Съвършено случайно попаднахме на текстилна обложката за съхранение на билети за пътуване до Америка. За съжаление, не можем да уточним годината, но има косвени доказателства, които ни насочват към 20-те години на ХХ век. На обложката е изобразен параход, който твърде много напомня „Аквитания“.
Дори и да не е той, поне стилистиката на рекламата отговаря на годините, в които е пътувал този легендарен параход. Първото пътуване на лайнера е от 30 май до 5 юни 1914 г., от Ливърпул до Ню Йорк. Няма как да узнаем точно от кой период е въпросният пакет за билети, но състоянието му (а той е бил съхраняван доста добре), говори, че може би става дума за годините около Първата световна война.
Принадлежал е на български емигрант в САЩ
Ето какво пише на една от страните му: „Нашите пътници ще бъдат „изтоварени“ на техен иск в Халифакс и така няма да имат контакт с Ню Йорк.
Ние гарантираме „изтоварването“ без неприятности, или даваме парите обратно!!!“. Преводът е от хърватски език.
На другата страната на обложката пише: „Продава железопътни билети за всяка железопътна спирка в Америка“, на следващата страна: „Най-евтината железопътна линия! Който иска удобно и евтино да пътува, да се обърне към нас напълно (съвсем) свободно. Свой към свой (според преводача от хърватски език това е фраза в смисъл: наш човек прави добро на наш човек)“.
На последната страна на този уникален калъф пише: „Генерална Агентура за бързи железопътни линии в Америка. Драгутин Щели , Базел – Швейцария“.
Дотук е известно, че става дума за базирана в Базел, Швейцария пътническа агенция на някой си Драгутин Щели, или на двама души – Драгутин и Щели. Това не е необичайно, защото именно сърби и хървати са едни от най-активните организатори на пътувания до САЩ в онези години, а и доста по-късно, чак до 60-те години на ХХ век, когато много наши емигранти пътуват от Америка до Белград и след това с влак до България.
Става ясно също така, че тази агенция, освен че по всяка вероятност е продавала билети за трансатлантически пътувания, е осигурявала и билети и за жп транспорт в самата Америка, което внася известно съмнение за датирането на обложката в по-късно време, когато този тип организирани пътувания от една до друга точка по света са били толкова окрупнени в пакети.
Интерес обаче представлява следващият текст: „Нашите пътници ще бъдат „изтоварени“ (вероятно „натоварени“) по тяхно желание в Халифакс и така няма да имат контакт с Ню Йорк“. Този текст ни подсказва, че вероятно става дума за организирани пътувания, които
не са били особено законни
и вероятно са избягвали граничния контрол при Ню Йорк! Дори и да има известна доза съмнение в това, допълнението на горния текст потвърждава съмненията ни: „Ние гарантираме „изтоварването“ (вероятно „натоварването“) без неприятности“. Тоест – при други пътувания, с други агенции вероятно са възможни „неприятности“! След като се избягва Ню Йорк – „няма да имат контакт с Ню Йорк“, то очевидно става дума за организиране на незаконни пътувания до САЩ, в годините около Първата световна война, а ако пътуването не е успешно, „даваме парите обратно“.
Този тип пътувания е бил наистина опасен, защото има сведения за заловени нелегални пасажери, вероятно без билет, които през 20-те години на ХХ век просто са били изхвърляни в океана. Това се е правело и за назидание, за да не се правят други опити за нелегални пътувания до Америка.
Един от начините, да не станеш храна за рибите в океана и все пак да влезеш в Америка, като избегнеш граничен контрол, е този, да пътуваш нелегално, но организирано. Все пак, няма как, ако един кораб е пълен с нелегални емигранти, те всички да бъдат изхвърлени в океана! Дали е така, дали именно такъв е бил случаят с тази обложка на билети за пътуване до Америка, не можем да знаем със сигурност, но можем да разсъждаваме и да правим обосновани предположения на основата на фактите, с които реално разполагаме, а те не са толкова малко.
И все пак, имайки предвид, че много хора са искали, а и днес искат да живеят и да работят в САЩ, нормално е било и е нормално и днес държавата да осъществява контрол на идващите емигранти. Когато обаче наблюдаваме едно действие, то често има обратно по посока, но равно по сила противодействие.
Не по-малко нормално е било и емигрантите да са намерили начин да пътуват до Америка, като прескачат закона. Истории за това има много.