„Първите няколко години в Америка беше кървава битка за оцеляване, докато набера малко скорост да „взема завоя“, споделя адвокат Огнян Гаврилов. Днес той е един от най-успешните български юристи в Америка. Печели знакови дела, с които става популярен не само в Сакраменто и Калифорния, но и в Съединените щати. Печели до 98% от делата, и то най-тежките – като съдебен адвокат пред жури.

Огнян Гаврилов е българинът, притежаващ най-големите кантори на сънародник зад граница – в Лос Анджелис и Сакраменто, с 21 адвокати и 27 служители. А всичко

започва от... една игра на карти

Роденият в София Огнян, като много други деца, мечтае да стане космонавт. Има афинитет към математиката и завършва Софийска математическа гимназия. „И през ум не ми е минавало, че ще стана адвокат, в тази професия много се пише и говори, а аз си мислех, че с математиката ще стана инженер“, споделя той.

Не е мислил да заминава за Щатите. Увлича се много силно от играта на карти, тъй като определено му върви. Родителите му – учителка и инженер, са разтревожени и решават да го откъснат от тази страст. Връчват му самолетен билет, за да замине да учи в Америка. През 1999-а, на 20 години той попада в College of the Desert („Колежа в пустинята“) в Палм Спрингс. Прекъсва за 2 години, защото се налага да работи, за да се издържа.


Приема всякаква работа – паркира коли, като общ работник на строеж, за пренасяне на мебели. „Нямах избор, трябваше да се боря, за да оцелея – споделя той. –

Трудностите обаче каляват характера

Мои колеги юристи от много богати семейства започват със силен старт и после остават на едно място, защото не е трябвало за нищо да се борят.“

Завършва Калифорнийския щатски университет San Bernardino и през 2008-а – право в University of the Pasific, McGeorge School of Law. Причината за неочаквания избор е, че тогавашната му приятелка и бивша съпруга го убеждава да отиде с нея да следва право в Сакраменто. Дипломира се през тежката за Америка 2008 г., когато икономиката се срива, и първо работи за кантора, която фалира.


През 2009-а е принуден да отвори собствена кантора. В началото работи при изключително тежки условия. Не познава никого, в Сакраменто няма българска диаспора, не е като да си осигуряваш клиенти от сънародниците емигранти. Започва неговата нова „кървава битка за оцеляване“.

За да успее при жестоката конкуренция, трябва да прави нещо, с което никой негов колега не желае да се захваща. А най-тежката работа е пред съдебно жури. През 2012-а е първото му дело. „В Калифорния, от 200 хиляди практикуващи адвокати, само 50 работят с жури. В Сакраменто, при 14 хиляди адвокати, знам за само още четирима сериозни конкуренти“, коментира българинът.


„Неблагодарно е да се явяваш пред жури. Работиш по 18 часа 2-3 седмици, а понякога и месец, два. Последната част, когато журито трябва да вземе решение, е много тежко. Ако трябва, ставаш актьор пред журито, за да презентираш по начин, който да им допадне. Голям риск и донякъде неприятно, но и най-доходоносно. Аз взех, че спечелих първото дело и изведнъж ми се отвориха и други възможности“, разказва Гаврилов. 

Втори адвокат наема едва през 2014-а. Сега има 21 адвокати и 27 служители, или общо 48 човека, като

кантората му е 14-ата най-голяма в Сакраменто

Обхващат целия диапазон от гражданското право.

Колегите си адвокат Гаврилов мотивира със собствената си работа и личност.

Стратегията му да печели 98% от делата е... с агресия. Следи внимателно ходовете на адвоката на отсрещната страна, непрекъснато му натяква грешките, докато го изнерви до такава степен, че да го изкара от релси.

Това пък предизвиква раздори в отсрещната страна между адвоката и клиента.

„Тази нападателна стратегия е напълно в рамките на етичния ни кодекс. Това по филмите е малко преувеличено, в действителност малко колеги я прилагат. Не че не могат, не искат“, коментира той.


Този „позиционен“ начин на преговаряне, а не само чрез излагане на факти, му донася победи в знакови дела. Едно от емблематичните е срещу губернатора на Калифорния Гавин Нюсъм. По време на пандемията Нюсъм затваря щата, като го разделя на 4 части. Адвокат Гаврилов защитава Сакраменто и региона около столицата.

„Нюсъм беше затворил всички ресторанти и салони за красота. Буквално в деня, в който внесохме документите за първата грешка, която открихме, от щаба му отвориха заведенията и фризьорските салони. Постигнахме неформално споразумение, като той отвори всичко в Сакраменто 23 дни преди останалите части на Калифорния. Бяха облагодетелствани много хора. Така че и неформалното споразумение често е голям успех“, казва адвокатът.

Той самият повече се гордее с друга съдебна победа. Преди около 2 години

нанася неочакван удар

на една от най-големите финансови институции – Edward Jones Investments. Наемат го за делото 2 месеца преди журито, в самия край, а от Edward Jones дори не са представили оферта за евентуално споразумение – толкова са сигурни, че ще спечелят.


„Ударих ги с 39 милиона долара. Особено пък срещу нула долара оферта изглежда още по-добре“, смее се адвокатът. Делото е класирано като номер 9 сред най-силните в Калифорния, при общо 30 хиляди за годината.

В новинарските емисии в щата, а не само там, влиза делото на Asian Recources, Inc. (ARI) – най-голямата азиатска благотворителна организация в Сакраменто. ARI съдят Housing Providers for Responsible Solutions – политическо подразделение на Калифорнийската асоциация на брокерите, за клевета с неверни твърдения.

Делото завършва със споразумение, което е успех за адвокат Гаврилов, защото го прославя сред азиатската общност в града. Бившият изпълнителен директор на ARI Стефани Нгуен сега е депутат в Долната камара на парламента на Калифорния (State Assembly), което разширява популярността на българина на най-високо ниво.

Като знаково дело и гордост на юридическия факултет, който е завършил – McGeorge School of Law е посочен случай, при който извоюва споразумение за компенсация от 47 милиона долара. Клиентът му страда от квадриплегия (парализа на крайниците) след автомобилна катастрофа. Делото върви 6 години и е едно от най-големите споразумения от този род в национален мащаб.

За многобройните му успехи, през 2020 г. Огнян Гаврилов е

обявен за „Адвокат на годината“

на столицата на Калифорния – Сакраменто. Бил е финалист за „Адвокат на годината“ за 2015-а и 2021-ва в класацията на Асоциацията на адвокатите в Сакраменто.


През годините 2015-а и от 2017-а до 2022-ра е включен в списъка на най-добрите корпоративни адвокати на сп. Sacramento. Носител е и на наградата в категорията „Адвокатура извън граница“ в рамките на Националните награди за правосъдие, 2016 г. в София. От 2019-а до 2022-ра е най-високо оценен бизнес и корпоративен адвокат от Super Lawyers – класацията за изключителни адвокати.
Огнян Гаврилов е причината вече 10 години

24 май да е официален празник и в Калифорния

Гласува се единодушно в Горната и Долната камара, а българинът успява да прокара проекта чрез Славянско-американската търговска палата, на която е вицепрезидент и съосновател.

От началото на академичната 2023/2024-а в University of the Pasific, McGeorge School of Law е учредена стипендия за магистратура „Огнян Гаврилов“ за български студент от Юридическия факултет на Софийския университет. В комисията за избор на най-добрия сред кандидатите са главният прокурор на Сакраменто, Огнян Гаврилов и негов колега.

„С факултета McGeorge съм в близки отношения, дори те приеха да си поделяме таксата от 40 хиляди долара годишно – казва адвокат Гаврилов. – И преди съм помагал на студенти по право, но си казах, защо да не е българин, да му се даде допълнителен шанс, и да не минава през всички мъки като мен.“

„Дали съм богат човек? Зависи от дефиницията. Справям се доста добре“, отговаря той с усмивка. Живее в най-хубавия квартал на Сакраменто. „Когато Рейгън е бил губернатор на Сакраменто, е живеел на 4 пресечки от мен“, казва той. Сградите на офиса са негови.


Има ресторант 58 degrees. „Купих го, защото беше зле и щяха да го затворят. Ходя там да си пия питието след работа“, смее се той. В Strip Advisor и туристическите каталози ресторантът е включен като едно от най-приятните места в Сакраменто. Освен офисите, Огнян Гаврилов притежава и други бизнес сгради, инвестира в недвижими имоти.

От втората си съпруга Муи – американка от китайски произход, има син Найден на 8 и дъщеря Рада на 5 години. Свободното си време посвещава на тях, 4 пъти седмично тренира фитнес за поддържане на форма. Обича да играе голф, има и маса за тенис вкъщи. Със сина си играе тенис и баскетбол. Найден и Рада разбират, като им се говори на 3 езика – български, китайски и английски, но говорят повече на английски.