По-рано през тази седмица основателят на Amazon Джеф Безос обяви, че ще инвестира всяка година по 1 млрд. долара от Amazon в компанията си Blue Origin, която трябва да бъде пряк конкурент на SpaceX
Не останаха много бизнес сектори, в които Amazon да няма поне частично присъствие. Компанията на Джеф Безос, която вече е четвърта по пазарна капитализация в света, започна като онлайн търговец, но отдавна е нещо много повече. Десетки разширения на бизнеса - към собствени продукти, към създаването на облачни услуги, към видеострийминг услуги, доставки на храна и какво ли още не - направиха Amazon компания, която наистина може да твърди, че има почти всичко - от A до Z. Сега онлайн гигантът се насочва към ново поприще, носещо в себе си потенциал за приходи от милиарди долари - предаването на спортни събития.
Американските потребители, които имат абонамент за услугата Amazon Prime (видеострийминг, безплатни доставки и други отстъпки), ще могат да гледат през следващия сезон четвъртъчните мачове от американската футболна лига NFL. През миналата година те се предлагаха от Twitter - част от стратегията на създателя на платформата Джак Дорси да върне популярността на социалната мрежа, която се оказа неуспешна. Сега Amazon ще плати 50 млн. долара, за да излъчва за клиентите си спортните предавания.
Сумата за правата е изключително ниска, смятат анализаторите на сектора. Компанията на Безос вече е лидер в толкова много области, че 50 млн. долара, дори и да са само за експеримент за излъчване, са най-малкото оправдани. Amazon за пореден път се ориентира добре в света - въпреки че броят на гледащите традиционна телевизия в глобален план спада, Безос знае, че това се дължи не на самото съдържание, а на променящите се вкусове как и къде да бъде доставяно това съдържание. Интернет магнатът знаеше това още когато навлезе във видеострийминга, а с получаването на частични права за един от водещите спортове в САЩ ходът може лесно да бъде наречен предизвестен успех.
„Amazon купува правата и показва, че разбира несравнимата сила на спортовете да дърпат нови клиенти", коментира Майкъл Нейтънсън, анализатор в анализаторската компания MoffetNathanson, в бележка към клиентите си. И е прав. Вземането на правата за NFL и прибавянето им към всички останали плюсове, които носи още абонаментът за Prime, е сигурна формула за успех, макар мачовете в четвъртък редовно да са критикувани за по-ниското си качество спрямо тези в понеделник и неделя.
Amazon търси всевъзможни начини да достигне до нови абонаменти за Amazon Prime. Услугата струва 99 долара на година. Което означава, че за да покрие само чрез нея разходите за правата към NFL, Amazon трябва да добави 500 хиляди нови потребители. Числото не е нереалистично - официални данни за абонатите на услугата няма, но според анализатори от Baird те са над 60 млн. души само в САЩ. Услугата се предлага и в Белгия, Канада, Франция, Индия, Италия и Испания, но все няма данни дали клиентите в тези страни ще могат да гледат NFL.
Малко сектори гарантират толкова сигурен успех, колкото предаването на спортни събития. Макар четвъртъчните мачове да не са тези с най-висок рейтинг, NFL продължава да е сред най-доминиращите предавания в щатския ефир и се следи от милиони само в САЩ. Погледнати през призмата на абсолютна гледаемост, през последните години рейтингите спадат. Една от причините обаче е именно в това, че хората не искат да гледат телевизия по традиционния начин - а не защото имат проблем със съдържанието.
„Фокусът ни е върху това да дадем на потребителите си възможно най-доброто премиум съдържание, като им дадем и свободата да го гледат където и когато си поискат", коментира Джеф Блекбърн, вицепрезидент по бизнес развитието в Amazon. „Добавянето на Thursday Night Football към Prime Video е крачка напред за нас и достигането на визията, която имаме относно това какво трябва да получават клиентите на Prime по целия свят."
За да пуска в социалната си платформа четвъртъчните мачове от NFL, преди година Twitter плати едва 10 млн. долара, или пет пъти по-малко, отколкото компанията на Безос. Това обаче си има обяснение - сделката между Twitter и NFL облагодетелстваше предимно NFL. Twitter предаваше мачовете безплатно и не можеше да слага свои реклами в съдържанието, така че целта на упражнението се свеждаше до привличането на нови потребители в социалната мрежа - план, който се провали.
Цената за Amazon е по-висока, защото и целта е много по-различна. Всичко, което Amazon прави, в крайна сметка се връща към основния сайт и усилията още повече потребители да пазаруват онлайн, използвайки услугите на фирмата. Не липсват и експерти, според които Аmazon дори може да няма големи очаквания към NFL в портфолиото си, а просто прави експеримент. „Това, че плащат пет пъти повече, отколкото Twitter, няма значение", коментира Майкъл Пахтер, анализатор в Wedbush пред Los Angelos Times. „Amazon експериментира и 50 млн. за подобен експеримент са малка капка в морето."
Проблемът за компанията може да се окаже фактът, че правата не са ексклузивни - мачовете ще продължават да бъдат излъчвани и по телевизията. Освен това различните „порции" американски футбол са разпределени сред различни компании. Verizon например има права както върху тези в четвъртък, така и върху неделните и понеделнишките мачове, които обичайно имат по-висок рейтинг от тези в средата на седмицата.
Едно обаче става все по-ясно от последния ход на Безос - за Amazon няма нито забранени, нито прекалено страшни територии. Интернет магнатът и екипът му очевидно са готови да експериментират с всичко, стига да доведе до още по-ускорено разрастване на компанията. Остава въпросът дали феновете на американския футбол ще последват тенденцията за все повече телевизионно съдържание извън телевизора.