Повечето наши сънародници копнеят за вкуса на традиционната празнична трапеза, която помнят от деца. Много от тях обаче не успяват да се приберат в България, за да вкусят капама, печено свинско, туршия. Ето няколко съвета как да пренесете вкуса на родните гозби, където и да сте по света.
Кисело зеле
Киселото зеле е неизменна част от коледната и новогодишна трапеза. То е част от салатата, капамата и сармите. Не всеки обаче може да сложи бидон с кисело зеле в апартамента си в Манхатън и „да го претака“ всеки ден. Има начин обаче да си приготвите бързо кисело зеле, което много наподобява вкуса на това, което е втасвало с месеци.
Необходима ви е прясна зелка, вода, сол и само няколко дни търпение. Зелката трябва да е без загнивания. Изчиствате външните листа и кочана в средата, след което внимателно разделяте листата. Колкото по-нежни са, толкова по-бързо ще станат готови. През това време подготвяте солен разтвор – на литър вода се слагат по 40 грама сол. Сместа завира, а след като изстине, заливате сложените в по-голям съд с капак зелеви листа. Съдът остава на топло и ежедневно се разбърква. След няколко дни ще имате чудесно кисело зеле, което ще ви свърши работа за сармите и капамата.
А ето как да направите и тях
Традиционно българинът хапва сарми на Бъдни вечер и на следващия ден не иска и да чуе за тях. Коледните сарми обаче са далеч по-вкусни, тъй като са с месо – то може да бъде смляно или накълцано, класиката обаче е вторият начин. За да имате едни наистина вкусни сарми, ви е необходимо парче по-мазно месо – най-подходящ е свинският врат или беконът. Той се кълца на едро, посолява се, добавя се черен пипер на вкус, кимион и семена от копър. Тази смес се разбърква хубаво и се прибира в хладилника, където да поеме хубаво вкусовете. През това време в по-дълбок тиган се запържва лук, а когато той поомекне, се добавя ориз за плънката на сармите. Той също се запържва, докато стане прозрачен, а след това към него се добавя накълцаното месо или бекон. Следва леко задушаване, след което тиганът се оттегля от огъня, а с готовата смес се завиват зелевите листа. Сармите се подреждат в тава или глинен съд, поръсват се с червен пипер и струйка зехтин и се налива вода от киселото зеле, колкото да покрие сармите до половината. Тавата се покрива с капак или фолио, след което се пече до готовност на 200 градуса. Малко преди да станат готови, се запичат без капак.
Друго коледно ястие, без което софрата няма да е пълна, е
царицата на зимните празници – капамата
Всеки дом в България има своя собствена рецепта. Най-популярната е тази с няколко вида месо, колбас и кисело зеле.
Ето и една от най-класическите рецепти с достъпни продукти и в чужбина.
Трябва ни отново киселото зеле, което вече сме си приготвили. Листата от половин зелка се нарязват на ситно и се заделят в купа. Следва най-важното – месото. То трябва да е няколко вида – пилешко, телешко, заешко, свинско, както и суджук, който можете да замените с някой суров италиански колбас или наденица. Всичкото приготвено месо се запечатва за кратко в сгорещен тиган с малко мазнина. Не до готовност, а до придобиването на съвсем лек загар. Следва и най-важната част – подредбата. На дъното на глинен съд или дълбока тава се започва с бекон. Ако все пак имате сланина, това е най-добре. Беконът обаче е достоен заместител. Върху бекона се поставя пласт от нарязаното зеле, малко суров ориз и по-сухото месо – телешкото или пилешкото. Следва отново зеле, ориз и друг вид месо. Най-отгоре се слага свинското и наденицата, поръсва се обилно с червен пипер, черен пипер, няколко листчета дафинов лист, кимион, бахар по желание и семена от копър, ако сте успели да се снабдите с такива. Целият съд се запълва със зелевия сок. (Внимание – не добавяйте сол, тъй като той е достатъчно солен, не слагайте и мазнина, различна от тази, която са пуснали месата при запечатването им). Цялото съдържание на съда се покрива с цели зелеви листа, след което се захлупва. Ако е тава, се покрива с фолио.
Печенето е друга важна част от подготовката
То става бавно и на ниска температура. За около 30 минути нагласете фурната на 250 градуса, след което намалете температурата на 120, като печете поне няколко часа. Ако все пак нямате традиционното кисело зеле, то винаги може да зарадвате семейството си и с цял печен врат на фурна. За целта ви трябват едно парче от поне 2 кг свински врат, килограм картофи (по-едри), сол, черен пипер, моркови, лук, чесън, вино, гъби. Рецептата варира и с горчица, соев сос, мед, но едва ли преди 30 години в България са разполагали с тези продукти. Целият свински врат се прорязва през 1,5 см като за пържоли, но острието на ножа не трябва да стига до края му. Получава се нещо като гребен. Посолява се хубаво, добавя се черен пипер, а във всяка цепка се слагат нарязан на кръгчета морков, лук на шайби, нарязани на ситно гъби и чесън на филийки. Цялото парче се поставя в тавичка с предварително сложена хартия за печене и се полива с няколко струйки зехтин или олио. Картофите се обелват и измиват, след което им се прави лек срез през средата, те също се посоляват и овкусяват с мазнина, черен пипер, червен пипер и други подправки на вкус. Налива се червено вино, което да покрие поне половината от месото и картофите. Тавата се покрива с фолио и се пече около 3 часа на 180 градуса.