ВЪПРОС: Здравей, Ангел! През годините в Америка, наред с пенсионния ми акаунт чрез моя работодател 401К съм успял да спестя някой долар настрани и вече сумата нарастна, но незнам какво да правя с тези пари. Определено имам спестени няколко пъти повече от това, което би ми потрябвало при случай на загуба на доход за 3 до 6 месеца (emergency fund), но съм объркан къде да ги насоча. Не мисля да ползвам тези пари скоро, но винаги може да се наложи. По-вероятно е да продължавам да слагам отгоре на тях в идните години, но бих искал да чуя някои идеи, които могат да ми дадат посока? 

ОТГОВОРЪТ НА АНГЕЛ: Здравейте, това е въпрос, който е много много сложен в тази динамична среда, в която се намираме и крие много подводни камъни (както често обичам да казвам) от гледна точка на Вашите нужди и от гледна точка на икономическата среда, в която се намираме. 

Две от най-важните условия, които един инвеститор обикновено има в такава ситуация са - лесен достъп до парите и сравнително минимален риск от загуба на главницата инвестирана. Най-важната цел, която имаме за такъв тип пари е най-малкото да ги предпазим от инфлацията за следващите три-пет-десет или повече години и ако можем да ги умножим да надскочат инфлацията - още по-добре. Това са параметрите, които гоним и целите, които трябва да си поставим в такава ситуация. 

Нека поговорим за първо за сравнително лесни разрешения на този казус.

В момента, най-лесните краткосрочни разрешения на този казус са Money Market Funds и CD (Certificate of Deposit) акаунти. 

С някои от моите клиенти, в момента използваме Money Market Funds, които плащат около 4% годишна лихва, но се изплаща всеки месец частично, което е хубаво, защото акаунта не е заключен и човек може да си вземе парите по всяко време без да плаща за отваряне на такъв акаунт или за затваряне. Много лесно достъпен и ликвиден тип акаунт, който върши прекрасна работа като алтернатива на спестовен банков акаунт. Годишната лихва е на база на лихвите зададени от Федералния Резерв на краткосрочни правителствени ценни книжа и се рекалкулира на всеки седем дни. Очаква се около септември месец да има лек спад на лихвите от Федералния Резерв и следователно лихвите по този тип акаунти могат да паднат също надолу до към 3-3.5% годишно. 

При CD акаунтите можете да вземете и леко по-висока лихва, ако заключите сумата за 12 месеца, но правилата при тях са зададените от банкови институции, които използват тези пари през това време и ако се наложи да използвате парите преди това, може да има и някакви глоби или да Ви удържат част от договорената лихва. 

Ако говорим за по-дългосрочни стратегии, които да предпазват парите ни от инфлацията, тогава трябва да погледнем към инструменти, които изплащат дивиденти и също така се стремят към растеж на стойностите си, но го правят с минимален риск и възможно най-ниска амплитуда при спадовете.Обикновено, профилът на такъв тип инвестиции се припокрива с дивидентните облигации, които често се асоциират с по-малък риск от традиционалните акции, но също така и доста по-скромен потенциален растеж сравнено с акции, които изплащат дивиденти.

В последните години, аз съм възхитен от определени стратегии, които използвам, съсредоточени около акции на огромни американски компании, които изплащат сравнително високи дивиденти като първа цел и като втора цел се стремят към растеж на стойността на акциите. Използвайки такъв подход, компаниите които влизат в този профил демонстрират голяма устойчивост към запазване на стойностите си при спадове на пазарите и в същото време реинвестират дивидентите обратно в закупуването на нови акции. 

По мои калкулации и наблюдения това е една хубава стратегия за пари, които не са в пенсионен акаунт, не са за налично ползване за разходи, но просто стоят в банката и се нуждаят от “чадър” за инфлацията. Много често такива стратегии могат да играят ключова роля и като начин за получаване на постоянен доход от дивиденти като алтернатива на инвестирането в недвижими имоти с цел получаване на доход от наеми или надбавка към пенсионен доход с много по-лесен достъп до инвестираните суми - частично или в своята цялост.

Например, ако човек е инвестирал $200,000 в дивидентни акции и от тях получава по $1,000 на месец, той може да изтегли по всяко едно време $50,000 от инвестицията си накуп и да я ползва за други цели. Това е невъзможно при същия сценарии с недвижим имот - $200,000 имот, който ни носи чисти $1,000 доход на месец, не можем да продадем едната спалня от имота и да дръпнем $50,000 от него без никакви проблеми или без да вземем заем към имота за изтеглената сума, под формата на Equity Line of Credit.  

Но все пак, това са някои идеи и лични наблюдения, които споделям, за да мога да отговоря възможно най-прецизно и точно на Вашия въпрос, върху които може да се разсъждава и всеки да намери правилното решение за себе си в зависимост от възможностите си, целите си и рисковете, които иска да поеме с парите си.

Надявам се информацията, която ви представих днес да ви бъде полезна и ако е така, моля споделете я с хора, които мислите, че ще се възползват по най-добрия начин от нея.

Това е от мен за днес. Ако имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, Вие можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон - (224) 522-2413 или на електронната ми поща - [email protected]. Въпросите, които четете са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.