Поколението Y - така социолозите наричат родените през 80-те години. Те са независими, с подчертана индивидуалност и ревниво пазена свобода. Израсли са в мрежата и живеят в свят без граници.

Българите от авангарда на това поколение изглеждат, сякаш кризата е минала край тях, без да я забележат. Докато родителите им говорят за безработица и безпаричие, те обсъждат нови проекти. Харесват ли ни или не, те са бъдещето и вместо да им налагаме остарели стереотипи на работа и живот, по-добре да се опитаме да ги разберем.

„В Кент, Англия си бяхме много добре устроени - казва Стаси. - Имахме си хубав собствен дом, приятели и хубави доходи, живеехме добре. Да, често ни задават въпроса, защо тогава се върнахме в България? Защото не искахме децата ни да стават англичани, да загубят българската си идентичност...“

Станислава и Станимир Стоянови твърдят, че нито за миг не са съжалили за избора си - да живеят в село Енина, близо до родния им град Казанлък.

Стаси цял живот се е занимавала със спорт и мечтите й са били в тази насока. Тренира волейбол. Когато е в гимназията, много нейни съученици заминават в колежи в Америка, където тийнейджърите със спортни постижения са на почит. Иска й се да замине, но няма как, тъй като не е достатъчно висока.

Тя успява да вземе максимума от Националната спортна академия, като за 4 години покрива два бакалавъра - за учител по физическо възпитание и спорт и по спортен мениджмънт. Завършва и следдипломна квалификация за класически масажи и спа терапии.

Когато е в IV курс, заради любовта отказва предложения за стаж към Министерството на спорта и спортната федерация по волейбол - за организиране на състезания.

Отличничката отказва също магистратура и да остане като асистент в академията. „Вече бях срещнала любовта на живота си - Станимир и бяхме говорили да замина при него в Англия“, споделя тя.

Станимир завършва механотехникум, от много малък работи и помага на чичовци в строителството и е талантлив самоук майстор. Работи в Испания около 2 години, връща се. За Англия заминава през 2009-а, по предложение на негови познати българи, които регистрират там фирма. Специализира се в довършителни строителни дейности.

За 15-те години, през които работи в Англия, малката фирма се разраства, в момента има няколко халета. Станимир е на позицията главен управител, следи за производствения процес, инсталациите, ръководи екипи, води обекти. „Наричаха го „меджик мен“, навсякъде при по-специални обекти пращаха него, защото успяваше да се справи с всякакви ситуации“, хвали го Стаси.

Последните му няколко обекта са по така наречените умни къщи, с автоматизирано включване от разстояние на различни уреди и системи, само от едно мобилно приложение на телефона.

В тези къщи за милионери в Лондон и в провинцията Станимир се справя с всичко. „Инсталациите много му се отдават, интересни са му. Това е една сравнително свободна ниша в България, в която той иска да се развива, като приложи опита си от Англия“, казва Стаси.

Запознават се, когато тя е на 13, а той - на 19 и е в казармата. Станимир е като гарант пред родителите й, че ще я изведе и прибере невредима вкъщи, а тя движи заедно с неговите компании. Отношенията им са приятелски. Той заминава за чужбина, тя влиза в университета, виждат се само по празниците, пишат си по скайп.

Зимата на 2013-а той се прибира за по-дълго. На Стаси й предстои да завърши университета. Тогава между двамата припламват искри, той си заминава за Англия, тъгуват, че са разделени.

Оказва се, че бабите им са били колежки в работата и приятелки, ходили са с децата си на море заедно. Това тя разбира, когато той я кани да живее при него в Англия, праща й билет, купува й 30-килограмов куфар и й поръчва да мине през родителите му, да му занесе багаж.

Така тя се запознава с бъдещите си свекър и свекърва, които пращат по нея 10 литра ракия и домашни суджуци. А те й показват черно-бели снимки, как двете им баби са били на море. „Писано ни е било... Майка ми, като виждаше как Стани ме вози и прибира, или кара на състезание, ми казваше: „Това момче те харесва“, а аз й виках: „Мамо, той е голям, ние сме само приятели“, смее се Стаси.

Желанието на Стаси е да замине на бригада, за да си събере пари за апартамент в Казанлък, даже си харесва квартал, място, но не иска да е с ипотека.

„С такива мечти исках да замина, но Стани обърка или пренареди мечтите и плановете ми - въпрос на гледна точка“, казва тя.

Заминава при него в Лондон през юли 2014-а и 6 месеца живеят в една къща с много хора, в малка тясна стая 3 на 2 м, с гардероб, телевизор и единично легло, на което спят двамата. През 2015-а си купуват собствен дом и се устройват в Кент, където жилищата са много по-евтини. Заживяват в хубав квартал с училища, детски градини, магазини и гара, на един час път от Лондон с влак.

В новата къща Стаси си отваря собствен кабинет за масажи и спа терапия и 10 години работи на частна практика. В края на 2016-а се появява дъщеря им Ева. Започват по-често да се прибират в Казанлък, идват при тях и родителите на Стаси, които тогава са в Германия.

Когато Ева е на 2 години, Стаси си казва, че това дете не бива да учи в I клас в Англия. Тя вижда как в познатите й семейства, които са по 10-20 години на Острова, порасналите им деца вече не са българи, стават англичани.

Като казва на Стани, че иска да се приберат в Родината, първоначално той е против. Как да зареже хубавата си доходна работа и да се върне в България, в неизвестното. През 2020-а се ражда синът им Самуил.

Междувременно те и децата стават граждани и на Обединеното кралство. Решението е чисто стратегическо. С британския паспорт могат да пътуват свободно до САЩ, Канада, Австралия, а българският им отваря път към Европа.

„Когато си вземахме британските паспорти, бях с блуза с български шевици. Попитаха ни, дали ще се закълнем във вярност към английската кралица и ще обещаем пред Бога, че ще спазваме законите. Казах: „Аз няма да се кълна на никаква кралица, аз съм българка!“, смее се Стаси и добавя: „Моята българска принадлежност и коренът ми са много силни“.

Цели 6 години те планират своето завръщане - с документите, с дома, с работата. Имат спестени пари да си купят втора къща, но избират да си купят дом в България.

Две години подред през лятото търсят къща. Спират се на село Енина, което е на 3 км от Казанлък, като е свързано с велоалея. В селото има училище, детска градина, лекар, зъболекар.

Къщата, която си харесват след дългото търсене, е с 3 спални, склад и 2 тоалетни, мазе, голяма веранда, отвън със стаичка с камина и пещ. Багажа прекарват на 3 курса с бус. На 11 юли 2023-а се прибират Стаси с децата и есента Ева тръгва на училище.

„Само в нейния клас от 15 деца 6 са на българи, завърнали се от Лондон, Холивуд, Гърция, Кипър, Испания и Словакия“, казва Стаси.

Още когато купуват къщата, започват сериозните въпроси, с какво ще се занимава тя. В Англия приема нутриенти, хранителни добавки на основата на плодове и зеленчуци FitLine и с изненада установява коренна промяна - възстановява се, има по-добър сън, отслабва.

В Нотингам, Англия Стаси завършва курс по директен маркетинг и тренинг за водене на презентации. В рамките на 6-7 месеца започва да води конгреси, бизнес академии, бизнес презентации. Харесва й свободата да живее без ипотека и сама да си прави графика.

Сега в Енина основно провежда консултации онлайн или наживо, работи с екипа си, пътува, когато може, ходи на международни събития.

„Покрай тези изяви установих, че мога да говоря добре пред публика“, казва Стаси. Това й дава куража да започне подкаста „Обратно в България“, в който чрез интервюта разказва истории на завърнали се в Родината българи.

„Винаги ми е било интересно да слушам истории на завърнали се. Вълнували са ме въпросите, защо едни хора се връщат, а други се отказват. Имам и лична мотивация да го направя - заради едни приятели, които смятат, че „в България е една дупка, в която нищо не се случва“.

„В подкаста винаги насочвам вниманието към това, че е важно човек да пробва, за да види дали е неговото, или не. Да не съжалява после, че не е опитал. Всички завърнали се говорят за чувството за дом. Никой не ти говори за пари и колко е скъпо в България“, коментира тя.

„Снимам подкаста в „Гранд ризорт Павел баня“ в един 5-звезден хотел. Собствениците толкова много прегърнаха идеята за завръщащите се българи, че скочиха и казаха, че сме добре дошли и за снимки, и на почивка“, споделя Стаси.

Каналът й в ютуб се развива в посока „Стаси Стоянова“, както е брандът й. Новият й проект е, в продължение на година да проследява историята на семейство с 3 деца, което се завръща от Англия - едно чисто емоционално решение, и как дамата е успешна в България.

Стаси е доброволец и в платформата „Ела си у дома“, където е мениджър събития. От една фейсбук група за 8 месеца проектът се разраства до общност от близо 15, 000 души - българи или от чужбина, такива, които се завръщат, или хора с родители, които искат да върнат.

Станимир продължава да урежда дома им в Енина. „Той е и много способен градинар, обича да отглежда растения, близък е със земята, докато аз казвам, че мога само да нарежа салатата“, смее се Стаси.

Напролет планират регистрацията на собствена фирма, с която да работят по проекти „Умен дом“. Тепърва предстои на Станимир да събере контакти с хора, заинтересовани от тези къщи на бъдещето.