Рекордните 42 секции ще отворят врати за българите в САЩ, а 4 в Канада. Това е окончателното решение на ЦИК след масовото подаване на заявления за гласуване в чужбина. Пълен списък може да видите по-долу.

Крайният срок за подаване на завления за гласуване в чужбина изтече във вторник и цифрите показват, че българите в Съединените щати са по-активни от всякога и ще има доста допълнителни избирателни секции.

Според сайта на Централната избирателна комисия (ЦИК) до полунощ сигурните заявления в Америка наброяват 2561, като само 300 са подадени във вторник.

В повече от 20 града в Америка са събрани нужните 40 заявления за отваряне на нова секция. Това в допълнение към 14-те, които ЦИК разкрива автоматично.

Така в района на Чикаго освен двете секции - в даунтаун Чикаго и в Дес Плейнс, вероятно ще може да се гласува и в Шамбург. Другите две предградия на Чикаго, които се бореха да отворят допълнителна избирателна секция - Шилер Парк и Елк Гроув Вилидж, не успяха да съберат нужните 40 бройки, но е вероятно те ще обединени в една секция по предложение на генералния консул.

В Батон Руж, щата Луизиана, ще могат да гласуват за първи път със събрани 56 заявления. Секции ще има и в Индианаполис, където българите успяха да подадат 52 заявления, в предградието на Сейнт Луис - Мадисън, където е и първата българска църква в САЩ „Света Троица" с 54, Детройт с 50, Калъмбъс, Охайо с 48 и Синсинати, Охайо, със 69 заявления.

На северозиток допълнителни избирателни секции ще има в Ню Йорк - Куинс, с 56, Норуолк с 55. В Маунтинсайд, щата Ню Джърси, ще има избирателна секция благодарение на 62-те събрани завления.

В Калифорния пък ще може да се гласува в Сан Диего (61), Сакраменто (49), Сан Франциско (63) и в предградието Конкорд със 65 събрани заявления.

Сънародниците ни в южните щати ще могат да пуснат бюлетина в Далас, Тексас, където заявленията за гласуване наброяват 49, в Хюстън, Тексас, те са 62. Във Финикс, щата Аризона, активните българи са събрали 66 заявления.

Българите в Сиатъл пък са събрали 93 заявления, а тези в Питсбърг, Пенсилвания - 54. Допълнителни секции ще има още във Вирджиния Бийч (52), Нейпълс, Флорида с 46, Брумол, щата Филаделфия с 59 и Денвър, Колорадо, с 66 сигурни заявления.

В Канада остават четирите избирателни секции, отворени от ЦИК - Отава, Монреал, Брамтън и Торонто.

"През последните седмици доста много секции се отвориха, особено в Щатите. Изглежда,  всички реагират в последния момент, но важното е, че има секции в Шамбург, Илинойс, в Ню Йорк в района на Куйнс, Норуолк", сподели координаторът на процеса в Ню Йорк Елена Хамбарджиева. Тя е част от проекта за масово гласуване извън в чужбина „Инициатива за България". Според нея обаче, след като процесът на откриване на допълнителни избирателни секции приключи, започва масово информиране и достигане до всички българи в Америка, Канада, а и по цял свят. „Сега всички тези инициатори в различните градове трябва да помогнат за сформирането на изборна секция с намиране на помещение и доброволци. Ще бъде много трудно на Министерството на външните работи в Родината да организира всичко", споделя още Хамбарджиева.

МВнР вече изрази опасения, че парите за избори в чужбина няма да стигнат. Тази седмица още 300 хиляди лева бяха пренасочени към отпуснатите 1,2 млн. лв. за организация на изборния процес зад граница.

Друго притеснение за организаторите е трудното намиране на членове на избирателните комисии в секциите. Те трябва да работят почти 24 часа и в повечето случаи почти безвъзмездно - хонорарът е няколко долара.

До редакционното приключване на BG VOICE изглеждаше, че за изборите на 5 октомври в чужбина ще има над 430 избирателни секции, а при оптималното изпълнение на проекта за масово гласуване на българите зад граница между 250,00 и 300,000 се очаква да пуснат бюлетина.

За да достигнат до всички българи, в Ню Йорк се готвят да започнат масова информационна кампания още отсега. „Нямаме пряк достъп до всички българи, ще се наложи да се лепят плакати, да се организират събития във Фейсбук, но най-важното е хората да бъдат информирани, че ще има допълнителни секции, за чието разкриване се борихме всички", обяснява още Хамбарджиева.


Атланта 1
Бостън 1
Брумол-Филаделфия 1
Вашингтон 1
Дес Плейнс 2
Лас Вегас 1
Лос Анджелис 1
Ню Йорк 1
Оукланд 1
Сейнт Питърсбърг 1
Сънивейл 1
Форт Лодърдейл 1
Чикаго 1
Батон Руж 1
Бостън 1
Вирджиния Биич 1
Далас 1
Денвър 1
Детройт 1
Индианаполис 1
Колумбус Охайо 1
Конкорд 1
Маунтинсайд Ню Джърси 1
Медисън 1
Нейпълс Флорида 1
Норуолк 1
Оклахома Сити 1
Питсбърг 1
Сакраменто 1
Сан Диего 1
Сан Франциско 1
Сейнт Пол 1
Сиатъл 1
Синсинати Охайо 1
Солт Лейк Сити 1
Финикс Аризона 1
Хаянис Масачузетс 1
Хюстън 1
Шаумбърг 1
Ървайн 1
Хаянис 1