Когато последният редовен външен министър на България Мария Габриел се срещна с американския си колега Антъни Блинкен в Държавния департамент миналия септември, липсата на един човек породи въпроси. Дипломатическият протокол изисква външният министър да бъде придружен от посланика, изпратен в страната-домакин. Българският представител във Вашингтон Георги Панайотов обаче не присъства на тази среща. Това се случи в момент когато из Външно министерство усилено се говореше, че Габриел не е доволна от работата на Панайотов и е готова до го прибере в София. Причината обаче той да не присъства на тази среща не е била Габриел, а липсата на желание на американската страна, научи BG VOICE от свои източници в МВнР.

От Държавния департамент са дали ясен сигнал към българската страна, че те нямат доверие към посланика ни във Вашингтон и неговото присъствие на такава високопоставена среща е нежелана. В следващите месеци в публичния график на Панайотов липсват срещи от висок ранг.  Той все пак участва на протоколна среща с помощник-държавния секретар  Джеймс О'Брайън със служебния министър Иван Кондов по време на годишното събрание на ООН тази година.
Не е ясна каква е причината за загубеното доверие, но изглежда 

американците са подозрителни към връзките на дипломат от кариерата с военните.

Завършилият Московския държавен институт по международни отношения Панайотов беше изненадващо посочен за служебен министър на отбраната.  Брат му Тодор Панайотов пък е осветен като сътрудник на Държавна сигурност, който е собственик на голям туристически обект в Поморие. Той е бил нещатен служител при ОУ на МВР в Бургас по линия на ПГУ и е работил в службите под псевдонима "Дринов", а е разкрит след проверка на общинските съветници в Поморие през 2013 г.

При назначението на Панайотов за посланик американската страна забави даването на неговия агреман два месеца. Ден повече е деликатен отказ в дипломацията, но забавянето още тогава беше разтълкувано като сигнал за притесненията на американците към номинацията на Панайотов. Преди да замине за Вашингтон той определи като най-голямото си предизвикателство да възстанови доверието, загубено през последните няколко години, със САЩ. Изглежда, че сега е загубил тяхното.

Доверието към Панайотов в американската столица едва ли ще се повиши след встъпването в длъжност на новата администрация на 20 януари догодина. Посланикът ни често коментираше вътрешнопартийните проблеми на двете партии в разрез с добрия дипломатически тон. Затова от Външно министерство му забраниха публичните изяви без изрично тяхно съгласие още през април м.г.. 

Няколко часа отне коригирането на грешката на националния ни празник. Източник: Сн.: Младен Петков/БНР

Пред NOVA TV  Панайотов коментира надпреварата между Джо Байдън и Доналд Тръмп така: „Разлика за България някаква съществена няма да има, но нюанси ще има, защото това са различни хора с различни подходи и позиции. Не мога да се наема да кажа кой е по-добрият сценарий за България. Истината е, че Байдън принадлежи към онова поколение, израсло по време на Студената война. Тръмп също принадлежи към него, защото разликата им в годините не е голяма. Характерното при Байдън е, че неговият стремеж да пази демокрацията и свободата в света, Америка да е пазител на демокрацията е по-ясно изразен. При Тръмп има може би повече бизнес подход.“ В същото интервю Панайотов предизвика още подигравки, признавайки, че се информира за събитията в САЩ от телефона.

Панайотов беше сред малцината посланици от Европейския съюз, които не присъстваха на партийните конференции на демократите и републиканците през лятото. Дипломатите използваха срещите, за да установят близки контакти със съветници и хора от екипите на Камала Харис и Доналд Тръмп в очакване на следващата администрация. Панайотов обаче не беше уведомил МВнР за събитията и не участва в тях. 

В София отдавна

поставят под въпрос работата на Панайотов,

но заради поредицата избори и служебни кабинети той се измъква от отговорност. През неговия мандат няма никакъв напредък по преговорите за социална спогодба, а въпросът с отпадането на визите се движи от София. 
Досега мандатът на Панайотов ще се запомни с колосалния гаф на 3 март миналата година когато той освети моста „Фредерик Дъглас“ във Вашингтон в цветовете на руското знаме. В началото на мандата си пък той за малко не забърка България в скандал с Германия след като обвини тяхната авиокомпания „Луфтханза“ в дискриминация заради неуредица с полет на сина му. Панайотов написа дълъг пост във Facebook с обвинения към германците, който беше широко отразен в българските медии, но впоследствие се оказа, че е безпочвен.
Бездействието на Панайотов в отпор на македонския лобизъм в САЩ пък беше определен като опасни за България. В анализ информационната агенция БГНЕС написа: Некадърността на посланика ни в САЩ води до престъпления срещу България. Липсата на базисни познания за националната сигурност и интереси водят до

тежки грешки, граничещи с престъпления

от страна на българския посланик в САЩ Георги Панайотов, който допуска разглеждането на антибългарски документ в Сената на САЩ.

Скъпо платен турист, който трябва веднага да бъде пратен в постоянен отпуск. Така пък лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов определи бездействието на посланика ни във Вашингтон Георги Панайотов, който, според него не е предприел никакви действия след внесената в Конгреса на САЩ нова резолюция от страна на лобито на Северна Македония в Щатите, която да окаже натиск за приемането на страната в Европейския съюз без да се зачитат проблемите, които страната има с България. 

Слави посочва, че Панайотов не е препоръчал на Външно министерство да се предприемат каквито и да е действия по документа, нито иска инструкции какво да прави. Той е публикувал във Facebook страницата си пост на декларация, която председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов прочете от трибуната на Народното събрание.

Не е ясно дали българското Външно министерство ще се отзове посланика след като е ясно, че американската страна е загубила доверие в него. В условията на пореден служебен кабинет това остава малко вероятно, въпреки че Панайотов беше назначен именно от службен кабинет за посланик.