Строго секретен сонар на военноморските сили на САЩ, който следи за вражески подводници, е отчел имплозията на подводницата „Титан“, чийто останки бяха открити в четвъртък.
Военните обаче се надявали, че е някаква грешка и са спестили информацията, за да се даде шанс на започване на спасителна мисия, пише DailyMail.
Военноморските сили поддържат акустична система около своя бряг за ранно откриване на вражески подводници, която работи от 50-те години на миналия век.
Именно тези уреди първи засекли звука от имплозията. Той дошъл точно от района, където бяха намерени останките в четвъртък, разказва за DailyMail високопоставен служител военноморските сили.
Отломки са били намерени близо до предполагаемия район, където е изчезнала подводницата "Титан". В отломките са разпознати спускателната рамка и задният капак на батискафа. Всичко говори за "катастрофална имплозия", при която няма шанс някой да е оцелял, смятат експертите, Възможно е и причината да е сблъскване с "Титаник".
Контраадмирал Джон Моугър, командир на Първи район на бреговата охрана, и капитан Джейми Фредерик, координатор за реагиране на Първи район на бреговата охрана, дадоха пресконференция за търсенето на подводницата с петима души на борда, която е изчезнала в дълбоки води край бреговете на Канада от неделя. Потвърдено бе, че са идентифицирани останки от подводницата - те се намират на малко поле с отломки, които не са на "Титаник". от Бреговата охрана поднесоха съболезнования на семействата на загиналите.
Френският кораб L’Atlante подготвисвой дистанционно управляван подводен апарат Victor 6000, който да пусне под водата. Той беше последната надежда за спасяване на подводните туристи, ако бяха заседнали. Спасителните екипи бяха обнадеждени, тъй като са чули още почуквания. В светлината на новите факти произходът им е неясен.
Разширена е площта на издирвателната операция. Претърсването се извършва на територия два пъти по-голяма от тази на американския щат Кънектикът, а дълбочината на океана е 4 километра.
Петимата души на борда на "Титан" разполагат с кислород до 14:00 часа българско време, а преи намерането на отломките ръководителите на издирвателната операция заявиха, че все още целта е локализиране и спасяване на човешки животи.
Дори да беъде открит батискафът, изваждането му би било изключително трудно заради голямата дълбочина. Останките на "Титаник" са на 3810 метра под морското равнище.
Към операцията се присъедини френски подводен робот, способен да се спусне на дълбочина 6000 метра. Той разполага с дистанционно управляеми манипулатори, способни да режат въжета.
Изчезналият батискаф "Титан" бе апаратът, с който петима души възнамерявали да се доближат до останките на легендарния океански лайнер "Титаник", потънал преди повече от век.
На борда на туристическата подводница, изчезнала в северната част на Атлантическия океан, с крайна цел да достигне останките на „Титаник“, са пътували петима души, сред които и няколко милиардери.
Сред изчезналите е 58-годишният британски милиардер и изследовател Хеймиш Хардинг. Съобщава се още за френския изследовател Пол-Хенри Наржеоле, двама пакистански бизнесмени – баща и син, както и за главния изпълнителен директор на фирмата, която организира гмуркането.
Билетите за 8-дневното пътешествие, което включва и гмуркане, струват 250 000 долара, така че не са достъпни за бюджетно пътуване.
Британският изследовател Хамиш Хардинг е председател на частната компания за самолети Action Aviation. 58-годишният Хардинг е известен с амбициите си да пътува на странни места, като автобиографията му включва околосветско плаване, антарктическа експедиция с астронавта от „Аполо 11“ Бъз Олдрин и исторически полет на ракетата New Shepard на Blue Origin миналата година година.
Хардинг също работи по проект за стартиране на редовна услуга с частни самолети до Антарктика, работейки с компания, наречена White Desert, и също така си сътрудничи с индийското правителство по проект за повторно въвеждане на осем диви гепарда от Намибия в Индия, под егидата на Explorers Клуб.
Шахзада Дауд и синът му Сюлеман, членове на една от най-известните фамилии в Пакистан, също са на борда. Тяхната едноименна фирма инвестира в селското стопанство, промишлеността и здравния сектор. Шахзада Дауд също е в борда на попечителите на базирания в Калифорния институт SETI, който търси извънземен разум.
Стоктън Ръш, главен изпълнителен директор на OceanGate, компанията, която организира експедицията, също е на подводницата.
Петият член е 73-годишният френски изследовател Пол-Анри Наржолет, става ясно от публикация на Хардинг малко преди излизането в океана.
Мащабната издирвателна операция се провежда в Атлантическия океан, след като подводница с петума души на борда изчезна. Тя е била на туристическа експедиция за изследване на останките на „Титаник“.
Контактът с плавателния съд е изгубен около час и 45 минути след потапянето му до бреговете на Югоизточна Канада в неделя сутринта, според бреговата охрана на САЩ.
Надеждата за намиране на подводницата Титан, изчезнала по време на експедиция с туристи до останките на Титаник, обаче нарасна в сряда сутринта, след като спасителните групи съобщиха за "вероятни признаци на живот" и "пукащи звуци".
Строго секретен US сонар отчел имплозията, военните не съобщили
Строго секретен сонар на военноморските сили на САЩ, който следи за вражески подводници, е отчел имплозията на подводницата „Титан“, чийто останки бяха открити в четвъртък.
Военните обаче се надявали, че е някаква грешка и са спестили информацията, за да се даде шанс на започване на спасителна мисия, пише DailyMail.
Военноморските сили поддържат акустична система около своя бряг за ранно откриване на вражески подводници, която работи от 50-те години на миналия век.
Именно тези уреди първи засекли звука от имплозията. Той дошъл точно от района, където бяха намерени останките в четвъртък, разказва за DailyMail високопоставен служител военноморските сили.
„Военноморските сили на САЩ извършиха анализ на акустични данни и откриха аномалия, съответстваща на имплозия или експлозия в близост до мястото, където беше подводницата Титан, когато комуникациите бяха загубени“, каза високопоставен служител на американския флот пред The Wall Street Journal.
Шумовете, засечени по време на издирването, вероятно нямат връзка с "Титан"
Бреговата охрана на САЩ съобщи, че подводните шумове, засечени в зоната на издирване на "Титан", вероятно не са свързани с изчезваналия подводен плавателен съд.
Звуците, чути през последните два дни, вдъхнаха надежда за благополучен край на спасителите и хората по света, следящи развоя на мащабната издирвателна операция, започнала в неделя, когато беше съобщено за изчезването на батискафа. Но изглежда тя се оказва без значение.
"Не личи да има каквато и да било връзка между шумовете и местоположението на морското дъно“, заяви контраадмирал Джон Моугър от американската брегова охрана.
Според експерти океанското дъно поначало е "шумно" място, затова възможна връзка между звуците от почукване и "Титан" е малко вероятна.
Отломки от батискафа, който е претърпял имплозия, вследствие на която са загинали всички пет души на борда, бяха открити край останките от корабокрушението на "Титаник" дълбоко във водите на Северния Атлантически океан.
Дистанционно управляеми апарати остават на мястото на катастрофата на подводницата
От Бреговата охрана увериха, че техните дистанционно управляеми апарати засега остават на мястото на трагедията.
Работи се по възстановяване на времевата последователност на събитията около катастрофата. Обстановката е "невероятно усложнена" на дълбочина над 3 километра, каза конраадмирал Моугър.
Открити са пет големи парчета от батискафа, между тях и носовия му конус. Те говорят за катастрофална загуба на налягане, довела до имплозия. Вероятно тя не е станала по време на претърсването. По думите на адмирала много апарати са прослушвали океана и никой не е регистрирал необичайно събитие.
Семействата на загиналите са вече уведомени.
Не се предвиждат следващи пресконференции по случая, заяви говорител на Бреговата охрана на САЩ.
Окончателно: останките са на подводницата, телата на пътуващите може никога да не бъдат намерени
Контраадмирал Джон Моугер, командир на Първи район на бреговата охрана, и капитан Джейми Фредерик, координатор за реагиране на Първи район на бреговата охрана, дадоха пресконференция за търсенето на подводницата с петима души на борда, която е изчезнала в дълбоки води край бреговете на Канада от неделя.
От Бреговата охрана поднесоха съболезнования на семействата на загиналите.
Малко преди това от OceanGate, оперетар на подводницата, съобщиха в изявление, че смятат петимата на борда за мъртви.
На пресконференцията бе потръвдено, че са идентифицирани останки от подводницата - те се намират на малко поле с отломки, които не са на "Титаник". Отломките са на около 500 метра от останките на "Титаник". Открити са 5 големи парчета от батискафа. Телата на пътниците може и никога да не бъдат намерени, според оценките на специалистите.
Засега няма възможност да се определи дали причината за трагедията е имплозия или сблъсък. Разкритията ще променят характера на издирвателните действия и ще повлияят на разпределението на ресурсите.
Надежда няма: идентифицираха части от подводницата в останките, открити от робота
По предварителна информация на експерти, участващи в спасителните действия, сред наскоро намерените отломки на дъното на океана са идентифицирани рамката за спускане и задния капак на батискафа "Титан", в който се возеха пет души.
Това говори за трагичен сценарий: Подводницата е разрушена в имплозия, отнела мигновено живота е на петимата на борда. Според приятел на двама от загиналите, говорил пред Sky News, единствената утеха е, че всичко е станало буквално за милисекунди и петимата дори не са имали време да осъзнаят какво става.
По-късно се очаква пресконференция на Бреговата охрана на тема новите открития.
Находките драстично промениха характера на спасителната мисия, която все още имаше някаква минимална надежда да открие хората, въпреки че кислородът им би бил на привършване, ако бяха заседнали.
Подводен робот е открил останките в района на потъналия "Титаник"
Подводен робот е открил "поле от отломки", в зоната на търсене на изчезналата подводница с петима души на борда, съобщиха спасителите.
Малко преди това спасителите настояваха, че многонационалната мисия за откриване на плавателния съд все още е съсредоточена върху намирането на жив екипаж въпреки опасенията, че кислородът на плавателния съд може да е свършил. Не е сигурно, че отломките са от батискафа "Титан".
"Експертите в рамките на обединеното командване оценяват информацията", заяви в Туитър бреговата охрана на САЩ.
Полето от отломки е било "в зоната на търсене от ROV (дистанционно управляемо устройство) в близост до "Титаник".
Още два робота бяха изпратени в издирването на подводницата "Титан", изгубена някъде в обширна ивица в Северния Атлантик. Капацитета на подводницата е да съхранява до 96 часа въздух за спешни случаи. Спасителите бяха изчислили, че пътниците може да са изчерпали кислорода си в ранните часове на четвъртък.
Намериха отломки на предполагаемото място на потъването на "Титан"
Отломки са били намерени близо до предполагаемия район, където е изчезнала подводницата "Титан". Те са близо до района на потъването на кораба "Титаник. Това съобщава BBC.
Все още не е потвърдено официално, че те са от дълбоководния апарат. От Бреговата охрана на САЩ съобщиха, че тепърва анализират намереното.
Кислородът на "Титан" е на 0, има още шанс
Кислородът на „Титан“ вече е свършил. Това обявиха от бреговата охрана на САЩ, които по-рано изчислиха, че запасите са се изчерпали около обяд. Последен шанс обаче все още има.
Френският кораб L’Atlante в момента подготвя свой дистанционно управляван подводен апарат Victor 6000, който да пусне под водата.
Роб Лартър, морски експерт от British Antarctic Survey, каза на пресконференция днес, че смята, че Victor 6000 е „последната надежда“ за спасяванете на подводните туристи. А Алистър Грейг, професор по морско инженерство към университета в Лондон, каза, че двете роботизирани ръце на апарата биха могли да откачат капсулата от прикрепените двигатели и тя да изплува.
Victor 6000 също има силни светлини, позволяващи да се види през част от мрака на такива дълбочини. Но експертите предупредиха, че спасителите ще трябва да знаят доста точно къде да търсят Титан, което в момента не изглежда да е така.
„Намирането на подводницата може да отнеме седмици“, предупреди Лартър. И дори екипите за търсене да открият подводницата, спасителната операция може да отнеме доста време. В нормална ситуация ще са необходими два часа на Victor 6000, за да слезе до необходимата дълбочина - и още два часа, за да изплува обратно, каза Грейг.
Часове остават до изчерпването на кислорода
Четвърти ден продължава издирването на подводния апарат "Титан" в Атлантическия океан. Спасителните екипи са чули още почуквания.
Разширена е площта на издирвателната операция. Претърсването се извършва на територия два пъти по-голяма от тази на американския щат Кънектикът, а дълбочината на океана е 4 километра.
Петимата души на борда на "Титан" разполагат с кислород до 14:00 часа българско време, а ръководителите на издирвателната операция заявиха, че все още целта е локализиране и спасяване на човешки животи.
Оставащото количество кислород зависи от редица фактори, включително състоянието на батискафа и наличието на енергия.
Дори да бъде открит изваждането му би било изключително трудно заради голямата дълбочина. Останките на "Титаник" са на 3810 метра под морското равнище.
Към операцията се присъединява френски подводен робот, способен да се спусне на дълбочина 6000 метра. Той разполага с дистанционно управляеми манипулатори, способни да режат въжета.
"Мобилизираното оборудване е най-усъвършенстваното в света. Трябва да не губим надежда. Все още има животоподдържащи условия и ще храним надежда до последния миг", заяви Шон Лийт, представител на канадска компания.
Спасителната операция вероятно ще продължи и след предполагаемото време на изчерпване на кислорода на "Титан"
Бивш водолаз от ВМС на САЩ казва, че все още има основания за надежда, докато търсенето на изчезналата подводница продължава.
"Всички са фокусирани върху 96-часовия прозорец за поддържане на живота, който смятат, че има екипажът, но това не е твърдо дефиниран срок и знам, че екипите за търсене не са настроени, че това е крайната линия“ - каза капитан Боби Шоли пред BBC Newsnight, "Това ще продължи да бъде спасителна мисия дори след това число (часове - бел. ред.), ако трябва да бъде преминато, така че това също ми дава надежда."
Метеоролозите междувременно съобщиха добри новини за търсенето - над района на претърсване се очаква хубаво време. През последните дни времето създаде някои проблеми на спасителите, но в кроя на 96-часовия период, осигурен от животоподдържащите системи на борда на подводницата времето ще благоприятства издирването.
Още има надежда: отново е засечен шум, който може да е от изчезналата подводница
Капитан Фредерик от Бреговата охрана съобщи на пресконференция, че е научил, че канадският самолет P-3 е чул някои шумове и в сляда.
Експертът Карл Хартсфийлд казва на репортери, че е много трудно да се различи какви са шумовете. Неговият екип разполага с "множество сензори в района, които пращат данните до най-добрите специалисти в света и ги предават обратно на екипа, за да могат да вземат решения“.
"Те трябва да елиминират потенциални изкуствени източници, различни от "Титан", поясни той.
Площта на претърсването вече е двойно по-голяма от щата Кънектикът
Капитан Джейми Фредерик, координаторът на реакцията на инциденти за Първи район на Бреговата охрана, каза в сряда, че площта, на която тече издирване на изчезналата подводница, сега е "приблизително два пъти по-голяма от Кънектикът и е на дълбочина до две мили и половина (3,5 км - бел. ред.)“.
Той подчерта, че спасителите са разширили устремно зоната на търсене и тя се увеличава "всеки час".
Фредерик отбеляза, че търсачите трябва да вземат предвид "постоянно променящите се метеорологични условия" по време на тяхната работа.
Спасителите имат още 20 часа, за да извадят екипажа на "Титан", и "добра комбинация" от кораби
Според Бреговата охрана на САЩ петимата на борда на изчезналия батискаф имат кислород за още 20 часа. Времето притиска спасителите, но добрата новина е, че още кораби със специални способнисти идват на помощ в търсенето.
Бреговата охрана на САЩ съобщи този следобед, че най-малко още осем кораба са започнали да пристигат на мястото на търсене.
По-важните от новите плавателни съдове са:
- Канадският CGS John Cabot, който има сонарни възможности и на него се възлагат сериозни надежди;
- Канадският CGS Ann Harvey, който носи голям набор от комуникационно и навигационно оборудване;
- Френски изследователски кораб Atalante, който може да достигне дълбините на корабокрушението на Титаник;
- Кандският Glace Bay, който може да изпълнява задачи по търсене и спасяване.
Новите кораби също ще се присъединят към Polar Prince, който все още е там след разполагането на подводницата Titan в неделя, Deep Energy - кораб за полагане на тръби под флага на Бахамските острови - и три други канадски кораба.
"Това е добра комбинация“, каза Матю Хейслип, старши преподавател по военноморска история в университета в Портсмут, пред New York Times, "Набор от плавателни съдове, които в голяма степен са предназначени точно за този вид спасяване."
Появи се първа снимка от издирването на Титан
Появи се първата снимка от операцията по издирването на изчезналата подводница Титан. На кадъра, разпространен от Американската брегова охрана се вижда спасителния кораб Deep Energy, който е последната надежда за намирането на оцелели в средата на Атлантическия океан.
Сигналът от подводницата изчезна два часа след потапянето й с петима души на борда. Те трябвало да наблюдават останките от потъналия едноименен кораб „Титаник“. За екскурзията всеки един от тях платил по 250 000 долара.
Спасителите имат надежда, че пътниците може да са все още живи, след като самолет със сонар засече ритмично почувкане от дълбините на океана, което се повтаряло на интервали от по половин час.
Все още не е ясно дали звуците идват от подводния апарат, но те дават надежда, че мисията на Deep Energy може да има щастлива развръзка.
Има надежда: Чути са сигнали от дълбините на океана около мястото на изчезването на "Титан"
Надеждата за намиране на подводницата "Титан", изчезнала по време на експедиция с туристи до останките на Титаник, нарасна, след като спасителните групи съобщиха за "вероятни признаци на живот" и "пукащи звуци".
Канадски самолет, част от огромната мисия за издирване на изчезналия подводен съд, чу "пукане" на интервали от 30 минути в района, в който беше изгубен контакт с подводницата. Той е уведомил с имейли, разменени с Министерството на вътрешната сигурност на САЩ, за почукванията.
Richard Garriot de Cayeux, президент на The Explorers Club, потвърди във вторник вечерта в публикация в социалните медии, че
„има причина за надежда“.
Не е ясно кога са били чути ударите и официални лица не са потвърдили информацията, нито са съобщили, че са локализирали подводницата в дълбоките води на Атлантически океан.
На борда ѝ са милиардерът Хамиш Хардинг, френският изследовател Пол-Анри Наржеоле, главният изпълнителен директор на OceanGate Стоктън Ръш, пакистанският бизнесмен, базиран в Обединеното кралство Шахзада Дауд и 19-годишният му син Сюлейман.
На повърхността на океана продължава мащабната издирвателна операция за намиране на изчезналата подводница Титан, след като загуби контакт с кораба-майка по време на спускането му към останките от корабокрушението в неделя сутринта.
Производителят на подводницата "Титан" уволнил служител, предупредил за проблем със сигурността
Бившият директор на морските операции на американската компания, чиято туристическа подводница "Титан" изчезна е изразил опасения за безопасността, преди да бъде уволнен, според съдебен иск от 2018 г., предаде АФП. Опасенията на Дейвид Лохридж относно безопасността на изчезналата подводница "Титан" се съдържат в отговора, който той е подал на иска, заведен срещу него от нейния собственик OceanGate.
В съдебния иск, подаден в щата Вашингтон преди пет години, OceanGat обвинява Локридж, че е нарушил споразумение за неразкриване на информация, като е разкрил поверителна и патентована информация. В насрещния иск Лохридж заяви, че е бил уволнен от OceanGate през януари 2018 г., след като е "повдигнал критични опасения за безопасността по отношение на експерименталния и неизпитан дизайн на OceanGate на кораба "Титан".
В насрещния иск се казва, че Лохридж е бил загрижен за "контрола на качеството и безопасността на "Титан", особено за отказа на "Оушънгейт" да проведе критични, неразрушителни тестове на експерименталния дизайн на корпуса". Пътниците на "Титан" може да бъдат изложени на опасност, когато подводницата достигне екстремни дълбочини, предупреждава Лохридж.
Според Insider и New Republic, които първи съобщиха за съдебния иск, жалбата е била уредена извънсъдебно през ноември 2018 г. Главният изпълнителен директор на OceanGate Стоктън Раш е един от петимата души на борда на изчезналата подводница "Титан".
Експерт изложи версии какво може да е станало с подводницата
Алистър Грейг, професор по морско инженерство в "Юнивърсити колидж" в Лондон, обясни, че батискафите обикновено носят така нареченото тегло за изхвърляне, което представлява "маса, която може да се освободи в случай на авария, за да се издигнат на повърхността благодарение на плаваемостта".
"Ако е имало прекъсване на електрозахранването и/или на комуникацията, това може да се е случило и подводницата да се намира на повърхността в очакване да бъде намерена", каза Грейг.
Друг сценарий обаче е теч в корпуса под налягане, като в този случай прогнозата не е добра, добави той.
Ще търсят изчезналата подводница с дрон за големи дълбочини
Спасителите опганизират в най-кратки срокове доставката до района на изчезването на подводен дрон с дистанционно управление, който може да достигне до дълбочина 6 километра. Има различни версии за причината за загулата на връзка с подводния апарат и една от тях е, че е заседнал в останките на "Титаник", които се намират на около 3 800 метра дълбочина.
Канадският изследователски ледоразбивач "Полярен принц", който е корабът-майка на изчезналия батискаф "Титан" ще продължи да претърсва повърхността през цялата нощ, а канадски разузнавателни самолети ще възобновят претърсването на повърхността и под повърхността на сутринта, съобщи бреговата охрана на САЩ в "Туитър". Два американски самолета също са прелетели над района.