Хаосът обгърна Кабул, след разпадането на афганистанското правителство. Талибаните завзеха контрола върху държавата. И докато кризата се усилва, снимки от Кабул показват отчаяните опити на афганистанците да избягат от новия режим. Най-малко 12 души са загинали при опитите си да се качат на някои от военните самолети на летището в Кабул, които иначе са предназначени да евакуират дипломатите от страната. Колко са ранените, никой не знае. Има сигнали, че талибаните възпрепятстват евакуацията на част от хората. Ужасяващи кадри обиколиха света – афганистанци буквално висят от военните самолети, с надеждата, че те ще ги отведат на безопасно място.
Според Байдън хаосът е неизбежен
Президентът на САЩ Джо
Байдънот своя страна защити решението си да изтегли американската армия от страната, заявявайки, че няма да прехвърли войната на пети американски президент. В първото си телевизионно интервю от месеци, държавният глава на САЩ каза, че хаосът е бил неизбежен. „Лидерът на афганистанското правителство, се качи на самолет, а обучените от САЩ афганистански войски изоставиха екипировката си побегнаха“, напомни президентът. Американските части могат да останат в Афганистан и след 31 август, ако дотогава не бъдат евакуирани всички граждани на САЩ.
Байдън потвърди, че между 50 000 и 65 000 афганистанци и техните семейства ще бъдат евакуирани с помощта на Щатите.
Президентът избяга
Намиращият се в изгнание в Обединените арабски емирства (ОАЕ) афганистански президент Ашраф Гани заяви, че е напуснал Кабул, за да предотврати кръвопролитие и опроверга съобщенията, че е взел със себе си голяма сума пари, когато е заминал от президентския дворец.
Гани беше остро разкритикуван от бивши свои министри за това, че е напуснал внезапно страната, когато силите на талибаните влязоха в Кабул в неделя. „Ако бях останал, щях да стана свидетел на кръвопролитие в Кабул“, каза Гани. Гани потвърди, че към момента се намира в ОАЕ.
Талибаните: Променихме се
В първата си пресконференция след поемането на властта, говорителят на талибаните заяви, че те вече не са същите.
Шериат по талибански
Идеологията на талибаните съдържа елементи от радикалния фундаментализъм и специфични – етнически, взети по-специално от пущунския социален кодекс (пущунвали). Това е доста сурова система от ценностни представи и норми, обичаи и ритуали, определящи поведението на всеки член от афганистанското общество. Според ориенталиста „този консервативен кодекс е по-суров от шериата“. През последните години обаче талибаните успяха да се отдалечат от затворената етническа консервативно-социална етика в посока към шериата.
Още през май например говорителят на движението Забиула Муджахид заяви, че движението ще приеме закони, гарантиращи участие на жените в обществения живот, с цел „жените да могат да допринасят за живота на страната в мирна и защитена среда“. Жените ще продължат да получават образование, включително висше. Талибаните обаче смятат да въведат разделно обучение.
Женитетрябва задължително да ходят с покрити коси. Много от тях не са напускали домовете си от дни от страх. Талибаните раздават забрадки и хиджаби на младите момичета, които ходят на училище. Засега обаче повечето жени чакат по-ясни знаци от талибаните. Не е ясно дали те ще могат да излизат сами и дали могат да ходят на работа.
Първи признаци на съпротива срещу талибаните
Четири дни, след като завзеха властта, талибаните вече са изправени пред няколко предизвикателства – протест, празната хазна и изолацията. В сряда, в най-малко два големи града е имало протести срещу талибанското управление. „Вашингтон пост“ допълва, че репресиите срещу протестите са станали в момент, когато талибанските бойци отново са били обвинени, че са използвали стрелба и насилие в опитите си да овладеят тълпите на международното летище в Кабул.
Насилието срещу демонстранти в източните градове Джалалабад, Хост и Асадабад влиза в противоречие с обещанието за приобщаващо управление и всеобща амнистия, прокламирано от талибаните, откакто превзеха афганистанската столица в неделя, пише изданието.
Амнистия
Талибаните обявиха общонационална амнистия на затворниците. Тя обхваща и държавните служители, които ще могат да се върнат на работа. Говорителят на новия режим обеща талибаните да не преследват афганистанските преводачи, работили с „окупационния режим“, и увери, че те няма защо да напускат страната.
Нужда от пари
Талибаните обещаха да подобрят афганистанската икономика, но без достъп до международна помощ и до резервите, държани в чужбина, бъдещето на страната – една от най-бедните в света, се очертава трудно. Някои страни вече заявиха, че замразяват подкрепата си. Международният валутен фонд обяви, че ще спре помощта си за Афганистан заради несигурността относно статута на властта в Кабул.
„Както винаги МВФ се ръководи от мнението на международната общност“, каза говорител на институцията пред АФП. Световната банка има около 20 текущи проекта за развитие в страната и от 2002 година е предоставила 5,3 милиарда долара, основно под формата на субсидии. Не е ясно какво ще е бъдещето на тези програми, тъй като банката полага усилия да изведе служителите си от страната.
Сега приходите на талибаните са между 300 милиона и над 1,5 милиарда долара годишно, изкарвани най-вече от престъпни дейности, като продажба на опиум, наркотрафик, рекет на местни предприятия и отвличания срещу откуп.