Коледните празници са любими на всички. Децата се радват на подаръците, украсата, елхата и изобилието от сладкиши. За по-големите обаче, масата и ястията на нея определено са нещото, което събира всички на празника. За да бъде той наистина специален, трябва да се постараем.
В българската кухня по Коледа отдавна са навлезли рецепти от цял свят. Има обаче такива, без които българската Коледа няма да е същата. Една от тях е най-крехките пържоли, които по-ревностните християни хапват за първи път след дългите пости.
А ето как и да ги направите:
За петима души са ви необходими около 2 килограма вратни пържоли. Една от най-важните стъпки е предварителната подготовка. Месото не трябва да е замразено. Ако ползвате цяло парче врат, го нарежете на дебели по 3 сантиметра пържоли, които поставяте в студена вода, подсолена с една супена лъжица сол. Прибирате така подготвеното месо в хладилника за няколко часа.
Солената вода ще извлече излишната кръв от месото, като ще го направи и по-крехко. Мариноването обаче не спира дотук. Извадените пържоли се посоляват леко, добавя им се олио или зехтин и нарязан на шайби лук, черен пипер и по желание съвсем малко индийско орехче, което ще даде така любимия коледен аромат на печени сладки. Пържолите отново се прибират в хладилника за една нощ. Друга важна стъпка е преди печенето те да останат поне час на стайна температура, за да се темперират. Следва поставянето им в тавичка, заедно с всички отделени сокове от мариноването, доливане на чаша – две бира и завиването им с фолио. Пекат се на 130 градуса за поне два часа и половина – три. Така получавате най-крехките и вкусни пържоли за Коледа.
Месото обаче има нужда и от гарнитура. Тук се включва любимата на всички картофена салата. Тя обаче не е просто сварени и намачкани картофи и изисква малко повече подготовка, за да бъде истински вкусна.
Картофена салата:
Нарежете обелените картофи на по-едри кубчета и ги сварете в подсолена вода до пълна готовност. Водата трябва само да покрива картофите. Когато са готови, тя ще е почти изпарена. Не мачкайте картофите, след като са готови, а им добавете още сол при необходимост, черен пипер и половин бучка масло и нарежете към тях зелената част от един праз лук и малко пресен копър. Докато картофите поемат вкусовете на подправките, направете домашна майонеза. Тя става като в каничката на пасатора сложите две цели яйца, лъжичка горчица, две скилидки чесън и сока от един лимон. Добавяте около 300 мл олио и пасирате. Получава се перфектният майонезен дресинг, който добавяте към картофите. Разбърквате внимателно с дървена лъжица и вашата картофена салата е готова.
Киселото зеле:
Киселото зеле, което е неизменна част от всеки български дом по Коледа, е задължителен гост и на трапезата. Най-простото нещо, което може да направите с него, е просто да го овкусите с малко олио и червен пипер и да го сервирате като салата. Киселото зеле обаче може да намери приложение и към хляба на масата.
Най-лесният зелник, който може да направите:
Необходими са ви пакет готови кори, за предпочитане по-дебели, половин зелка, олио, чубрица и лук. Зелето се нарязва на ситно и се задушава в малко мазнина на тиган. След като омекне, се добавят лукът, за предпочитане праз, подправките, към които може да сложите и натрошена суха червена чушка, кимион и чубрицата. С тази смес завивате предварително намаслените готови кори, сгъвате ги и ги поставяте в тавичка. Излишната плънка може да поставите между корите. Печете на 180 градуса за около един час. Вашият зелник е готов.
Тиквата:
Един от любимите десерти за Коледа на малки и големи е печената тиква. За целта нарязвате на дебели шайби или парчета вашата тиква, поставяте я в тавичка като във всяко парче издълбавате малко кладенче, сипвате един пръст вода и печете на 180 градуса. Преди тиквата да стане напълно готова, я подправяте с мед или кафява захар, канела и ванилия. Слагате и натрошени орехи в издълбаните кладенчета. Печете до готовност. Тиквата се сервира с топка ванилов сладолед.