъскат, да се срещнат, да видят и дори да влязат в офиси, ако не сме внимателни.“
Говорител на парламента заяви: „В момента се намираме в сградата на парламента: „Парламентът е обществена сграда и ние улесняваме посещенията на хиляди хора в имота всяка седмица.
„Разполагаме с надеждни процеси за сигурност, като безопасността и сигурността на всички, които работят в Парламента и го посещават, са наш основен приоритет.
„Членовете на двете камари могат да спонсорират събития... в съответствие със собствената си преценка“, добави говорителят.
По-рано бяха изразени опасения относно сигурността на Парламента в условията на предполагаеми шпионски дейности от страна на държавни структури.
През 2024 г. бившият парламентарен изследовател Кристофър Кеш, на 30 години, отрече да е шпионирал за Китай. Той ще бъде изправен пред съда заедно с 33-годишния Кристофър Бери през октомври.
Две години по-рано MI5 предупреди предполагаем китайски агент, Кристин Лий, че е проникнал в парламента, за да се намесва в политиката на Обединеното кралство.