Броени дни до 15 септември директори се оплакват от бавната и постоянно сриваща се електронна система на министерството на образованието. Според директорите в нея трябва да се попълва голям обем данни преди началото на учебната година и настояват да бъде потърсена отговорност от виновните за тази ситуация. За първи път у нас училищното и предучилищното образование ще има единна електронна система. '
Направена е от пет фирми.
За да заработи системата на 15 септември - до 7 всички учители трябваше да са въвели информация за всеки ученик, учебна програма, уроци и среда на живот. Но училищата алармират за непрекъснати сривове.
Идеята е много хубава, перфектна. Реализацията - калпава.
Ако тръгнат да влизат учителите, ако тръгнат да влизат учениците, защото те имат право да виждат дневника, няма да издържи“, обясни Николина Георгиева-Младенова- ръководител информационни и комуникационни технологии в 119 СУ - София.
Ръководителят на системата обясни, че са увеличили броя на сървърите, които да обслужват платформата.
„По стара българска традиция срокът беше 7 септември - всичко се прави в последния момент и се предизвика много голямо натоварване. Едно от действията беше увеличаване броя на виртуалните сървъри, които посрещат заявките на потребителите и тези забавяния бяха изчистени на 9 септември около 12 часа“, заяви Драгомир Манов-ръководител на проекта.
В същото време става ясно, че тази учебна година няма да има тестове срещу COVID и маски.
МОН въведе нови временни противоепидемични мерки в детските градини, яслите и училищата.
Класните стаи трябва да се проветряват на всеки час.
"Сложна организация за трета поредна година. Запазили сме всички маркировки по пода на училището, така че да има еднопосочно движение за учениците", разкри още Стаматов.