Шествие с искане за съдебна реформа се провежда в София. Организатор е инициативата „Правосъдие за всеки“.
Демонстрацията започна пред Съдебната палата в столицата, а после събралите се хора тръгнаха към Народното събрание.
Според организаторите смяната на бившия главен прокурор Иван Гешев с Борислав Сарафов не е реформа. Те посочиха, че е нужен нов състав на Висшия съдебен съвет и смятат, че длъжността главен прокурор не е нужна.'
Подмяната на Гешев със Сарафов е огромно разочарование, заяви пред протестиращите Кирил Петков от "Продължаваме промяната - Демократична България". Според него все пак има промяна, която се изразява в това, че сегашният изпълняващ функциите главен прокурор Борислав Сарафов знае, че може да бъде разследван.
Кирил Петков коментира пред журналисти, че те ще искат да се случват истински реформи. По думите му те са против идеята, че Гешев може да бъде заменен от Сарафов, а Сарафов с някой друг, който не е реформаторски човек и "има старите задкулисни истории".
„Ние сме тук да гарантираме, че това е гражданско общество, то няма да си затваря очите и ако види, че такава подмяна се случва, много ясно и гласно ще застане срещу нея“, каза Кирил Петков.
Румяна Христова е една от излезлите на протест тази вечер. Пред БГНЕС тя посочи, че е действащ юрист с повечр от 30 години стаж. „Дойдох заради това безобразие, което се случва във ВСС и заради тяхното незаконосъобразно решение само от прокурорската квота да изберат и.д главен прокурор Борислав Сарафов. В крайна сметка смениха Гешев, за да сложат нов Гешев, който се казва Сарафов“,каза тя. Според нея това е бил най-лошият вариант, който е можело да се направи.
За поисканите от „Продължаваме промяната – Демократична България“ седем гаранции за изпълнението на декларацията за управление на Николай Денков и Мария Габриел, Кирил Петков посочи, че това не е коалиционно споразумение.
„Този документ е механизъм за гарантиране на реформаторската програма. Това означава, че тези седем гаранции искаме да ги разпишем в детайл, но това не е коалиционно споразумение“, каза Петков. Искаме двете страни да го подпишат, защото до този момент устните уговорки изглежда, че не работят достатъчно добре, добави той.
Преди седмица Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) реши, че временно изпълняващ функциите на главен прокурор ще бъде Борислав Сарафов, който до този момент беше заместник главен прокурор и директор на Националната следствена служба. Той ще изпълнява функциите до избора на нов главен прокурор от Пленума на ВСС.
Министърът на правосъдието Атанас Славов обяви, че следващата седмица ще обжалва във Върховния административен съд решението на прокурорската колегия на ВСС за избора на Борислав Сарафов зато изпълняващ функциите на главен прокурор.
Вчера Пленумът на ВСС реши да открие процедура за избор на нов главен прокурор. Решението беше подкрепено с гласовете на 12 от членовете на съвета, а четирима гласуваха "против".