Трънчанин разглежда агитационни материали за референдума

С голямо мнозинство жителите на община Трън отхвърлиха проекта за златодобив в региона. На местен референдум в неделя гласуваха 58.4% от хората с право на глас, а 94% отговориха с „да" на въпроса: „Против ли сте община Трън чрез общинския съвет да одобрява устройствени планове, определящи територии за добив и преработка на метални полезни изкопаеми?" С това на практика жителите указват на местните власти да не разрешават на инвеститора „Евромакс сървисиз" от групата на „Асарел-Медет" да изпълни проекта си.

За противниците на добива в региона, обединени около сдружение „Трън", резултатите не са изненада и ясно показват какво е мнението на хората. От „Евромакс сървисиз" очаквано ги определят като плод на манипулативна кампания. Самото допитване беше предложено от вече бившия кмет на общината Станислав Николов, който обяви, че не може да не се допита до населението, след като е бил свидетел на негативната реакция на местните срещу дълбаенето в околностите, което неминуемо ще разруши екологичната среда.

В един от малкото местни референдуми в България напоследък гласуваха 2,081 души от общо 3,565 имащи това право, което прави допитването валидно. Недействителни са 21 от подадените бюлетини, а 1,935 от останалите са отбелязани с „да". Хората, подкрепящи проекта, които трябваше да отговорят с „не", са едва 125. Резултатите бяха обявени късно в неделя вечерта от общинската избирателна комисия. „Самата избирателна активност говори достатъчно красноречиво за това какво всъщност е истинското мнение на хората", коментира председателят на сдружение „Трън" Румяна Боянова. Според нея няма да е изненада, ако референдумът бъде атакуван в съда, тъй като „срещу волята на гражданите стоят доста сериозни икономически интереси".

От „Евромакс сървисиз" коментираха, че приемат резултатите като очаквани на фона на „масираната манипулативна кампания" сред местното население. „Отклоняването от законово установената процедура за разглеждане на такива инвестиционни проекти обаче е разочароващо за бизнес климата в страната", добавиха оттам.

Това беше вторият опит да се организира референдум по темата в Трън. Допитването беше насрочено първоначално за 26 март заедно с парламентарните избори, но беше отменено заради процедурни пропуски. Междувременно беше променен и самият въпрос, тъй като според временно изпълняващата длъжността кмет в момента Цветислава Цветкова новата формулировка е по-издържана юридически и няма да бъде атакуема. Предишният кмет Станислав Николов пък подаде оставка седмица преди референдума по „лични причини". Той е подсъдим по дело за блъснато с кола дете отпреди две години.

Въпросът за референдума беше формулиран по този начин, тъй като подземните богатства са изключителна държавна собственост и местните власти нямат право да се разпореждат с тях. В правомощията на общинския съвет е да одобрява устройствени планове. Самото решение за провеждане на референдум беше атакувано на няколко пъти както от компанията, така и от областния управител на Перник, а в момента се протестира от Окръжна прокуратура-Перник. Основният аргумент е, че общинският съвет не може да откаже одобряване на устройствен план, независимо какво предвижда той, ако всички законови стъпки са спазени.

Подобен случай, макар и без референдум, имаше преди няколко години в Крумовград, където твърдящата, че е канадска компания „Дънди прешъс металс" подготвяше проект за златодобив. Тогава общинският съвет в града отказа да одобри техническото задание за подробен устройствен план, но в крайна сметка съдът го задължи. В момента компанията изгражда съоръженията, а мината трябва да заработи до края на следващата година. „Дънди" реално е наднационална корпорация, която просто ползва за седалище Канада. Трън пък е известно борбено градче, от което произлиза и прословутият някога Трънски партизански отряд, начело на който е бил Славчо Трънски.