Метростанция “Младост 1”

 

Софийското метро вече почти ще прекосява столицата на България. Участъкът "Цариградско шосе" - "Младост" ще бъде открит предсрочно след по-малко от 15 дни - на 25 април, съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова. Това обаче съвсем не значи, че влаковете ще започнат да се движат на момента. По стар български обичай откриването е само за камерите и обществеността. Пътниците ще могат да се качат на метро до "Младост" едва през август, когато отсечката реално ще бъде пусната в експлоатация. По план церемонията трябваше да се проведе през май, но изпълнителят свършил по-рано работата по обекта и от общината чевръсто се раздвижиха да пренесат тържеството през април. С новите релси вече ще са свързани най-големият жилищен комплекс в столицата "Люлин" с изхода на София към магистрала "Тракия".

На "Цариградско шосе" ще има и подземен паркинг за 1,300 автомобила. Засега ще е безплатен за ползващите го през първите два часа, а след това по 50 ст. на час. Задължително шофьорът обаче ще трябва да си купи билет за метрото, с което да стигне до центъра на града. През август ще бъдат открити още два паркинга по втория лъч на метрото за 1,200 коли.

Метрото на София е един от най-дълго изгражданите обекти в България. Решението за построяването му е взето в далечната 1972 г. Тогава се приема план, според който то ще се състои от три диаметъра. Първи диаметър: жк „Обеля" - жк „Младост" (червена линия на картата); Втори диаметър: кв. „Хладилника" - кв. „Илиянци" (синя линия на картата); Трети диаметър: кв. „Княжево" - жк „Васил Левски" (зелена линия на картата).  Първите строителни работи започват през 1979 г. по най-натоварената линия: от жк „Люлин" до пл. „Света Неделя" - с метростанции „Вардар" и „Люлин". Две години по-късно е оформена метростанция до НДК. Към края на социализма строителните дейности са силно забавени, а с тежката финансова криза от края на 80-те и началото на 90-те години и направо спрени. Изграждането на метрото е възобновено едва след 1995 г. Бурното откриване на метростанции обаче се случва още пет години по-късно. Последната открита засега бе тази на Софийския университет - пуснаха я в експлоатация на 8 септември 2009 г. Тъй като е съветска разработка, първите мотриси, използвани в подземната железница на София, бяха изработени в Съветския съюз още преди разпадането му. Но и след това България продължи да закупува само руски влакове за метрополитена си. Дори последната обществена поръчка за доставка на вагони - през 2005 г., пак бе спечелена от Русия. Средната скорост на влаковете в метрото не е по-различна от техните събратя от БДЖ. Към 2010 г. е била едва 38,84 km/h. За сравнение автобусите в София се движат с 19,4, а трамваите - с 12,7 km/h.