Здравейте, скъпи приятели и читатели! Преди всичко, в днешно време се надявам да намирам всеки един от вас в добро здраве и бодър дух, колкото и трудно да усвоим второто с негативизма и страха, от които сме заобиколени в медийното пространство. Както се казва, за някои от медиите най-добрата новина е лошата новина и ако тази лоша новина може да стои за по-дълго време на екрана – още по-добре! 

Но днес аз няма да ви залея с лоши новини, защото истината е, че има доста добри неща, които бих искал да ви споделя и тези от вас, които ще превъзмогнат паниката и страха, ще вникнат в това, което искам да ви покажа и може би ще се възползват по най-добрия начин от него. 

Сега, нека изключим за момент личните си емоции и убеждения и да се фокусираме върху малко финансова математика – как точно да се възползваме от създалата се ситуация. Много от нас са чували, че истински

големите пари се правят по време на кризи

и това е точно така, но проблемът е, че повечето от нас не го вярват наистина и продължават да повтарят едно и също – „Богатите стават по-богати, а бедните по-бедни.“ 

Това навярно е самата истина, но защо се получава така? По мои наблюдения, богатите знаят финансови принципи, към които се придържат много дисциплинирано без да се поддават на емоциите си, докато повечето от нас не си научаваме уроците или пък логически осъзнаваме нещо, но когато в сила влязат нашите емоции, ние губим логиката, която сме следвали до момента и заедно с нея, страхът блокира нашия разсъдък. 

Поради тази причина, днес искам да ви запозная с изключително важна финансова концепция, която в момента е широко използвана от много инвеститори по света и най-вече при пазари, които са непредвидими в близко бъдеще – дни, седмици и дори месеци напред. 

За тази цел ще използваме следната илюстрация, за да проследим инвестирането на пари в две различни ситуации – постоянно растящ пазар (това, за което очевидно всички се молим) и пазар, при който има рязък спад (това, от което всички се плашим). 

Сега, нека започнем с Инвеститор А, когото ще наречем с кодовото име „Атанас“. Атанас е имал заделени $600, които искал да инвестира по $100 на месец за следващите 6 месеца напред. За негов късмет, той се озовал в позиция, в която пазарът растял стремглаво нагоре и това за него означавало, че той е ударил джакпота и е на сигурна печалба. Това е точно така, но какво точно е купил той, като брой на фондови акции, и какво е спечелил като сума след тези 6 месеца. (На графиката отгоре зелената права е тази, която следва движението на пазара и инвестициите на Атанас.) 


Месец 1: $100 инвестирани закупуват 10 фондови акции на цена $10 на акция. 
Месец 2: $100 инвестирани закупуват 8.33 фондови акции на цена $12 на акция. 
Месец 3: $100 инвестирани закупуват 7.14 фондови акции на цена $14 на акция. 
Месец 4: $100 инвестирани закупуват 6.25 фондови акции на цена $16 на акция. 
Месец 5: $100 инвестирани закупуват 5.56 фондови акции на цена $18 на акция. 
Месец 6: $100 инвестирани закупуват 5 фондови акции на цена $20 на акция. 

След като вече знаем всички детайли по инвестицията на Атанас, ние можем да пресметнем средната цена, на която той е закупил своите акции и колко точно акции на фондове е закупил за този период от 6 месеца, при покачващ се пазар.

В случая, Атанас е инвестирал $600 и е закупил 42 акции на средна цена от $14.19 на акция и сегашна цена от $20 на акция, ако той реши да продаде днес всичките си акции и да вземе парите си обратно в кеш. 

Ако Атанас продаде своите фондови акции на днешна цена от $20 на акция, то той би получил $840 (42 акции по $20 на акция), а е инвестирал $600, което води до печалба от $240, което е 40% от инвестираната сума. Това е страхотно и определено добър ход от Атанас, който има самочувствието, че е добър анализатор на пазарите и следи много отблизо всичко свързано с икономическите новини.

Нека обаче видим една  алтернативна ситуация

с Инвеститор „Б“, когото ще назовем с кодовото име Боян. Боян е добър приятел на Атанас, но е отявлен спортист и определено стои настрана от икономическите пазари, нито пък следи новините, свързани с тях. По съвет на Атанас, който както видяхме бе уцелил страхотно време да инвестира, Боян също имал заделени $600, с които искал да си пробва късмета. Речено-сторено, обаче той пък хванал пазар, който до известна степен приличал на сегашния, стремглаво надолу за определен период от време и след това обратно нагоре до началната си точка. Нека проследим как точно са се случили нещата при Боян. (На графиката отгоре, движението на пазара и акциите, закупени от Боян, се определят от синята графика.) 

Ако и Вие имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, Вие можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон – (224) 522-2413 или на електронната ми поща – [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис. 

Следва продължение