Най-голямата библиотека в света е Националната библиотека на САЩ, разположена в столицата Вашингтон, окръг Колумбия. Тя е особено забележителна с разнообразието на колекцията от книги и други ценни книжа и документи.
Библиотеката е основана през 1800 г., след като президентът Джон Адамс прокарва акт на Конгреса, според който правителството се премества от Филаделфия във Вашингтон. Законодателният орган се нуждае от справочна литература, затова са необходими книги, които да се съхраняват и картотекират. За целта са отпуснати 5,000 долара за закупуване на книги, а библиотеката се разполага в Капитолия. В началото си Библиотеката на Конгреса има само 740 тома. През 1814 г., по време на войната от 1812 г., британските войски нахлуват и опожаряват Капитолия, унищожавайки много от фондовете на библиотеката.
Колекциите на библиотеката обаче бързо са възстановени и разширени, с акцент върху придобиването на произведения на науката, историята и литературата.
След като приключват военните действия, срещу Капитолия е построена нова сграда на библиотеката. През 19. и началото на 20. век Библиотеката на Конгреса продължава да расте и да се развива, като се добавят нови сгради и съоръжения, за да побере нейните разширяващи се колекции. През 1897 г. е завършена основната сграда на библиотеката, сградата на Томас Джеферсън, която се отличава със зашеметяваща архитектура и произведения на изкуството.
Президентът Томас Джеферсън, вече оттеглил се от длъжността си,
продава голямата си колекция от 6,487 книги на Националната библиотека
Другата личност, която има заслуга за развитието на библиотечния фонд е Ейнсуърт Ренд Спофорд – библиотекар на Конгреса от 1864 г. до 1897 г. През 1870 г., той внася закон за авторско право, който изисква да се изпращат по два екземпляра от творбата в библиотеката, ако писателите искат да защитят авторските си права. Така че след тези предпоставки, била необходима нова сграда, която да поеме голямото количество литература.
През 1886 г. се провел конкурс за проект на новата библиотека. Двадесет и двама скулптори и двадесет и шестима художници прилагат своите умения, за
създаването на този шедьовър
Откриването на новата грандиозна постройка става през 1897 г. Фасадата на библиотеката е украсена от великолепен фонтан, заимстван от прочутите фонтани на Рим.
Днешната Библиотека на Конгреса се състои от три сгради – първоначалната сграда „Томас Джеферсън“, сградата „Джон Адамс“, отворена през 1938 г. и мемориалната сграда „Джеймс Мадисън“, открита през 1981 г. като дирекция на цялата библиотека. През годините тя разширява ролята си отвъд простото обслужване на Конгреса, за да се превърне в основна изследователска институция и културен център, предоставящ ресурси и програми за учени, изследователи и широката общественост.
Библиотеката на Конгреса притежава 170 млн. единици, като в това число 30 млн. са само книгите, освен това вестници, списания, брошури, ръкописи, различни публикации, аудио и видео материали, фотографии, карти и др. Всяка година в колекцията на библиотеката постъпват около 2 млн. нови екземпляра.
Сред произведенията, които се съхраняват са и над 50 хиляди тома на български език. В Библиотеката на Конгреса се пазят копия на „Рибен буквар“ на Петър Берон от 1824 г., „Извод от физика“ на Найден Геров от 1849 г., „Български вероизповеден въпрос“ на Г. С. Раковски от 1864 г., „Ръководство как се водят търговски книги“ от Братя Караминкови от 1859 г. Сред световните периодични издания могат да бъдат открити дори „Работническо дело“, „Аз буки“, „Русия днес“ и „Еврейски вести“, но и съвременни произведения, български карти, както и DVD дискове и звукозаписи. Българските издания се събират от над 120 години, а колекцията е една от най-добрите по рода си извън България.
Библиотеката на Конгреса разполага и със свой Интернет ресурс, в който могат да се видят всички съхранявани в библиотеката материали. Също така има и каталози с важна информация.
Четири хиляди служители в библиотеката
се грижат за това, посетителите да имат възможност да намерят своя любим автор и разполагайки се в една от 18-те читални зали, да прекарат приятно и комфортно. Книги от библиотеката могат да се изнасят навън само от членове на Конгреса и Върховния съд.
В допълнение към огромните си колекции, Библиотеката на Конгреса е дом и на Службата за авторски права на САЩ, която отговаря за регистриране на искове за авторски права за книги, музика и други творчески произведения.
Библиотеката също изигра важна роля в разработването и популяризирането на стандарти за каталогизиране и класификация на библиотечни материали, което я прави водещ авторитет в областта на библиотечната наука.