В неделя българите по целия свят избираме следващия парламент. И  това, изглежда, ще бъдат най-важните избори досега. На територията на страната ни се води, бих я нарекъл тиха, но от известно време не е тиха въобще, война между две велики сили, които в различни периоди от историята ни са били наши поробителки - Турция и Русия. Това, което прави ситуацията сега по-опасна и различна от останалите пъти, в които сме гласували през последните 27 години, е отсъствието на Запада. Не защото няма интерес в региона, а защото сам е зает с екзистенциална криза за своето оцеляване - „Брекзит", възхода на лъжливия популизъм, ефекта „Тръмп".

Турското влияние е ясно - от години южната съседка се опитва да прокарва и защитава своите интереси в Родината ни, използвайки вота на стотиците хиляди изселници - онези наши сънародници, изгонени от комунистическия режим на сегашната БСП по времето на т.нар. възродителен процес. Това ставаше чрез ДПС - партията, която винаги играеше балансьор в правителствата, където  (основно) БСП нямаше пълно мнозинство и наричаше себе си "гаранция за етническия мир в страната". Странно е как може да си коалиционен партньор на партията, прогонила от Родината им твоите основни избиратели, но това са подробности. Че и бившият цар Сакскобургготски се съюзи с БСП, нищо че предшествениците им бяха прокудили него и семейството му. Но това са особеностите на българския преход.

Анкара обаче постепенно започна да губи своето доверие у Ахмед Доган. Дали защото техните служби установиха, че половината контрабанда в страната им е от марки на "Булгартабак" (контролирана от ДПС депутата Делян Пеевски, т.е. Доган) или пък заради твърде силните позиции на Доган, които го направиха трудно контролируем дори и за Анкара, а може би и заради завоя му към Москва. Всъщност не е ясно кое дойде първо - разлъката с Турция или подкрепата на Русия за ДПС, но за това после.

Почетният лидер на партията Ахмед Доган реши да отстрани Лютви Местан - направи го с реч на празнично парти и показа кой е истинският лидер на ДПС. Местан, уж уплашен за живота си, се скри в турското посолство и после създаде ДОСТ - партия, чиято абревиатура на турски значи приятел. Но на него не му останаха много приятели в България. За сметка на това Турция показа подкрепата си за ДОСТ, така както го правеше за ДПС преди години - с разликата, че сега интернет и социалните мрежи ни позволяват да виждаме мигновено първите страници на турските вестници, сайтове и телевизии. Изглежда смущаващо, но не е нищо ново. Двете партии влязоха в жестока битка за конкретна група избиратели - българските турци, помаците и ромите, които от няколко години са нов таргет на ДПС по пътя им за разширяване на влияние.

Конкуренцията ДПС-ДОСТ през последните седмици на кампанията достигна пълна истерия - из телевизионните студиа хвърчат остри реплики, дори книги, обвинения, заплахи. Така изглежда

битката на тайните служби - остатъците от ДС, сегашните турски и руски

Някъде към 2010-а Ахмед Доган започна да прави плавен завой към Русия - все пак самият той е проект на службите, няма как да забрави кои са истинските му господари. Икономическата мощ на модела #КОЙ се разви именно по време на управленията на защитаващата руските интереси БСП (но не беше спиран, а напротив, и по времето на ГЕРБ). Винаги руски банки се въртят около всеки по-голям проект на Пеевски и ко.

„В актуалното ни политическо време Русия се възражда не само като геополитически Баланс, но и като Алтернатива за гарантиране на сигурността и мира в планетарен мащаб." Това пише през декември миналата година Ахмед Доган до Павел Журавлев, ръководител на представителството на „Россотрудничество" в България и директор на Руския културно-информационен център в София. Завоят на Доган от Турция към Русия е напълно завършен. Повод за кореспонденцията е номинирането му за награда във връзка със сътрудничеството между Руската федерация и България в областта на духовното сближаване на двата народа.

В тази битка изглежда, че Русия ще надделее - ДПС е сигурно, че ще премине 4-те процента и ще влезе в следващия парламент, като това едва ли ще се случи за ДОСТ, което и обяснява агресивната кампания през последните дни.

Русия може да разчита на силно лоби

в 44-тото народно събрание. Там малка преднина социолозите дават на вечно любещата Москва БСП. Бившите (доколкото това е възможно) комунисти и ГЕРБ са с около 30% подкрепа според проучванията, т.е. ще трябва да управляват в коалиция. Няма да хабя мастило и сили, за да обяснявам руското изначало и настояще на БСП - ясно е, че тази партия от създаването си до днес следва и защитава политиката и интересите на Москва, а лидерката Нинова се оплаква от нещата, които демокрацията й отнела.

Като се има предвид, че нито БСП, нито ГЕРБ ще успеят да съставят самостоятелно правителство, изглежда, че то ще е коалиционно. Ясно е, че  БСП+ДПС е сигурният проруски съюз в българския парламент, но и те няма да съберат общо 121 депутати. Трябва още някой. ГЕРБ и "Воля" на Марешки едва ли ще са, нито пък реформаторите (ако влезнат).

Остават Обединените идиоти, пардон, патриоти

О, да - усещам у някои читатели гримасата и свиването в стомаха точно в този момент. Ама как може да не харесваме тези толкова патриотични българи, които затварят границата, за да не могат други българи да гласуват, защото им били организирали транспорт (основна част от една предизборна кампания е т.нар. в Америка GOTV - Get out the vote. Това, че другите партии не го правят добре, си е техен проблем. ДПС, а сега ДОСТ, просто добре владеят политическата игра. Опонентите им са слаби). И как да не ги харесваме тези патриоти, като постоянно се пенят по телевизиите и във фейсбук срещу Турция, Европейския съюз, бежанците, тук-там САЩ, ама никога Русия - пропуснали сте да забележите, сигурен съм. Не е ясно какви точно националисти са, ако не джафкат по тази велика сила, която в продължение на десетилетия е контролирала и грабила България и по нейна поръчка е избит целият ни политически, културен, военен, образователен и духовен елит само за няколко дни. Но как да джафкат срещу господарите си? Кои са всъщност "Обединените патриоти" като коалиция? Това са формациите, оглавявани от Валери Симеонов, Красимир Каракачанов и... Волен Сидеров. А, изненада  - онзи, дето се криеше под масата от народната любов на площада, беше осъден за хулиганство и мнозина подозираха, че е за усмирителна риза, се е кротнал и скрил в тази прилична коалиция. Да припомним малко за него и "Атака" и националистите въобще.

През последните няколко години на страниците на BG VOICE многократно сме търсили отговор на въпроса кой стои зад тези патриотични партии, кой ги финансира и позволява така добре да се развиват.  През март 2014 г., когато свободният свят дискутираше санкциите срещу Русия заради присвояването на Крим, тези иначе люто враждуващи псевдопатриоти застанаха в странно единодушие, обяснявайки, че на Русия не трябва да се налагат санкции, а България е редно да влезе в руския имперски отбор (предизборната теза на БСП от 2017-а). Чак да не повярва човек, че лицата Волен Сидеров, Валери Симеонов, Николай Бареков и Павел Чернев (който тогава го играеше представител на НПБ), вечно дърлящи се по български теми, са толкова единни в подкрепата си за Путин. Валери Симеонов лично не се появи тогава пред публика да дава рамо на новия руски имперски вожд, защото това денонощно правеше неговата телевизия СКАТ. Владимир Путин по СКАТ е богът, който ще спаси света, а

Русия - майчицата, в чиито обятия България трябва да се пренесе

час по-скоро. От тогава до сега политическата мелачка изхвърли Чернев и Бареков, а към днешна дата останалите са в коалиция.

И още малко история - през 2012 година Волен Сидеров и цялата му парламентарна група ходиха на посещение в Москва по повод 60-годишнината на Владимир Путин.

Още по-назад във времето, през 2010 година, бившият шеф на разузнаването ген. Атанас Атанасов хвърли бомба, на която малко хора обърнаха внимание, защото вероятно я приеха за част от всекидневното говорене. Г-н Атанасов заяви, че ,,Атака" е създадена с финансиране от Русия. По думите му партията е продукт на руските тайни служби и е получавала пари от руското посолство в София. Атанасов поясни, че няма писмени доказателства за твърденията си, защото през 2005 г. не е бил в управлението. В същото време посочи, че ,,Атака" е щяло да бъде създадена още през 2000 г., но изгонването на група руски граждани от България е осуетило това. Със заповед на Атанасов през август 2000 г. на петимата чужди граждани беше отнето правото да пребивават в България за срок от 10 години, а мотивът беше, че с действията си заплашват националната сигурност на страната. Това бяха Майкъл Чорни, Владимир Горшенин, Равил Хайрулин, Дмитрий Ширков и Денис Ершов. През 2004 г. обаче Ершов обжалва и заповедта беше отменена. Странна случайност е, че точно тогава се появи и ,,Атака".

Без да навлиза в повече подробности, генерал Атанасов, който определено има достатъчно информация, след като е боравил с данните на разузнаването, де факто разкри как се заражда национализмът в България. Ако ,,Атака" е руски проект, това се отнася автоматично и за лидера на новата партия НФСБ Валери Симеонов. Именно в телевизията на Симеонов Волен Сидеров намери най-радушен пример, сътвори едноименното си предаване и така прави прощъпалника на партия ,,Атака", за чийто съавтор винаги е пледирал и собственикът на СКАТ. Симеонов и Сидеров бяха люто скарани, но любовта към Русия явно ги е събрала отново.

За Каракачанов само ще отбележа, че е осветен сътрудник на комунистическите тайни служби, които бяха звено на КГБ. Любовта към Русия там е изграждана с години чрез методи и средства, които още се изучават в специализираните служби по света. А и винаги е била добре подплатена финансово. За ВМРО е ясно, че е важно да са в управлението, без значение с кого.

Патриотите ще имат малък публичен проблем обаче как да се коалират с ДПС - уж техен смъртен враг. Нищо че всички гравитират около Москва, а битката е кой да вземе по-голямата хапка от Кремъл. Най-добрият BG политик Ахмед Доган, явно усетил предстоящата дилема, направи предварителен удар с писмо, посветено на предстоящия референдум в Турция. В него Доган обяснява, че бие алармата, че резултатите от допитването могат да доведат до конфликти и противопоставяне в Европа и на Балканите. Много прозорливо, патриотично дори. И последваха едни коментари из тв студиа и вестници какъв велик политик е Доган, колко е прав и как трябва да чуем посланието му, гарнирано с цитат от Левски.

Целта на писмото му не е просто да разграничи още веднъж ДПС от ДОСТ и турското влияние, но и да се позиционира като удобен за коалиране след изборите партньор. Да даде патриотично и националноотговорно извинение на тези, на които ще им се наложи да се коалират с ДПС - евентуално т.нар. патриоти. И всичко си дойде на мястото. Поредна победа за Русия.

До тези избори остават няколко дни. Не мога да ви кажа за кого да гласувате (дори и аз не съм решил), но за пореден път от страниците на BG VOICE ви призовавам да го направите. Изборът е труден, защото от тази прокси война, която се води между Турция и Русия, почти не чухме управленски програми и предложения (освен че ще вдигат заплатите, но това, знаете, политиците не го правят, а само обещават). Сега е моментът да упражните това свое демократично право и задължение. Изборният ден е в неделя, а списък на секциите в САЩ и Канада може да намерите тук