Марешки успя да постигне много добър резултат на президентските избори. Сега ще го повтори и на парламентарните
Калина Горанова
„Изпълнихме обещаното! София, свободна си! Честито! Нашата ВОЛЯ за развитие надделя. Най-голямата бензиностанция на Балканите - „ВМ петролеум" в „Люлин", вече работи." Съобщението бе публикувано минути преди 22 часа вечерта на 14 март във фейсбук страницата на „ВМ петролеум". ВМ е абревиатура от Веселин Марешки. В сряда сутрин автомобилите чак от Перник вече зареждаха в софийския обект от веригата бензиностанции на кандидата за депутат Веселин Марешки, намиращ в „Люлин 4". Обектите в близост на „ЛУкойл", „Петрол" и „Еко" продаваха на цени между 2.12 и 2.14 лв. за бензин A95 при цена 1.88 лв. на бензиностанцията на Марешки. Тя беше замислена като кандидат за рекордьор на Гинес за най-много зареждащи автомобили едновременно. И като обект, който да смъкне цените на останалите играчи на петролния пазар, които до момента дишаха спокойно в столицата. Няколко часа преди „освобождението на столицата" обаче излезе друго съобщение. ГДБОП и Агенция „Митници" проведоха операция в офисите на „Полисан" в Русе. Компанията е основен доставчик на бензин и дизел за веригата на Веселин Марешки. Акцията е под надзора на прокуратурата и е срещу разпространението на нелегално гориво. Самият Марешки определи акцията в „Полисан" като проява на страх и паника от това, което ще се случи на изборите на 26 март.
На пазара има още два сюжета - чака се окончателното решение на КЗК има или няма картел между големите вериги и отново се заговори за прокарването на рестриктивния проектозакон за търговията с горива. Като фон тече задочният спор между г-н Марешки и Валентин Златев, председател на Българската петролна и газова асоциация и генерален директор на „ЛУКойл България". Основата му е ясна - кой прецаква повече българските граждани и държавата.
„Въпросът, който си задавам по отношение на цените в бензиностанциите на човека, е това купуване на гласове ли е, когато той казва „аз ще ви направя цената 1.80 лв. за литър", казва г-н Златев. Марешки отговаря с две алтернативи пред гражданите: „Да спечели картела и неговите марионетки в парламента и цените по бензиностанциите да са 2.50 лв. или да спечели ВОЛЯ и до една година в цялата страна цените да са около 1.80 лв., както са в градовете, които сме освободили от картела."
„Подозираме, че над Веселин Марешки тегне изключително тежък политически чадър", пък коментира Валентин Златев вече на няколко пъти, без да назовава кой държи чадъра. Макар да се подразбира, че има предвид досегашния премиер Бойко Борисов, който същевременно е и приближен на самия Златев. Като обяснение за съмненията си г-н Златев допълва, че „няма нито една проверка от държавен орган, която да е започнала и да е завършила и приключила с документ". Твърдението обаче не е съвсем вярно, тъй като бензиностанцията на Марешки в Габрово беше затворена за месец в края на миналата година, а компанията беше глобена заради наличие на газьол с неизрядни документи. Проверка на НАП се очаква да започне скоро във фирмата на Марешки, а както вече стана ясно, службите вече влязоха в офисите на основния му доставчик.
Марешки от своя страна също не успява да разсее съмненията около себе си, като не отговаря на няколко доста съществени въпроса: какви са приходите от петролния му бизнес и финансовият резултат и какви количества продава. A всичко това е важно, за да стане ясно стратегията му за евтини горива устойчива ли е и има ли реални шансове за успех, или ентусиазмът ще се изпари след изборите.
„Марешки е проблем на държавата, а не на петролната и газовата асоциация", изригна Валентин Златев. „Реакцията е изключително некомпетентна. Все едно Френските авиолинии или Британските да се конкурират с Уиз еър. Просто това са два различни типа бизнес. То затова си има лоу кост компании. Когато идваха големите вериги, всички медии бяха „влязоха лоу кост вериги, радост за народа", пък когато влиза Марешки със същата концепция, става проблем за някого." Идеята му да влезе на този пазар съществувала от 3-4 години, „когато се усети в България, че има проблем. Всички хора го усетиха, само Валентин Златев ни обясняваше, че едвам свързват двата края. Преди 1 година разбрах колко точно са ни грабили. Един приятел се свърза с мен и ми показа точно ценообразуването. И като видях този марж с 50-70 ст. разлика, видях, че има място къде да вляза", казва г-н Марешки. Обяснението му защо друг не го прави, или поне не толкова мащабно и шумно, е, че е опасно, трудно и скъпо.
Към момента в страната вече има 15 обекта под бранда „ВМ петролеум" (без най-новата в София). По думите на г-н Марешки инвестициите само в бензиностанции е около 15 млн. лв. По-голямата част от обектите са купени, като няколко от по-малките са наети. „Имаме още 2-3 закупени, но са в процес на ремонтиране. Тези две-три са около Велико Търново и тази, която в Бургас я отворихме, но в стария й вид и предстоят разширения", обяснява той.
За да работи този тип low cost модел, при който разликата между доставните цени на едро и цените на дребно на литър на колонките е едва 3-4 стотинки, както твърди Марешки, има едно много важно изискване - количествата, които да се продават, да са огромни, за да има печалба. Ако то не е изпълнено, има още два не много пазарни варианта - бизнесът да се дотира от другите компании на Марешки или доставчиците му да му продават на по-ниски цени. Дори трапът с проверките да бъде прескочен, евтиният модел на Марешки на принципа на големите продажби няма как да бъде успешен, ако няма вертикална интеграция по подобие на лекарствения му бизнес. Тоест освен въпросните 600 хил. литра са необходими сигурност и независимост на доставките. Това е и най-голямата трудност.
Марешки вече опита да купи старата база на „Петрол" в Стара Загора, но търгът беше спечелен от друг участник. База е необходима, ако „ВМ петролеум" иска да започне да внася горива. За да може да пласира един танкер на пазара, ще е нужна и верига от около 20 бензиностанции. „Към днешна дата това вече сме го постигнали. Нямаме проблем да внасяме с танкер и да го пласираме", казва той. Тук обаче идва липсващото звено - базата. "Не сме приключили процеса с цялата логистика. Танкера лесно може да го докараме. Но трябва да имаме малка база, където да правим смесване на горивото с биосъставки и т.н. Доста са усложнили процеса, но смятам, че ще се справим", обяснява той.
Компанията му разглеждала в момента различни варианти. Както бази за продажба в страната, така и алтернативата да стане складовложител в бази в Гърция и Румъния. „Имаме няколко плана. Единият, понеже се оказва по-лесно да правиш бизнес в Гърция и Румъния, е да ползваме като наемател само техни бази, а в България да имаме само малка разпределителна, а другият е да строим голяма в България, така че все още не знаем по кой път ще тръгнем. Просто не ни стига времето. Сега въпросът е да правим само бензиностанции, за да стигнем по-бързо до хората или да правим бази. За момента сме се засилили да правим повече бензиностанции, но в движение ще трябва да завършим и процеса с базите", казва Веселин Марешки.
Ако г-н Марешки продължи да надгражда бизнеса си, няма как да не се стигне до промяна на пазара. Развитието му и към момента показва, че явно явлението „Марешки" беше подценено от страна на големите вериги. Някои от представителите на пазара го окачествяват като по-скоро вредно за пазара заради оплакванията на някои единични бензиностанции, които изпитват затруднения да следват ценовата му политика. На това той отговаря с паралел с аптечния бизнес. „Преди 10-15 години започна да се говори, че ще фалират аптеките. Това не се случи. Сега тролчетата пишат, че имало и по-евтини аптеки от моите. Същата работа е с бензиностанциите. Не съм видял фалирала бензиностанция още", казва той. С разрастването на веригата на Марешки проблемът става все по-сериозен и за големите вериги, които бяха принудени да свалят цените навсякъде, където се появяваше нова бензиностанция на „ВМ петролеум". Мнозина от тях дори обмислят как да купят веригата му, за да я затворят и така да си решат проблема.