Всеки президент има правото да избере собствения си кабинет и съветници. Но първите назначения за новата администрация на Доналд Тръмп разбуниха духовете. Първото учудване дойде от това колко по-добре организиран изглежда прехода сега спрямо 2016 г. Но обявените имена предизвикаха учудване, смут, шок и дори страх. Това, което ги обединява изглежда са две качества – лична лоялност към Доналд Тръмп, а не към Конституцията на САЩ и ефирното време по кабелния консервативен канал FOX News – те са или водещи, или коментатори или чести гости там.
Всъщност, Тръмп избира тези хора в специална конферентна зала в неговия курорт Мар-а-лаго с телевизори, на които той гледа как различните кандидати говорят по телевизията – едно от най-важните качества за Тръмп.
Според бившия му съветник по националната сигурност от първия мандат Джон Болтън тези хора не дават просто лоялност, а раболепие. Тяхната преданост е като клетва за непоколебима вярност към феодал или лидер.
И другото, което ги обединява е липсата на опит.
Тръмп посочи конгресменът Мат Гейтц за министър на правосъдието и главен прокурор. Това е изключително важна позиция за Тръмп – срещу него има няколко дела, които той иска да спрат. Самият Мат Гейтц доскоро беше обект на разследване за секс трафик на хора, секс със 17-годишно момиче и секс с две проститутки. По същото разследване негов сътрудник вече излежава 11-годишна присъда. Правосъдното министерство, което той може да оглави скоро, обаче реши да не повдига обвинения защото смятаха, че много от свидетелите може да не се справят добре при разпита в съдебна зала. В Конгреса също течеше и етично разследване срещу него за сексуални престъпления, употреба на наркотици, получаване на подаръци срещу услуги и влияние за негови приятели. Гейтц обаче напусна в сряда Конгреса и така разследванията приключиха.
Тръмп посочи Пийт Хегсет за министър на отбраната. Той е водещ на уикендния сутрешен блок по FOX News, бивш военен, който никога не е управлявал нищо. Сега ще отговаря за Пентагона с бюджет от над 850 милиарда долара и близо 3 милиона служители – военни и цивилни, пръснати по целия свят.
Бившата демократка, превърнала се поддръжник на Тръмп Тулси Габарт ще е директор на националното разузнаване. Тя е известна с пускането на про-руски конспиративни теории и промотирането на гледната точка на Москва за войната в Украйна.
За Държавен секретар Тръмп избра сенаторът от Флорида Марко Рубио. Това е класически избор, с опит във външната политика. През 2016-а Тръмп го наричаше „малкият Марко“ понеже е нисък. Рубио беше яростен критик, но после обърна палачинката и сега ще е държавен секретар. Той е известен като хардлайнер по отношение на Китай, Иран. Рубио също така е изразявал подкрепа за изолационистката външнополитическа позиция на Тръмп „Америка на първо място“, която има за цел да държи САЩ настрана от чуждестранни конфликти.
По отношение на войната в Украйна Рубио заяви в неотдавнашни интервюта, че конфликтът трябва да бъде разрешен чрез преговори и Киев не може да очаква да си върне всички територии, окупирани от Русия. Той също така е гласувал против американската военна помощ за Украйна.
Тръмп е предложил поста на съветник по националната сигурност на конгресмена от Флорида Майкъл Уолц. Той е известен като критик на външната политика на Китай. По-специално, той е инициатор на законопроект, целящ да намали зависимостта на Америка от китайските критични минерали (като редкоземни метали). Според Уолц САЩ трябва да помогнат на Украйна, но трябва да се засили контролът върху средствата, които американските данъкоплатци отпускат на Киев.
Като свой дипломат в Израел – един от най-близките съюзници на САЩ – администрацията на Тръмп ще назначи Майк Хъкаби, бивш губернатор на Арканзас. Хъкаби е известен с твърдата си подкрепа за Израел и твърди, че няма такова нещо като „израелска окупация“ в палестинските територии.
Назначенията на Тръмп по имиграционните въпроси предизвикаха страховете на много имигранти. Те обещават не просто да се борят с нелегалната миграция, но и с легалната – ограничаване на работни и студентски визи и зелени карти за роднини.
Стивън Милър е архитектът на анти-имиграционната политика и речи на Тръмп за последните 8 години. По време на станалия печално известен митинг на Тръмп в „Мадисън скуеър гаръдн“ преди месец Милър заяви от сцената, че „Америка е за американците“. За своя план за масова депортация Тръмп ще разчита на 78-годишния Том Хоман за „Граничен цар“. В интервю той каза, че има възможност да не се разделят смесени семейства (където единият съпруг или децата са американски граждани) при депортации с думите „Ще ги депортираме заедно“.
За министър на националната сигурност Тръмп избра - Кристи Ноем - тя е губернатор на малкия щат Южна Дакота и отговаря за 8500 щатски служители. В Министерството на националната сигурност работят поне четвърт милион и отговарят за много агенции.
Без опит, но лоялни. Но не към Конституцията, а към първия държавен и партиен лидер.