Капамата е едно от ястията, които са любими за повечето българи през зимния сезон. Напоследък гозбата стана любима и на много сънародници по различни краища на света. Вкусна капама, която никога не свършва, ей това е мечтата ни.
Опитът ни показва, че за празниците капамата е най-практичното и обичано ястие. Естествено, дори сега да очакваме пролетта и да предстои лятото, съвсем не е изключено да приготвите тази празнична рецепта и за друг повод, а и просто ей така за вечеря, когато искате да угодите на семейството вкъщи или когато сте се събрали с цялата рода.
В капамата със зелеви сарми, свинско и наденица обаче си има и тънкости за приготовлението Необходими продукти: сланина - 100 г кисело зеле - 1 глава средна по големина ориз - 1 к.ч. черен пипер - смлян на вкус червен пипер - 1 с.л. сминдух - 3-4 шушулки дафинов лист - 2 бр. олио - 50 мл свинско месо - 1 кг нарязано на кубчета уни сос - 1 с.л. черен пипер - на вкус луканка - 1 парче домашна, сурова Нарежете сланината на малки кубчета, поставете в тенджера и запържете, колкото да си пусне мазнината. Добавете нарязаното на ситно кисело зеле и гответе, докато поомекне.
Прибавете добре измития и предварително накиснат в студена вода ориз, разбъркайте. Поръсете с черен пипер на вкус, с червения пипер и добавете шушулките сминдух, разбъркайте и свалете от огъня. Отделно запържете месото заедно с черен пипер на вкус и уни соса, докато изври сокът му. Към края на пърженето прибавете нарязаната на парчета, но не до край домашна луканка.
Готвите, докато луканката стегне. Вземете гювеча и го намажете леко с малко олио, първо поставете зелената смес и два дафинови листа. Отгоре поставете запърженото месо с луканката. Залейте ястието с 3 к.ч. вода (3:1 с ориза), затворете капака на гювеча и го поставете в студена фурна. Включете я на 200 градуса и печете приготвената капама за 90 минути, до готовност на месото. Да ви е сладко!