Продължение от предишния брой

Месец 1: $100 инвестирани закупуват 10 фондови акции на цена $10 на акция. 
Месец 2: $100 инвестирани закупуват 14.29 фондови акции на цена $7 на акция. (30% спад от началната точка на първата закупена акция..) 
Месец 3: $100 инвестирани закупуват 25 фондови акции на цена $4 на акция. (60% спад от началната точка на първата закупена акция..)
Месец 4: $100 инвестирани закупуват 50 фондови акции на цена $2 на акция. (80% спад от началната точка на първата закупена акция..) 
Месец 5: $100 инвестирани закупуват 16.67 фондови акции на цена $6 на акция. (40% спад от началната точка на първата закупена акция.) 
Месец 6: $100 инвестирани закупуват 10 фондови акции на цена $10 на акция. (Обратно в началната позиция, от която Боян е започнал да инвестира.) 

Като равносметка след тези луди 6 месеца на пазара, в които Боян е

преживял ОГРОМНИ СПАДОВЕ,

той се е върнал в началната точка, което до този момент ВИНАГИ се е случвало (дори да е отнемало по-малко или повече от 6 месеца, както в случая), когато се използват фондове, а не акции на индивидуални компании. Неговите приятели смятали, че Боян си е загубил времето и парите за тези 6 месеца, защото той се е върнал точно там, откъдето е започнал – на $10 на фондова акция, т.е. той не е реализирал никакъв растеж или печалба. 

Това обаче е много далеч от истината – Боян е инвестирал $600 (по $100 на месец за 6 месеца) и е закупил 126 фондови акции на средна цена от $4.76 на акция, и сегашна стойност на $10 на акция. Ако днес Боян реши да ликвидира акциите си и да ги обърне в кеш – той би имал 126 фондови акции, умножени по $10 на акция, което е равно на $1,260 в кеш. Това, скъпи мои приятели, е равно на $660 печалба или 110% от сумата, инвестирана за тези шест месеца. 

Ето затова

всеки инвеститор се нуждае от спадове в пазарите,

за да може да се възползва от постоянни купувания на различни цени на фондовите акции, защото когато пазарите се върнат на началната им точка, което винаги се е случвало и ще продължи да се случва, парите, инвестирани в бурните времена на големи спадове, носят по-голям брой акции, които след корекциите на цените им носят многократно по-големи печалби, отколкото инвестирането в един постоянно растящ пазар, както при ситуацията с Атанас.

Как можем да загубим с такава стратегия?

Има едно място, където можем да загубим с тази стратегия и това е инвестирането в индивидуални акции на компании. Причината за това е, че ако сме закупили акции на единична компания на определена стойност и тази компания изпадне в дългосрочна криза или фалира, ние ще загубим всичките си инвестирани пари в тази акция.  

При фондовете нещата стоят коренно различно, затова не трябва да се притеснявате от временните спадове на пазарите, ако имате качествени фондове, каквито избирам за всеки един клиент. Да, стойностите могат временно да паднат, защото падат и цените на акции, закупени в тези фондове, но фондът има свойството да купува и продава различни акции на компании, като по този начин може да се изчиства от слаби компании, които не показват резултати или са тръгнали към фалит, и да купува компании с отлични резултати, но с временно намалени цени на акции, поради дадена кризисна ситуация, в каквато се намираме в момента. 

Един средностатистически фонд, който използвам за себе си и при работата ми с клиенти, менажира между $5 и 8 милиарда и държи между 80 и 120 различни компании под формата на техните акции, с тези пари. При почти всички, с които работя, ние изготвяме портфейл от 4 до 8 различни фонда, което значи, че ние като инвеститори държим фондове с акции на 500 до 1,000 различни компании в различни индустрии във всеки един момент, което намалява риска при инвестирането.  

След кризите, пред които сме изправени, моите очаквания са, че всички фондове ще са много по-балансирани и по-силни от преди шест месеца, защото по време на спадове те могат да добавят нови акции на големи и силни компании на много по-ниски цени и да продават компании, които са с по-слаби позиции. Затова казваме, че кризисните моменти са най-добрите моменти за инвеститорите, които мислят логично, а не емоционално. 

Това е от мен за днес. Ако и Вие имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон - (224) 522-2413 или на електронната ми поща – [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.